PIC16F84A Lcd göstergeli ısı fan kontrol -55°C/+125°C Picbasic

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F84A Lcd göstergeli ısı fan kontrol -55°C/+125°C Picbasic

Daha önce paylaşılan “PIC16F84 ve DS1621 ile sıcaklık ısı ölçümü röle kontrol” projesini uyguladım devre sorunsuz çalışmaktadır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Proteus isis simülasyonun çalışması için dosya içindeki ds1621.dll dosyasını C:\program files\labcenter electronics\proteus 7 professional\models kalsörünün içindeki aynı dosya ile değiştirmeniz gerekiyor

EKLEME: 26 Mayıs 2011

DİKKAT: Devrenin çalışmadığına dair bir çok okurumuz eposta gönderdi devre kesinlikle çalışıyor fakat piyasadaki DS1621 sensörlerinde sorun var ya hatalı üretimler ya da sahteleri, üçüncü sınıf kalitesiz ürünler piyasada dolaşıyor devreyi yapan bir arkadaş 4 adet DS1621 denediğini ve dördüncüde devrenin çalıştığını söyledi

Bende üşenmedim DS1621 alıp denedim ve devre çalışmadı ilk kullandığım DS1621 yi tekrar taktım devre çalıştı

doğru düzgün DS1621 bulmak zor olacak gibi bu devre yerine aynı özelliklere sahip tcn75a sensör kullanılan devreyi yapabilirsiniz https://320volt.com/tcn75a-sensorlu-lcd-ekranli-isi-fan-kontrol-picbasic-pro-pic16f84a/

PIC16F84A Lcd göstergeli sıcaklık kontrol Çalışma Videosu;

PIC16F84A Lcd göstergeli sıcaklık kontrol uygulamasına ait kaynak dosyalar;

pic16f84a-lcd-gostergeli-isi-fan-kontrol-55c125c-picbasic-pro

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/07 Etiketler: , , , , , ,32 Yorum “PIC16F84A Lcd göstergeli ısı fan kontrol -55°C/+125°C Picbasic

 1. macitozcanmacitozcan

  peki çıkışı analog yada pwm olarak almak için programda ne gibi değişiklikler yapılmalı ??

  CEVAPLA
 2. hyetikhyetik

  Relay_Out değişkeni röleyi açıp kapatmakta kullanılmış, burada röleyi açıp kapatmak yerine donanımsal PWM çıkışından çıkış vererek yada yazılımsal PWM ile istedigini gerçekleyebilirsiniz. Nasıl bir sistem planlamayı düşünüyorsunuz PID kontrol yapmak istiyorsanız küçük bir alt program ile bunu yapabilirsiniz, yok eğer sıcaklık degerini PWM çıkışına haritalayacaksanız oda bir küçük hesap ile halledilebilir. Her iki kontrol yönteminde de çıkış değeri PWM çıkışına verilerek fan kontrol edilebilir. Motor sürücü olarak L293D, L298 veya baska motor sürücüler kullanılabilir. Umarım bu faydalı olur.

  CEVAPLA
 3. RamazanRamazan

  Alıntı – macitozcan :

  peki çıkışı analog yada pwm olarak almak için programda ne gibi değişiklikler yapılmalı ??

  analog çıkışı ne için kullanacaksın? eğer sıcaklık değerine göre fanın hızlı yada yavaş dönmesi için kullanacaksan. programda ayarlanan değer ile okunan değer arasındaki farkı alıp alınan bu değere göre bir pwm sinyali üretilebilir. üretilen bu sinyal çıkıştan fana uygulanabilir.

  CEVAPLA
 4. halithalit

  arkadaslar bu devreyi yaptım ama bir sorun var pic e yükleyemiyorum isis simülasyonunda gayet iyi çalışmasına rağmen bu hex pic e yüklerken hata veriyor nasıl hallederiz teşekkürler şimdiden

  CEVAPLA
 5. RamazanRamazan

  Hex i hangi program ile atıyorsun. elinde programlayıcı olarak ne var? Verdiği hata ne? bunlar belki daha doğru çözüm bulmamızı sağlar ama şöyle yap; elinde başka pic varsa ona program atmayı dene. sorun çıkmaz ise kullandığın pic arızalıdır. kullandığın programlayıcıda da arıza olabilir.

  CEVAPLA
 6. halithalit

  biraz geç oldu ama sonucu açıklamamda fayda olabileceğini düşünüyorum.

  o anda yaklaşık 8 adet 84 ve 84a microdenetleyici vardı elimde hepsini denedim çalışmadı elimdeki programlayıcıda piyasadan aldığım gayet sorunsuz çalışan bir programlayıcıydı

  neyse sonuca gelecek olursak kullandığım pcde sanırsam virüs vardı format attıktan sonra sorun düzeldi gayet güzel programlanıyor

  bir sorun daha vardı lcd ekranda ikinci satır yoktu buda lcd nin ikinci satırı bozuk olduğu anlaşıldı

  ilginize teşekkür ederim Allah razı olsun

  CEVAPLA
 7. RamazanRamazan

  çalıştırabildiğine sevindim. İyi günlerde kullan!

  CEVAPLA
 8. halilhalil

  arkadaşlar bu devreyi çalıştıramadım ben ekranda 0 derece yazıyor sürekli 16f84 kullandım bana yardımcı olabilir misiniz nerede hatam var acaba?

  CEVAPLA
 9. RamazanRamazan

  Ekranda 0 sıfır olmasının bir kaç nedeni vardır?

  1)Kullandığın ds1621 bozuk olabilir.
  2)yollarda kısa devre olabilir.
  3)Pic bozuk olabilir.

  Bende bu şekilde bir sorunla karşılaşmıştım. Picin haberleşme bacaklarını osilaskoba bağlayıp haberleşme sinyallerinin gidip gitmediğini kontrol etttim. sorun yoktu. her iki bacakta ta kare dalga sinyaller vardı! DS1621’i devreye takınca bacaklardan biri sürekli olarak 0V’a çekiliyordu. ds1621 çıkartınca bacaklardaki sinyaller düzeliyordu. Sensörü değiştirince sorun kalmadı.

  CEVAPLA
 10. halilhalil

  bende şüphelendim ve bir sensör daha aldım devreyi de tekrar tekrar kontrol ettim çalıştıramadım ama. ds18b20 kullanarak yeni bi devre yaptım onda biraz tecrübem vardı. aynı pici kullandım devre çalışıyor şimdi

  teşekkürler ramazan ustam

  CEVAPLA
 11. RamazanRamazan

  çalıştırabildiğine sevindim. iyi günlerde kullan 😀

  CEVAPLA
 12. ramazanramazan

  merhabalar projenizi yapıyorum üni öğrencisiyim ama lcd ekrana bir türlü görüntü alamıyorum reset başla buttonlarının üstünde 4 tane delik var ama hangi parçalar gelecek oraya tam bilmiyorum buttonların yanındaki parçaları yazarmısınız yardımcı olursanız sevinirim siemens 2a 25 v dc kullandım onun altındaki ve üstündeki 4 tane delik şuanda boş o kısımlara ne gelecek lütfen yardım edermisiniz…:(

  CEVAPLA
 13. RamazanRamazan

  ilk olark “siemens 2a 25 v dc” nedir? onu açıklarsan sevinirim. Onun dışında rölenin sağında ve solunda bulunan “deliklerden” bahsediyorsan onlar soketler için. kontrol etmek istediğiniz cihazı bu soketlere bağlayacaksın.

  CEVAPLA
 14. ramazanramazan

  merhaba fanı taktım ama lcd ekrana bir türlü görüntü alamıyorum yardımcı olurmusunuz

  CEVAPLA
 15. muratmurat

  devreyi bizde yaptık fakat devre bittiğinde ERROR READİNG TEMP. hatasıyla karşılaşıyoruz sürekli acaba nerde hata yapmış olabiliriz. Sensörü değiştirmemize rağmen surekli aynı hatayı verıyor aynı denilenleri uyguladık fakat olmadı yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA
 16. RamazanRamazan

  @Ramazan kusura bakma senin mesaja biraz geç cevap vermiş oluyorum ama bahsettiğin arıza LCD nin kontras ayrından kaynaklanıyor olabilir. devredeki potu kontol edin.

  @ Murat bu hata sensörden bilgi okunamadığı zamanda uyarı veren bir hata. kullamdığınız sensör arızalı olabilir değiştirmiş olmanız sağlam sensör olduğu anlamına gelmiyor. Ben 3 sensör değiştirdiğim devreyi hatırlıyorum. Elinizde bir osilaskop varsa. devreden sensörü çıkarın ve Picden sensöre giden SDA ve SCL bacaklarını kontrol edin. Bu bacaklarda kare dalga sinyal görmeniz gerekiyor. göremiyorsanız Pic kısmında hata var demektir.(görüntü aldığınızı söylüyorsunuz ben picin arızlaı olabileceğine ihtimal vermiyorum)Eğer kare dalga sinyalleri görüyorsanız aynı bacakları sensör takılı iken ölçün sinyallerde bir bozulma bir farklılık varsa sensör arızalı demektir.
  kolay gelsin.

  CEVAPLA
 17. MURATMURAT

  Ramazan Bey elimde osilaskop olmadığı için dediklerinizi deneyemiyorum.
  ama şöyle birşey keşfettim, ds nin bacaklarındaki dirençleri sökünce yani sda scl bacaklarındaki 4,7 k lık dirençleri ekrana görüntü geldi ama sıcaklık değişmiyor sabit kalıyor. Sizce neden böyle birşey var. Birde ben sizin msn adresini ekledim acaba kabul edip ordan konuşmamız mümkünmü??

  CEVAPLA
 18. receprecep

  kardeş biz devreyi geçen sene yaptık çalıştırdık bu senede yapıyoruz hocamız bir projesinde kullancak bu sefer pıc16f84a kullandık hep 0 derece gösteriyor pıc16f628de denedik gene aynı sonuç oldu sorun nerde anlayamadık iki tane sensor değiştirdik sorun nerede yardımcı olurmusunuz

  CEVAPLA
 19. RamazanRamazan

  @Murat sanırım sorun Sensörde. Ben bu devreyi iki ay önce tekrar kurup çalıştırdım fakat aldığım iki sensörde arızalı çıktı. sanırım piyasadaki sensörlerde bir hata var. yanılıyor da olabilirim! bende başka bir sensör kullanmak zorunda kalmıştım.

  @recep devre zaten 16f84 üzerine kurulu eğer devre çalışmıyorsa sanırım kullanılan sensörden olabilir.

  CEVAPLA
 20. receprecep

  Ramazan bey ben sizin paylaştığınız bu devreyi geçen sene yanlışlıkla 16f628a ile yapmıştım sorunsuz çalışmıştı, herhalde acemi şansıydı benimki.Hocamız projesinde kullanmak üzere bu sene aynısından tekrar yapmamı istedi bu kez 16f84a kullandım fakat devreyi birtürlü çalıştıramadım pic sağlam programlayıp değişiklik yababiliyorum ve ekranda bunu görüyorum kısadevre de yok 2 tane de sensör değiştirdim sorun yine aynı 0 derece.

  Sensörün clk ucunu sökünce değişiklik olmaması sensörün bana bozuk olduğunu düşündürdü fakat data ucunu sökünce hata mesajını okumam ise sağlam olduğunu düşündürüyor.Ayrıca sensörün proteusta sorunsuz çalışabilmesi için verilen dill dosyasını da kopyaladım fakat aynı sorunu proteusta da gördüm 0 derece.Şimdi de söylediğiniz gibi osilaskopta deneyeceğim hadi hayırlısı.

  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.(Birde kodları pbp ile derlediğimde sürekli hata veriyor fakat @device… satırını silince sorunsuz hex’i üretiyor ve program 0 derece hariç güzel çalışıyor. Acaba sensörün sorunu bundan kaynaklanıyor olabilir mi?)Teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 21. muratmurat

  çok teşekkür ederim devreyi kurduk sonunda ufak bir hata varış ama çalıştırdık şu anda sorunsuz bir şekilde çalışıyor projenin bitmiş halini en kısa zamanda fotoğraflarla birlikte koyacağız ilginiz için teşekkür ederiz.

  CEVAPLA
 22. RamazanRamazan

  osilaskopla bahsettiğim testleri yapıp sonucu paylaşırsanız daha net adımlar atabiliriz sorun ile alakalı.
  kolay gelsin

  CEVAPLA
 23. muratmurat

  evet arkadaşlar 5 . sensörümüz anca çalıştı ondan dolayı devreyi kurduğunuzda eğer ekrana görüntü alıyor ve birşeyler gözüküyosa ama değer okuyamıyorsanız devrede sensörü değiştirmenizi tavsiye ederim

  CEVAPLA
 24. RamazanRamazan

  devresi çalışmayan arkadaşlar sorunun sensörde mi yoksa devredemi olduğunu anlamak için çok basit bir yol göstereyim. yapılacaklar;

  1) ilk önce devreden sensörü çıkartın ve devreye enerji verin picin 1 ve 2 numaralı bacaklarında yaklaşık 5V seviyesinde br gerilim görmeniz gerecek.

  2) devreye sensörü bağlayın aynı bacakları tekrar ölçün eğer bacakların herhangi birinde yada ikisinde 0V var ise sensör arızalı demektir.

  ben ölçüm yaptım ve picin 1 numaralı bacağındaki voltajın 0V’a düştüğünü gördüm. elinde devre olan arkadaşlar ölüçümü yapıp hangi bacakta sorun olduğunu buraya yazarsa sorunun hepsinde aynı mı olduğunu anlamış oluruz. Bu arada bu devreyi yapmak isteyen arkdadaşlar yukarıda verilen alternatif devreyi de kullanabilirsiniz. aynı işi yapıyorlar. Yalnız şöyle bir durum var TCN75A türkiyede bulunmayan bir sensör yapmak isteyen arkadaşlar bana ulaşırsa elimdeki sensörlerden gönderebilirim.

  CEVAPLA
 25. NeclaNecla

  Merhabalar hocam aynı uygulamayı bende tasarladım ama kodunu gömmeden önce simülasyon ortamında görmek istedim gerekli kodu yazdım ama çalışmıyor bir hata veriyor ve bir türlü halledemedim yardımcı olursanız çok sevinirim hocam,

  CEVAPLA
 26. RecepRecep

  merhaba arkadaşım sana yardımcı olmak isterim ben o devreden 3 adet yaptım bazı sorunlarla karşılaştım ama sorunlar genelde dikkatsizlikten kaynaklanıyor.yani devre problemsiz çalışıyor bana sorarsan similasyonla uğraşıp zamanını harcama.ben baskı devresi ve kodlarında kendimce birkaç küçük değişiklik yaptım elimde dosyaları mevcut istersen gönderebilirim ayrıca malzeme seçimi ve değişiklikten kaynaklı karşılaşacağın sorun hakkında yardımcı olurum.

  CEVAPLA
 27. ferdiferdi

  İyi günler. Ben bu devreyi yapmayı düşünüyorum. Verdiğiniz dosyada c dosyası yok acaba onuda yüklermisiniz. Ufak değişiklikler yapmak için. Şimdiden teşekkürler..

  CEVAPLA
 28. YunusYunus

  İyi akşamlar. Devreyi kurdum çalışıyor ama istenilen sıcaklık değerinin altına düşünce röle çekiyor.sıcaklık artınca röle devreden çıkıyor.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir