TCN75A sensörlü lcd ekranlı ısı fan kontrol picbasic pro pic16f84a

| Mart 23, 2021 Tarihinde güncellendi
TCN75A sensörlü lcd ekranlı ısı fan kontrol picbasic pro pic16f84a

Kontrol devresi daha önce DS1621 ile uygulamsını gerçekleştirdiğimiz devrenin (PIC16F84A Lcd göstergeli ısı fan kontrol -55°C/+125°C Picbasic ) TCN75A ısı sensörü ile gerçekleştirilmiş halidir.

DS1621 ve bu devrede kullandığımız TCN75A ısı sensörleri PİN to PİN dir. Bu sebeple daha önceki devrede kullandığımız baskı devrenin aynısını kullandım. TCN75A, DS1621’e göre daha kolay bir sensör.

Şöyleki; DS1621’i okumak için I2CWRITE komutu ile konfigre değrelerini gönderdikten sonra okuma yapmak mümkün, bu durum TCN75A için geçerli değil. Sensörün kendi içindeki default değerleri direk olarak okuma yapılabilecek şekilde ayarlanmıştır. programdan da görülebileceği gibi DS1621 için 3 satır olarak yazılan komutlar TCN75A için tek satırdır.

Nette yaptığım araştırmalarda TCN75A ile yapılmış devre bulamadım (ben bulamamış olabilirm belki vardır 😀 ) sensör DIP olarak yok SOIC kılıfı mevcut. SOIC kılıfı DIP’e dönüştürücü kulladım. Dönüştürücüyü ve sensörü www.melektronik.com adresinden temin edebilirsiniz. stoklar sınırlı 🙂

Uygulama videosu;

Projeye ait ares baskı devre ve kaynak picbasic pro kod Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-13508.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/01/02 Etiketler: , , , , , ,13 Yorum “TCN75A sensörlü lcd ekranlı ısı fan kontrol picbasic pro pic16f84a

 1. GökaLp

  merhaba ekranda yazan ramazan ismini nasıl degiştirebilirim?

  CEVAPLA
 2. Ramazan

  devre dökümanlarını indir. rar dosyası içinde pbp dosyası var. oradan istediğin değişiklik yapıp tekrar derleme yapman lazım.

  CEVAPLA
  1. erturk

   merhaba ramazan abi bana ertürk yazan hex uzantısını yollaya bilirmisin cuma gününe lazım şimdiden teşekkürler ben bir türlü hexe çeviremedım ve bir soru pbp dosyasını hexe nasıl çeriririz

   CEVAPLA
   1. Ramazan Subaşi

    Microcode Studio kullanman lazım çevirmek için. Pbp ile çalışmayalı çok oldu. O yüzden elimde gerekli program yok.

    Programı bulup kur, devre dökümanlarını indir. rar dosyası içinde pbp dosyası var. oradan istediğin değişiklik yapabilirsin.

    CEVAPLA
 3. GökaLp

  “.pbp” uzantılı dosyada değişiklik yaptım ama daha sonrası hakkında pek bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz?

  CEVAPLA
 4. Ramazan

  programın düzeltilmiş halini yada istersen “RAMAZAN” yazan yere “GOKALP” yazıp sana mail olarak atabilirim hangisini istersin?

  CEVAPLA
 5. muhammet ceylan

  sa hocam bana bu devrenin aynısı lazımda ben makinacıyım hocam bana bu ödevi verdi mekatronik okuorum ama fazla bir bilgim yok ne yapmalıyım acaba bir yardımcı olurmusunuz

  CEVAPLA
 6. ismail akın

  selamün aleyküm iyi günler ben devreyi yapmak istiyorum ama bilgileri indirdim ama isis bölümü yok biraz yardımcı olurmusunuz ?

  CEVAPLA
 7. Ramazan

  devreyi yapmak için İSİS dosyasına ihtiyacın yok. İSİS simülasyon için ama TCN75A nın simülatörü yok. İSİS dosyası olsa bile işe yaramaz.

  CEVAPLA
 8. ExtremeSTR

  Selamlar Bende Buna Benzer Devre Yapmak İstiyorum Ama Bu devrede Fan Tamamen Durmakta bunun yerine Isıya Göre Fanın Devrini Degiştirmek İstiyorum Mesela 30 Santigrat derecede Fan dönüş hızı düşük 40 Santigrat derecede Orta 50 Santigrat derecede Yüksek devirde Çalışacak ve 70 derecede ise Fan Normal Hızının Üstüne Çıkacak Bu Kodu TCN75A Sensürü ve Pic 16f84a ile yapmamda yardımcı olurmusunuz ?

  CEVAPLA
  1. subram (Ramazan)

   Merhaba dediğiniz değişikliği yapmak için P16F84 ile yapmak mümkün değil. Bunun için PWM donanımı olan bir pic kullanmak lazım. İş bununla da bitmiyor tabii. Bahsettiğin ayarlamayı yapmak için yazılımı baştan yazmak gerekir. Kısa sürecek bir iş değil yani başlı başına bir proje.

   CEVAPLA
  1. Extreme

   Bulman Neredeyse İmkansız Piyasada Zor Bulunan Bir Sensör…

   CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir