Laboratuvar Güç Kaynağı 0-30V 10A (Ayarlı) K7200 Yeni PCB

| Aralık 28, 2023 Tarihinde güncellendi
Laboratuvar Güç Kaynağı 0-30V 10A (Ayarlı) K7200 Yeni PCB

İlk paylaşımdan beri yapmak istediğim bir Laboratuvar tipi güç kaynağı devresi 0-30V ayarlanabilir çıkış voltajı gücü 0-8A (10A Pik) fakat fırsat olmadı hazır güç kaynağı da her işimi görüyordu projeyi yapmak için bir zorunluluk gerekmedi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ayarlı güç kaynağı 10A gücünde ama 3A, 5A gibi güçler için çıkış transistör sayısı ve şönt direnç değerine göre yapılandırılabilir. Tecrübelerime göre daha yüksek akımlar da alınabilir, hatta çıkış voltajı 0-50V için modifiye edilebilir ama uğraşmak gerekli testler vb. uzun iş şimdilik 0-30V yeterli..

Daha önce paylaşılan “0-30V 10A Güç Kaynağı (LM723 TIP3055)” Güç kaynağı devresini uyguladım. PCB çizimi düzenli ve küçük 91.6 X 72.2mm ve tek katlı.

PCB kartı çinde yaptırdım delik içi kaplama ve atlamalar için çift katlı PCB bastırdım Devre gerçekten güzel çalışıyor hassas voltaj ayarı iyi, güç transistörleri için TIP3055 yerine elimde bulunan 2SC5200 transistörleri kullandım bulabilirseniz TO218 kılıf TIP3055 kullanın. Birde potansları iyice alıştırın yani devreyi çalıştırmadan sağlı sollu bolca çevirin bir kaç devrede sorun yaşamıştım sorun potlarmış bu yöntem ile sorunu çözdüm.

Aslında kısıtlı imkânlar ile güç kaynağı devresini uyguladım yinede bana göre yeterli, ilk testler başarıyla yapıldı. Elimde tahminen 250W…300W 2X15VAC voltajı olan toroidal trafo olduğu için testleri onunla yaptım normal sac trafo da kullanılabilir gücü en az 300W veya fazlası olabilir. DC doğrultucu, filtre, röle katını direkt kablolar ile kurdum (devrenin bu kısımları için PCB hazırladım)

0-30V 10A K7200 Güç Kaynağı Devre Şeması

laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli-guc-kaynagi-devresi-k7200

Ayarlı güç kaynağı 2 Adet LM723 (UC723) üzerine kurulu normalde LM723 tek başına akım ve gerilim kontrolü yapabiliyor bu tasarımda voltaj ve akım kısmı için ayrı LM723 kullanılmış. AC voltaj stabilizasyonu için LM741 opamp kullanılıyor.

Güç Kaynağı Teknik verileri

0v ila 30V arasında ayarlı çıkış voltajı.

0v ila 10A arasında ayarlı çıkış akımı.

1 V üzerinde ince ayar

LED`li akım sınırlaması göstergesi

Çıkış akımı: 8A. sürekli / 1OA Maks.

Maksimum dalgalanma 0.5mV RMS

2SC5200 çıkış transistörleri için tüm bağlantıları ayrı kablo ile yaptım normalde gerekli değil ama uygun soğutucu yoktu test için bu şekilde kurulum oldu (Çıkış transistörleri için PCB çizimi hazırlandı) transistörleri tek sıra soğutucuya dizip kalın bakır tel ile kollektör beyz uçlarını birleştirip kalın tekli kablolar veya tel kullanabilirsiniz.

0.22 OHM 5W eşitleme dirençlerinin çıkışlarını da birleştirip tek kalın kablo, tel kullanılabilir ben çıkma direnç kullandım bacakları kısaydı ek yapmadım pc güç kaynağından sökrüğüm kabloları kullandım..

Güç Kaynağı Test Videosu

Aşağıda ki videoda güç kaynağının kurulmuş hali kısa devre testleri, yük testleri notlar vb. hızlıca gösterildi video kısa fakat baya detaylı..

0-30V-0-10A-VELLEMAN-K7200-POWER-SUPPLY-NEW-PCB-BOARD

new-k7200-pcb-desing-0-30v-0-10a-power-supply

0-30v-0-10a-ayarli-guc-kaynagi-test-k7200

0-30V 10A Güç Kaynağı Kurulum Detayları

Elimde olsa düşük güçlü tüm dirençleri metal film %1 toleranslı kullanırdım fakat tüm değerler olmadığı için bazıları metal film kullanıldı bitmiş halinde gördüğünüz metal film dirençler devreye özel değil yani. İmkan varsa dirençler metal film, potanslar yüksek kaliteli alps marka olsun.

Güç kaynağı kontrol kartının malzeme montajı sonrasında sellozik tiner ile temizleyip, lehimleri kontrol etmenizi öneririm.

Emin olduğum devrelerde gerekmedikce entegre soketi kullanmam ama ilk defa denediğim ve testlerde sorun çıkma ihtimaline karşı entegre soketi kullandım.

Kontrol kartı malzeme listesinde 33nF, 68nF, 1uF sabit kondansatörler için MKM tip denilmiş ben standart polyester tip kullandım. Voltaj değerleri 63v.

Güç kaynağı devresinde transistörlerin geride harcadığı gücü azaltmak için kullanılan bypass devresinin voltaj algılama direnci sabit 8.2K bunun yerine 10K çok turlu trimpot kullanıldı 8.2K direnç ile yaklaşık 11V çıkış da röle çekip girişe 42V veriyor ben çıkış 12v…13v arası olduğu zaman aktif olacak şekilde ayarladım örneğin çıkışı 13 volta ayarladığımızda devrenin DC girişine 42V DC uygulanacak, trafonun çift sargısı kullanılacak (15VAC+15VAC=30V 30X1.41=42) 13V altında ise 21V DC uygulanıyor trafonun tek sargısı kullanılıyor bypass devresi bunu otomatik ayarlıyor.

Söylediğim gibi bu kısmı direkt kurdum ama uğraşmak istemeyenler hazırladığım PCB çizimi kullanabilir kondansatörler 4700uf 50v veya 6800uf olabilir köprü diyot 35-50 amper metal tip röle 12V 16 amper.

Orijinal doküman da akım algılama için kullanılan şönt dirençler hakkında sadece ölçü bilgisi var her hangi bir değer verilmemiş paylaşılan bir dokuman da 4 adet 1ohm 11w notu düşülmüş fakat bu değer hatalı 4 adet 1ohm ile en fazla 3 amper civarı güç alınıyor. Ben elimde olan 0.33ohm 5w dirençler ile deneme yaptım sonuçlar çok iyi 1 adet daha 0.33 OHM bağlayınca ve daha düşük omajlı yük ile (3.7-ohm) 8 amper alınır ama elimde direnç ve yük yok. Elde ki malzemeler ile çeşitli akım, voltaj testlerinde sorun çıkartmadı.

Not: Büyük ihtimal orijinal şönt direnç değeri 0.05 Ohm 50mR metal tip.

Bağlantı Şeması

guc-kaynagi-kurulum-diagrami-0-30v-10a

Güç kaynağı devresi 3A, 5A olarak kullanılabilir örneğin 1 Adet TIP3055 ile yaklaşık 3 amper verir şönt direncide 1 adet 0.22 OHM kullanırsınız filtre kondansaötrü 3300uf olur diyot KBU8M, trafo gücü düşer 3A için 100W yeterlidir maliyet azalır vs.. 5 amper için 3 transistör vs.. min., max akım ayarlarınıda buna göre yapmalısınız.

T3 BD646 Transistörü yerine BDX54C kullanılabilir 3 amper için soğutucu gerekeceğini sanmam üzeri için kalın küçük bir soğutucu kullanılabilir veya direkt ana soğutucuya monte edilir. Çıkış güç transistörleri için kullanılacak soğutucunun ölçüleri velleman K7200 manual dosyasında var fakat baya büyük ve bulunması zor olacak tipte bunun yerine daha küçük soğutucu kullanıp fan ekleyebilirsiniz.

Bu arada multimetre de akım ölçümü için prob yapmam gerekti ölçü aletlerinde 10A…20A akım ölçülebilir yazsa da multimetrenin probları yüksek akımları taşımıyor ısınıp hatalı değer gösteriyor.

el-yapimi-akim-olcum-problari-handmade-current-measurement-probes

Yüksek akımlarda uzun süreli testlerde 35A metal köprü diyot ısınıyor ufak bir soğutucu monte edilmesi iyi olur veya direkt ana soğutucuya monte edilebilir fakat transistörlerin biraz uzağında olmalı. DC doğrultucu, filtre, röle katı ve transistör katı için hazırladığım PCB çizimleri uygulanması kolay olsun diye tek katlı yaptım ek olarak çift katlı çizimleride var çift katlı PCB çizimlerinde yolları kalınlaştırmak için uğraşmanıza gerek yok.

power-transistor-board-pcb

dc-dogrultucu-filtre-role-pcb

Çizimleri kontrol ettim sorun görmedim fakat bu çizimleri basıp kullanmadım şemaya göre kontrol edip kullanın.

Güç kaynağının çıkış TIP3055 transistörlerinin soğutucu montajında ısı iletici macun ve izolatör kullanmayı unutmayın bu konu hakkında ilgili yazı; Isı iletimi ve izolatörler

Not: 2SC5200 transistörlerin vida takılan bölümlerin de orjinalde plastik yalıtım olduğu için sadece izolatör kullanmak yeterlidir.

Güç kaynağının akım ayarları

Talimatlar velleman K7200 dökümanından çevirilmiştir. Ben max akım için gelişi güzel tirimpotları ayarlayıp direkt uygulamaya geçtim. Dosya içinde orjinal dökümana ulaşabilirsiniz.

1. Çıkışa minimum 1OA ölçebilen bir amper metre bağlayın

2. Akım sınırlama potansiyometresini maksimuma getirin

3. Voltaj regülatörü potansiyometresini (COARSE-KABA) ara konuma çevirin.

4. RV1 trimpotu tamamen sola çevirin (maksimum akım ayarı).

5. RV2 trimpotu tamamen sağa çevirin (minimum akım ayarı).

6. Güç kaynağını şebekeye bağlayın (akım sınırlama LED’i yanacaktır. büyük ihtimal).

7. Ampermetre de 1OA okuyana kadar RV1’i dikkatlice ayarlayın.

8. Akım ayar potunu 1A’ya (merkez konum) ayarlayın.

9. Ampermetre 1 A okuyana kadar RV2’yi dikkatlice ayarlayın.

Güncelleme Kontrol ve DC katı Tek PCB

Güç kaynağı kontrol kartı PCB boyutları baya küçüktü acaba 100X100 boyuta tek katlı olarak DC katını sığdırabilirmiyim diye deneme yaptım ucu ucuna sığdırdım. Çinden baskı devre yaptıranlar için işe yarar.. AC hatlarını lehim ile doldurup kalınlaştırmak gerekli.

Kontrol katında büyük değişiklikler yok sadece BDX54C transistörün emiter kollektör atlamaları DC katına göre düzenlendi ayrıca 1000uf kondansatör çıkartıldı ana filtre kondansatörleri direkt kart üzerinde olduğu için bu kondansatöre gerek kalmadı orjinalde de yok ama DC ve kontrol katı birleşimi kablolar ile yapıldığı için kablo kayıpları konusun da iyi düşünülmüş.

Yeni PCB çizimi dosyaya eklendi. 4700UF kondansatörler 8 amper için ideal 10 amper ile sık ve uzun süreli kullanım olacaksa 6800UF kullanılabilir PCB üzerinde ki alan, kondansatör çapı 25.5mm. Yeni nesil kondansatör boyutları küçük oluyor imkan var ise 6800UF kullanmak daha iyi olur.

Şemaya göre görsel olarak kontrolleri yaptım sorun göremedim. Çizimi basıp kulanmadım sizde kontrol edip emin olup uygulama yapın.

Güncelleme: Yeni PCB çizimi yurtdışından bir okurumuz kullanmış ve sorun suz çalıştığını söyledi resmi yazı sonuna ekledim

0-30v-laboratory-power-supply-with-current-control

Elimde boş UPS kasası var ileride devreyi kutulayabilirsem resimleri paylaşırım. Son olarak PCB çizim bana ait değil sadece çalışmayı engelleyecek kritik bir hatayı düzeltip çeşitli düzenlemeler yaptım zaten hatayı görünce çizime güvenemedim baştan sona şemaya göre kontrol ettim.

Kontrol kartı, DC ve Transistör kartları için hazırladığım kaynak Sprint layout PCB çizimleri ve gerber dosyaları var. Malzeme listesi manual_k7200.pdf dosyasında yazılı

Yurt dışından devreyi uygulayan kişilerin yorumları;

Bu güç kaynağını 2 nolu pcb versiyonunda yaptım, sahip olduğum toroid trafo 2×13.5VAC, DC filtre kondansatörleri 10mF ve 6300uF memnun olduğumu söyleyebilirim her şey güzel çalışıyor. Satın almam gereken tek şey bdx54 transistördü, geri kalanı atölyemin derinliklerindeki çeşitli hurda yığınları arasında buldum.

Her şeyi bir araya getirdiğimde (Gövde, ön panel, multimetre ve toroid yumuşak başlangıç), bazı fotoğraflar atacağım. Ayrıca IC’lere giden gücü kesecek ve göstergeyi yakacak 95 derecelik termik sigorta ve röle (çünkü stokta 15 adet var) gibi termal korumayı düşünüyorum. Bu, kondansatör C10 ve diyot D2’nin yanındaki jumper’a kolayca bağlanabilir. Güç kaynağını büyük bir soğutucuya cıvatalı bir bd249’da test ettim, 5A’da kısa devrede yaklaşık 5 dakika sürdü ve kapasitörler (tabii ki C9 hariç) soğuktu.

Devreyi çalıştıran Okurlarımızdan gelen resimler;

0-30v-0-10a-power-sullpy-circuit-diy 0-30v-0-10a-power-sullpy-circuit-diy 0-30v-0-10a-power-sullpy-circuit-diy

0-30v-10a-power-sullpy-circuit-diy lab-30v-10a-power-sullpy-circuit-diy diy-0-30v-0-10a-power-sullpy-circuit

0-30v-010a-diy-power-supply-worked-tested-1

0-30v-010a-diy-power-supply-worked-tested-2

velleman-k7200-laboratuvar-tipi-ayarli-guc-kaynagi-30v-10a-power

lm723-power-supply-0-30-volt-10-amper-ayarli-guc-kaynagi-devre-semasi

lm723-0-30-volt-10-amp-regulated-power-supply-circuit-diagram

diy-velleman-k7200-0-30v-0-10a-power-supply

30v-10a-velleman-k7200-laboratuvar-tipi-guc-kaynagi-devresi

Okurlarımızdan @HALİL YANBEYOĞLU devreyi yapmış ve çalıştırmış detaylı bir proje olmuş geri bildirim için teşekkürler.

0-30V 10A güç kaynağı Sprint layout 6 PCB, velleman k7200 manual:

laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli

Şifre-Pass: 320volt.com

Kaynak: elforum.info

Yayım tarihi: 2020/08/18 Etiketler: , ,159 Yorum “Laboratuvar Güç Kaynağı 0-30V 10A (Ayarlı) K7200 Yeni PCB

 1. mertmert

  Berat tez gibi yazmış teşekkür bile etmeden pcb istiyon 🙂

  Paylaşım için teşekkürler burhan usta fazla varsa 1 pcb isterim 😀

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, korgoyu bugün verdim takip noyu epostanıza gönderdim.

   iyi çalışmalar

   CEVAPLA
 2. Süleyman KENARSüleyman KENAR

  Sitedeki en derli toplu güç kaynağı yazısı olabilir. Baştan sona her şeyi açıklamışsın. Emeğine sağlık. En kısa sürede ben de PCB siparişi geçip devreyi yapacağım. Sonrasında geribesleme devrelerindeki referans voltajları yerine bir mikrokontrolcü ve DAC eklemeyi düşünüyorum. Bu sayede dijital hale gelecek devre ve çok daha hassas ayarlamalar yapılabilir.

  CEVAPLA
 3. gevvgevv

  Merhaba ilginiz için teşekkürler. @mert sorun değil @Berat müdavim olduğu için gerek görmemiştir 🙂

  @Süleyman KENAR umarım projenizi gerçekleştirir, başarılı olursunuz 👍 Yazıda elimden geldiğince detayları açıkladım aslında daha çok detay var ama yazı çok uzuyor içinden çıkılmaz hale gelir diye fazla uzatmadım 🙂 videoyuda kısa tuttum aslında bu tip çalışmaları daha fazla yapmak isterim bakalım gidişata göre şekillenecek..

  Elimde 5 pcb var diğer 4 tanesi ayrıldı @Berat ve @mert içinde birer tane ayırdım. İletişim bölümünden adres ve tel. bilgilerini ulaştırın göndereyim kargo ücretini ödemeniz yeterli. Umarım uygulamada başarılı olursunuz resimleri beklerim 🙂

  İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 4. HuzameHuzame

  Merhaba emeğinize sağlık ben de uzun zamandır bu tür devrelerle uğraşıyorum ben de bir PCB rica edeceğim. Teşekkürler

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, adres ve tel. bilgilerini iletişim bölümünden gönderin.

   İyi çalışmalar

   CEVAPLA
  2. gevvgevv

   Merhaba, korgoyu bugün verdim takip noyu epostanıza gönderdim.

   iyi çalışmalar

   CEVAPLA
 5. HuseyinHuseyin

  Merhaba lar lab güç kaynağı 0 30V 10AK7200 PCB için adresim ………….

  CEVAPLA
 6. gevvgevv

  Merhaba, Yazı güncellendi 100X100mm PCB alanına DC katıda sığdırdım. Yeni çizim dosyaya eklendi.

  İyi çalışmalar

  CEVAPLA
 7. seronseron

  Eline emeğine sağlık. Hah şöyle arada hazır pişmişlerden de koy 😀

  CEVAPLA
 8. HuzameHuzame

  Çok teşekkür ederim Emeğinize sağlık ellerinize sağlık

  CEVAPLA
 9. İsmail Kurtulduİsmail Kurtuldu

  Merhaba,
  Sitenizi senelerdir takip ediyorum. Bu güç kaynağı devresini beğendim. Pcb kartı gönderirseniz memnun olurum.Teşekkür ederim. sağ olun.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, Son PCB size ayrıldı iletişim bölümünden adres bilgilerini gönderiniz.

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
    1. gevvgevv

     Merhaba,

     Ne yazıkki kalmadı

     Bu arada PCB gönderdiğim kişilerden bir geri dönüş olmadı durumlar nedir? devreyi yapanlar bildirim yapabilirse sevinirim 🙂

   1. RecepRecep

    Hocam elimde 2×20 v trafo var devreye uygunmudur.pcb gönderdiğiniz ve vakti veya ihtiyacı kalmamış arkadaşlar dan PCB yi alabilirim.tesekkurler

    CEVAPLA
 10. İsmail Kurtulduİsmail Kurtuldu

  Tam aradığım güç kaynağı devresi, ve de bulunan elemanlar olması, baskılı devresi, montaj ve ayarla ilgili bilgilerden dolayı çok beğendim.
  Saygılarımla.

  CEVAPLA
 11. EgemenEgemen

  Elinize sağlık hocam güzel çalışma olmuş. Kontrol ünitesi smps bir güç kaynağıyla kullanılabilir mi ?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Teşekkürler. SMPS ile kullanılabilir bypass devresini iptal edip bağlantılarını buna göre yaparsınız SMPS adaptörün çıkışı filtreli olduğu için devrenin giriş kondansatör değeri 1000uf…2200uf arası olabilir.

   smps-mod-0-30v-10a-ayarli-guc-kaynagi-devresi-k7200

   CEVAPLA
   1. batuhanbatuhan

    HP server power sup ile beslersem (PS-3381-1C1) 12v 32A giriş kondansatörü elimde 3300uF 50V 1 adet ve 2 adette 4700uF 50V var hangisini kullanmam doğru olur

    CEVAPLA
    1. asmaasma

     batuhan
     Bu devreyi 12V ile beslemen doğru olmaz , kondansatörün önemi yok.
     0-10V güç kaynağı mı yapmak istiyorsun? 12V bile veremez çıkıştan laboratuvar tipi kaynak olmaz bu haliyle.
     Hem smps ye yazık hem de bu devreye yazık. Her ikisi de farklı işlerde çok daha verimli kullanılabilir.
     Kolay gelsin.

 12. EgemenEgemen

  Cevabınız için teşekkür ederim hocam tekrardan elinize sağlık.

  CEVAPLA
 13. CihatCihat

  Mükemmel bir çalışma olmuş çok teşekkürler parçaları temin edip en yakın zamanda yapmayı düşünüyorum.

  CEVAPLA
 14. İlyas Bülent bayramİlyas Bülent bayram

  Selam gevv hocam eğer elinizde kaldıysa bir PCB de bana yollarsanız sevinirim tam istediğim derli toplu bir devre şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, son pcb yukarıda istek yapan @İsmail Kurtuldu ya gitti

   iyi çalışmalar.

   CEVAPLA
  1. asmaasma

   REL relay yani rölenin bobin uçları için verilen isim.
   İlk pcb de röle kart dışındadır , bağlantı şemasında mavi noktayla röle ve kart üzerindeki klemens işaretlenmiştir.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. İlyas Bülent bayramİlyas Bülent bayram

    Hocam yani oraya ekstra 12 volt mu bağlamamız gerekiyor

    CEVAPLA
 15. CihatCihat

  şemada ne olduğu belli röle devreden besleniyor hadi şemadan anlaşılmıyor trafolu resimde rölenin bobin uçlarının karta bağlı olduğu görünüyor

  bence bu devre sizin için riskli daha basitleri yapın tecrübe kazanınca bu tip devrelere geçersiniz

  CEVAPLA
  1. İlyas Bülent bayramİlyas Bülent bayram

   Pcb de bobin uçlarında herhangi bir bağlantı görmediğim için sordum bu ara ben gevv ve asma hocaya sordum ama gereksiz insanlar milletin hevesini kırmaktan başka birşey yapmıyorlar sizin gibi teşekkürler

   CEVAPLA
   1. asmaasma

    Cihat yazdıklarında haklı ama uslübunu beğenmediniz sanırım. Cevabınızda düzgün olsaydı , haklı olabilirdiniz.
    Açıklamalar yeterli ama ben de size mavi noktalı bağlantılardan bahsetmiştim.
    PCB üzerinde üçlü klemens var. kırmızı noktalı olan ile bağlantı yapılacak , mavi noktalı iki bağlantıda dışarıdan kabloyla birleştirilecek.
    Bu proje çok zor değil , ancak basit veya kolay değil.
    Ortalamanın üzerinde dikkat ve özveri , başlamak için gerekli. Tamamlamak için dikkat ve bilgi/tecrübe gerekir. Sonucun güzel olması için dikkat ve elbecerisi gerekir. Bittiğinde dikkatinizin sonucu özgüven , tecrübe ve güzel bir laboratuvar tipi güç kaynağı sahibi olursunuz.
    Kolay gelsin.

    CEVAPLA
 16. AhmettAhmett

  Elinize sağlim hocam bu projeyi yapiyorum elimde 2n3055 yerine 2n5885/25Amper transistör var tek kullansam sorun olurmu 5tane 2n3055 yerine tek 2n5885 de ne gibi modifikasyon yapmam gerekiyor teşekkürler.

  CEVAPLA
 17. gaozaihaogaozaihao

  Bir tane yapmaya çalıştım.Güç açıldıktan sonra LED titriyor ve yanmıyor ve çıkış yok Sorun ne olabilir?

  CEVAPLA
   1. gaozaihaogaozaihao

    Özür dilerim, dikkatli bir incelemeden sonra, 10K potansiyometrenin açık olduğu ve artık normal şekilde çalıştığı anlaşıldı! Ve hassas ayarlanabilir potansiyometre kullandım

    https://ibb.co/r3K3mPN

    CEVAPLA
    1. gevvgevv

     Sorunun çözüldüğüne sevindim 👍

     iyi çalışmalar

   2. gaozaihaogaozaihao

    Cevabınızı aldığım için çok mutluyum ve şimdi çok iyi çalışabilirim!
    👍👍👍

    CEVAPLA
 18. PetrPetr

  Would be possible to send 2 pcs of the main PCB (new type with 4m7/6m8 caps od board) to the Czech Republic. How much would be it incl. the postage? Or send a JPG of the bottom side only?

  Many thanks for your answer.

  Petr Filipi, Zhe Czech Republic

  CEVAPLA
 19. AldoAldo

  very very good schematic….a linear power supply for me is better than switching……but I think to input a DC / DC BOOST and work to switch the output reference of the boost with relay, because I only have 28v 300w transformer with fixed secondary !!!!
  THANKS!!!

  CEVAPLA
 20. AldoAldo

  PAY ATTENTION … if you put (china) boost to the input stage, at the maximum supply voltage of the lm723 !!

  CEVAPLA
 21. RamazanRamazan

  Sizden ricam eleman malzeme listesini yollar mısınız

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   Yukarıdaki yazıda şu ifade var:
   “Malzeme listesi manual_k7200.pdf dosyasında yazılı”
   Siz dosyayı indirip , pdf dosyasını açıp gördüğünüz listede bir gariplik mi fark ettiniz. Kıyaslama için mi istiyorsunuz?
   Projede olmasa , listenin paylaşılmasını istersiniz.
   Size yollanmasını rica etmeniz garip olmuş.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 22. sinansinan

  benim 24v 20A smps güç kaynağım var , yukarıda smps ile bağlantının nasıl yapıldığı açıklanmış ama devre 30v a göre tasarlandığı için kullanılan komponentlerin değerlerinde bir değişiklik yapmaya gerek var mı?

  CEVAPLA
  1. sinansinan

   ayrıca halihazırda 50A/75mV şönt direncim var uygunmudur?

   CEVAPLA
 23. MuratMurat

  Merhaba…
  Öncelikle bu önemli çalışmayı ayrıntı ile bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim…
  Bende yapmayı düşünüyorum fakat bir sorum olacak. Dirençlerin wat’ı önemlimidir? Öeneğn hepsi 1/4w metalfilm olsa olurmu?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, 5W taş dirençler dışında 0.5w 100ohm röle direnci var iki adet 220 ohm paralel bağlarsınız olur biter diğerleri 1/4w olur

   CEVAPLA
 24. oğulcanoğulcan

  merhabalar ustalarım kolay gelsin bu devrenin 2 versiyonu dosya içeriğinde bulamadım ben elınde olan var ise bana gönderebilir mi acaba kolay gelsin herkese

  CEVAPLA
 25. Murat AksuMurat Aksu

  Merhaba… Uzun zamandır verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bu proje üzerinde çalışıyorum. Bu görüntüdeki 3 cü çalışmam. İlk yaptığımda herşey yolunda gibiydi. 0 ila 35v ayarlayabiliyordum fakat güç verdiğimde 18 ohm luk direnç alevler içinde yandı. Bir süre sonra voltaj ayarıda kesilip 35v da kaldı. 3 cü pcb de tüm parçaları değiştirmeme rağmen voltaj ayarını aktif edemedim. Sizce nerde yanlış yapıyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum 🙂

  https://ibb.co/4SPRbpx

  CEVAPLA
  1. CemCem

   Yapabildiniz mi? BU devreyi simülasyonda denedim lm723 voltaj kısmında sürekli hata veriyor ve simülasyon duruyor sorun var gibi görünüyor devrede bu devreyi sağlıklı bir şekilde çalıştırabilen var mı?

   CEVAPLA
 26. Rajesh.PKRajesh.PK

  Dear sir,
  Thanks for publishing the project . I wold like do the same. How could I get the Gerber file…pls reply..

  CEVAPLA
   1. Rajesh.PKRajesh.PK

    Dear sir,
    thanks for immediate reply. But please note that the gerber file and sprint layout provided is not for this pcb but some different one. Kindly check and confirm
    thanks in advance
    Rajesh

    https://ibb.co/jkDL3VY

    CEVAPLA
 27. Farahim malikFarahim malik

  https://ibb.co/6Rq8rLc

  I am made this supply successfully.
  its working fine..
  But now i am not fit in the box i am working on it..
  And i want to add amp meter and volt in this circuit….
  Thats by i am waiting for meter purchase and final result..
  Inshallah we got success..
  Thanx for the support sir..
  May allah always bless you sir..
  Have a long and healthy life sir.. With happy family..
  Thanx alot sir..

  CEVAPLA
 28. DenDen

  Hello sir
  I tried this circuit. Up to 25V its working fine . At 30V, when connecting load of 1A, Voltage drops to 26V.. Load regulation not working above 25V. How to solve it, pls help..
  Thank you

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   kart üzerindeki tüm kısa devreleri ve kopukları onardınız mı ? pcb alt resminde lm723lerin besleme hattı erimiş ve kopuk görünüyor

   birde rölenin sağında 220k direnç ve seri kondansatör var tasarımda değişiklik mi yaptınız

   led kılemensinin arkasındaki 2 adet 220-ohm direncini biri 22-ohm sanki (1/8w küçük olan)

   CEVAPLA
    1. OnurOnur

     Tak bakalım çalışacakmı opamp olayı değil pimler farklı dostum gevvde biliyor lm358 in ne olduğunu

 29. FarukFaruk

  Devreyi Proteus İsiste çizdim ama gerilim ayarı olmuyor, çıkış sabit gerilimde kalıyor, röleyi tetiklediğimdeyse 30Vda kalıyor. Nerede yanlış yapmış olabilirim?

  CEVAPLA
  1. Ö.AlbayÖ.Albay

   devrenin çıkışına 1k direnç bağlamayı deneyin bazen yük koymak gerekiyor güç kaynağı devrelerini simule etmek için

   CEVAPLA
 30. ValeriyValeriy

  Merhaba. Kullandığınız tahtadaki bıçak piminin boyutu nedir? 3 delikler var. Ama böyle bir bıçak teması bulamadım. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim.

  https://ibb.co/xS1ngmq

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   O pimler PCB tip lehim terminali, 6.3mm dik model. Ortadaki büyük delik bu terminal yerine kablo lehimlemek için alternatif olarak eklendi.

   İyi çalışmalar

   CEVAPLA
 31. MUSTAFAMUSTAFA

  Eline sağlık üstat projelerini büyük bir zevkle takip ediyorum
  PCb ler den sizden nasıl temin edebilirim
  veya bunların yapılmış halinden yardımcı olursanız çok makbule geçecek
  Saygılar…

  CEVAPLA
 32. CetinCetin

  Ustadım, Oncelikle çalışmalarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Zevkle takip ediyoruz. Bende Pcb yi yaptım. ilginç bir sorun ile karşı karşıyayım. Devre yaklaşık 5 ampere kadar güç çekiminde Sorunsuz çalışıyor ama 4 buçuk 5 amperden fazla güç çekmeye başlayınca röle paletleri sürekli çat çat yaparak aç kapa yapıyor. Defalarca kontrol ettim diyotlar dahil devre elemanlarının tümünü ölçtüm, Daha güçlü trafo ile denedim, daha fazla giriş kondansatörü ile besledim ama sonuç aynı. Bu konuda yardımcı oluranız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim selamlar sevgiler.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   yük üzerindeyken lm741 besleme voltajını kontrol edin sorun yoksa entegreyi değiştirip deneyin

   CEVAPLA
   1. CetinCetin

    Üstadım ölçümleri yaptım yük üzerindeyken LM741 in 4 ve 7 nolu uçlarında yaklaşık 15v var. Garanti olsun diye 741 de degiştirdim ama sonuç aynı. Hatta röleyi BC557 yi de değiştirdim sonuç aynı delirtti beni resmen. 🙂 Çözüm arayışlarım devam ediyor. Önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum.

    CEVAPLA
    1. DenDen

     please add a cap 100mfd across the relay and try…

 33. ВладиславВладислав

  Непонятная проблема, до переключения реле схема работает, но как только реле переключилось, регулировка перестает работать и на выходе получается максимальное напряжение >30 Вольт
  И если крутить ручки тока и напряжения ничего не происходит. Подскажите в чем может быть проблему

  CEVAPLA
  1. CetinCetin

   Dear Den. First of all, thank you very much for your suggestion. I tried your suggestion but unfortunately the result is the same. keep trying 🙂

   CEVAPLA
   1. asmaasma

    Türkçe yazılan mesajlar görülmedi mi?
    Resim ve gözlemlerin sonuçları için dönüş yaparsanız , bizler de çözüm üretmeye devam ederiz.
    kolay gelsin.

    CEVAPLA
 34. Vladilion90Vladilion90

  Здравствуйте, я собрал все как по схеме, с конденсаторами по входу у меня на первой обмотке получается 22 вольта и до переключения схема работает, но стоит только переключить реле на вторую обмотку, начинает происходить непонятное, на выходе получается напряжение 34 вольта, и регулировка не помогает, как бы я не крутил потенциометры тока и напряжения на выходе постоянное напряжение висит. повесил лампочку, ограничение тока срабатывает, лампочка LED горит, а напряжение на выходе все тоже, и никак не получается понизить напряжение если только накоротко закоротить выход, тогда все сбрасывается

  Так же получается у меня Диод Зенера 18V очень сильно греется, настолько что я капнул на него канифоль и она тут же начала кипеть

  CEVAPLA
  1. ВладиславВладислав

   Все я нашел причину, надо R22 22k поменять на больший номинал, я поставил 350к, и тогда будет всё работать корректно )

   CEVAPLA
 35. Faruk KILIÇFaruk KILIÇ

  Gevv üstadım ben 2×15 300w trafo sardırdım, trafoda ac 15V çıkıyor ama doğrultucu diyotun çıkışında doğal olarak 43V gibi bir değer alıyorum. Trafoyu yeniden sardırmak istemiyorum çünkü çok pahalı ama lm entegreleri 40V üzerinde yanıyor. Gerilimi düşürmem için önerebileceğin bir fikir var mı?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   LM723 entegreleri tek 15v ac sargısı üzerinden besleniyor ? farklı bir devre için mi sordunuz ?

   CEVAPLA
 36. gevvgevv

  @Cetin devrenin altlı üstlü net resimlerini yükleyin kontrol edeyim 7 ve 4 arasında 18v civarında bir voltaj olmalı neden 15 ? gerçi 15v ile lm741 çalışır ama aşırı akımmı çekiliyorda voltajmı düşüyor acaba

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Olayı iyi gözlemlemek gerekiyor.
   Rölenin boşta, çekip bıraktığı voltaj ayarlandı mı?
   Ayarlı ise 13Volttan yukarı bir voltaj da 5A kadar akım çekiliyor ki röle bırakıp çekiyor.
   Çıkış voltajı, akım koruması veya başka sebeple düşerse röle bırakır. Giriş voltajı düşer artık yeterli akımı veremez ve koruma devreden kalkar. Çıkış voltajı yükselir ve röle çeker.
   Bu döngü 1sn de 2-3 defa olabilir.
   Eğer durum bu ise:
   1) Rölenin voltaj ayarı yapılmamış ya da çok kritik. Ayarı 2V aşağı veya yukarı ayarlayıp deneyin.
   2) Akım ayarı 5A e izin vermiyor. Bu olay yaşanırken ayarı değiştirerek gözlem yapın.
   3) Kartta arızalı veya yanlış eleman var. Mesela 741 için 18V zener diyot mevcut ve siz 15V ölçüyorsunuz.
   Hata birden fazla olabilir.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 37. gevvgevv

  haklısınız @asma hocam keşke en başında resimler ve bahsettiğiniz bilgiler verilse yorumlar çok farklı olacak belki ama yapacak bir şey yok 🙂

  ilginiz için teşekkürler

  CEVAPLA
 38. KamilKamil

  Baski devre için şema varmi (siyah beyaz) ? Toridal trafo yerine ne kullanabilirim?

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   “Elimde tahminen 250W…300W 2X15VAC voltajı olan toroidal trafo olduğu için testleri onunla yaptım normal sac trafo da kullanılabilir gücü en az 300W veya fazlası olabilir”
   Yazıyor yukarıda.
   Pcb çizimi sanırım pdf e aktarılırsa sizin istediği gibi siyah beyaz olur. Yani tonerli baskı alabilirsiniz. Ancak bende program yok.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
    1. KamilKamil

     Teşekkür ederim @gevv
     Trafonun çıkışı 15v yerine 12v olsa olurmu?

   1. Vladilion90Vladilion90

    Подскажите, могу ли я как-то поднять ток до 20А на этой плате? Что нужно изменить или добавить? 0-30 20А или выше

    CEVAPLA
 39. XmenXmen

  meraba iyi günler özelikle elinize ve emeginize saglik bu programı ısıs te nasıl açbilirim birde 2x48v primer 230v sekonderlı bır transfarmator mevcut kulana bılırmıyım ?

  CEVAPLA
 40. ValeriValeri

  Hi. How to make an output of 30 V in or more. I only get 29 V in. R22 will help solve the problem?

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   R24:1k2 -> 820ohm
   Vmax > 30V
   ~ 32Vdc
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. 658396658396

    Nerede değişiklik yaparsak çıkış voltajı 32v üzerine çıkar sınır nedir?

    CEVAPLA
    1. asmaasma

     Çıkış voltajı 29V üzerine çıkmıyor diye öneride bulundum.
     Transformatör 2x15V / 300VA ise daha nasıl bir sınır arıyorsunuz?
     35V için ise öneride bulunayım. 40V , 50V ise devrenin değiştirilmesi lazım. Farklı devre bulmak daha kısa ve emin olur.
     Çıkış voltajı: V ayarlı referans(0-6V) x (1+R5/R23)
     En kestirme R23 (1k2) yerine 1k takın deneyin.
     Ya da 10k gerilim ayar potu yerine 20 veya 22k pot takın , giriş gerilimini de yükselterek deneyin. Neresi patlarsa orası dar boğazdır. Sınırı belirlemeye yardımcı olur.
     Kolay gelsin.

 41. ValeriValeri

  Thank you. It helped. 30.6 V to output at 1 kOhm (R24).

  CEVAPLA
 42. ValeriValeri

  Hi. Not a big personal recommendation. When two windings are connected and the consumption current is increased, a chip power drift below 18v occurs. All this negatively affects the stability of the power supply. This occurs mainly when there is not enough transformer power. I solved this problem by powering this circuit from the transformer free winding via MT3608 or SX1308. With a stable power voltage of 19v, I have excellent power supply operation.
  Another minor problem remained to shift the voltage switching relay to the 16-17V band. I used a transformer with windings 18v and 13v. It was a 2 * 18v transformer. I separated one winding for 13v and 5v without rewinding. I used the winding through the step-up converter MT3608 and powered an additional ampervoltmeter from it.

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   google çeviri hizmetiyle anlamaya çalıştım.
   Siz 2x18V trafo kullanmak istediniz. Düşük kademede bu 3 voltluk artış bile ısı kaybını arttırıyordu.
   Trafo sargısını sökmeden , üzerinden uç çıkartarak 18+13 ve 5V elde ettiniz. Neden 18+15 ve 3V değil?
   Gerilim seçme rölesi (devresi) 13Vac ile çalışacak şekilde düzenlenebilirdi. Step up converter bu iş için ucuz ve pratik bir çözüm olmuş.
   Elde ettiğiniz 5Vac çıkışı yine bir step up ile kullanmanız daha da güzel bir fikir. (3Vac ile de mümkündü)

   Röle kontrol devresini istediğiniz voltajda çalışacak şekilde ayarlamanız mümkün. Özellikle R1 ve 10K trimpot değerleriyle istediğiniz kadar oynayın. Birini yarıya indirin , olmaz ise iki katına çıkarın.

   kolay gelsin.

   CEVAPLA
 43. ValeriValeri

  Hi, my friend. Thanks for the answers. The extreme winding turn that I disconnected was available to me. I got 13v and 5v. A weak winding 4v was wound on top. I didn’t disassemble the transformer.
  I did. With the help of MT3608, he raised power from 5v to 19v. I managed to adjust the hysteresis switching moment 15.5-17.0v today without alteration.
  Not much earlier did you recommend playing with R23. At the beginning, I lowered it to 1 kOhm- 35.3v. 1,1kOm – 33,6v. 1K+150Om – 32,6v. I have an ammeter and a voltmeter separately. The voltmeter does not show more than 33v. Because of the voltmeter, I am forced to select up R23. But with the previously set 1.2kOm, I could not get more than 30.9v.

  CEVAPLA
 44. FazılFazıl

  Merhaba,
  Bu devrenin eski versiyonunu elde basıp yaptım ve yıllardır kullanıyordum.Arızalandı bir köşeye attım.Geçenlerde sizin yaptığınızı gördüm jlcpcb ye siparişim olacaktı bununda 2.versiyonunu ekledim geldi pcbler.Büuük bir hevesle toplamaya başladım.Sorun yok çalışıyor akım gerilim ayarı yapılıyor. ancak bende şöyle bir sorun oluştu.Sanki baypas kısmı çalışmıyor gibi. Sürekli 2*15vac trafonun iki sargısınıda kullanıyor. Benim eski modelde 12v dcye kadar sadece birinci sargıyı kullanır 12vdc den sonra ikinci sargı devreye girerdi.

  Denemelerim:
  lm741 4 adet var elimde hepsinde aynısını yaptı.
  18v zeneri 16v zenerle değiştirdim sorun aynı
  10k çok turlu trimpotu söktüm yerine 8.2ksabit direnç taktım aynı
  12v çift kontak roleyi değiştirdim aynı
  Bc547 ve bc557 kullandım

  https://ibb.co/R27kgkL
  https://ibb.co/SJrz2mj

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   BC557 nin pin sıralaması farklı. Resimde tam göremedim ama yanlış monte edilmiş gibi duruyor.
   2SA733 ECB
   BC557 CBE

   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. FazılFazıl

    Yardımınız için teşekkür ederim.Sorun yok mükemmel çalışıyor.Ben BC557 ters çevirince olur diye düşündüm ama yanıldım.Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

    CEVAPLA
    1. asmaasma

     Faydalı olduysa ne mutlu bana.
     Siz sorunuzu hazırlarken emek harcamışsınız. Resimlerden gördüğüm kadarıyla temiz bir işçilik var. Elinize sağlık.
     Ayrıca bir başka halktan Valeri, yaşadığı problemi bu platformda çözdüğü için takip ediyor, okuyor ve çözüm önerisi sunuyor. (Biz buna VEFA deriz)
     Teşekkürler

 45. ValeriValeri

  Hello. I would advise not to use the LM723 to begin with. At the beginning of the adjustment, I unplug the LM723 from the outlet. Applying voltage from another laboratory power supply to the output. And debug the switching scheme. It is necessary to have 19-20v at the anode D2. When the output voltage changes, the required switching limit RY1 is adjusted.

  CEVAPLA
 46. ValeriValeri

  I have done some experiments and have done a better job of switching the transformer windings. For this circuit, I would recommend commonly used 2 * 18V transformers. Or so that one of the windings gives out 18v. Delete from the scheme R35,C8,ZD2. After D2 apply stabilizer L7818CV. To bias the switching voltage to 18V, replace ZD1 with 12-14V. For the reliability of the relay, reduce the winding current twice. To do this, instead of R36, use two series resistors 2 * 100 Ohm. Shunt one of them with an electrolytic capacitor 680-1000 microfarads. Instead of BDX54C, I recommend using a transistor from the USSR KT853A. I replaced TIP3055 with TIP35C.
  I liked the work of this scheme. She is simple and reliable.

  CEVAPLA
 47. akkayaakkaya

  çook teşekkür ederim şahane bir lineer psu oldu.
  Pcb siparişini (V1) geçen ay vermiştim gelir gelmez yaptım ve çok güzel çalışıyor.
  trafo sardırmam gerekiyor şimdi
  tekrar teşekkür ettim ellerinize sağlık

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Geri bildirim için teşekkürler. Başarmanıza sevindim hayırlı olsun nice projelere 🙂

   Resim gönderebilirseniz yazıya eklerim.

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 48. RicardoRicardo

  Hola, master, se puede usar un transformador de 19+19

  CEVAPLA
  1. ValeriValeri

   Not desirable. Look at my recommendations written earlier. Not more than 17-18v. After D2, you need to use the L7818CV stabilizer. And edit many elements. Change capacitors to a higher voltage. In this case, you need to remove excess heat in 1v 10a mode.

   CEVAPLA
  2. ValeriValeri

   Did you measure on a transformer without load? Is this a multimeter reading?

   CEVAPLA
  1. ValeriValeri

   This is an 18v zener diode. But I know the 1N4746A zener diode, it has 1W power. It works normally in this electrical circuit.

   CEVAPLA
  2. kapibarakapibara

   Bir diyotun 18 volt gerilim değeri gibi bir özelliğinden bahsediliyorsa tabiki de zenerdir.
   Normal diyottan kastınız 1n4001 – 1n4148 gibi şeylerse onlar bu kategoriden değiller kesinlikle.

   CEVAPLA
 49. mtilkioğlumtilkioğlu

  yüke bağlayarak alt akım değerini 500ma üst akım değerinide 10,5amper olarak ayarladım fazla yüklenince sadece kısa devre lambası yanıyor ama akım sınırladığım yerde kalıyor
  kısa devre ettiğimde ise 0,9v 12 ampere çıkıyor bunun nasıl sıfırlayabilirim

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   ‘akım sınırladığım yerde kalıyor’ yazmışsınız.
   Kalmıyor mu yazacaktınız?
   Akım ayar potu minimumda, trimpottan 500mA e ayarladıysanız. Sonrasında akım ayar potu maksimumda , diğer trimpottan 10,5A ayarladıysanız.
   Kısa devre anında Led yanıyorsa çıkış voltajı sıfıra doğru iner (sıfır olmaz)
   Akım değeri ise akım potunun pozisyonuna göre sabit kalır. (0,5A-10,5A)
   Akımın sıfır veya 12A olması sizin ayarınıza bağlı.
   Kısa devrede çıkış voltajı neden sıfır olmaz.
   Kablo iç direnci, ampermetre direnci, temas noktaları vs. sebiyle sıfır a çok yakın olur.
   0.9V yüksek bir değer. (0,3Volttan yukarısı fazla)
   Sizin sıfır olmasını istediğiniz değer hangisi?
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. mehmetmehmet

    hocam teşekkürler voltaj kısmı 0,9da kalıyor sıfırlama dediğim 0,9 voltu nasıl aşağı çekerim ne yapmam gerekli
    emeğinize sağlık çok güzel bir güç kaynağı oluyor ufak tefek sorunları da halledersem daha da güzel olacak inşallah

    CEVAPLA
 50. aliali

  emeğiniz için çok teşekkür ederim. harika bir proje olmuş. Bu pcb den bana da lazım. nasıl tedarik edebilirim.

  CEVAPLA
 51. MeKaNiKMeKaNiK

  Merhaba, devreyi Proteus’ta çizdim, ancak çıkıştaki lambayı bağladığımda voltaj 1.7volta iniyor. Proteus dosyasını göndersem hatamı söyleyebilirmisiniz. Yada aşağıdaki görsele bakınca anlayabilirmisiniz. Teşekkürler.

  https://ibb.co/fFXP9CQ

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, ilk gördüklerim rv1 ve 10uf şaseye bağlı değil r39 1.2 görünüyor 1.2k olmalı. Devre şemasını ve proteus çiziminizi dikkatlice karşılaştırın çözersiniz.

   CEVAPLA
   1. MeKaNiKMeKaNiK

    Yanıt için teşekkürler. Evet, bir kaç bağlantı hatası yapmışım. devre teorik olarak çalıştı, sadece proteusta potansiyometre değerleri doğru olsa da hassas ayar yapamıyor. Onuda uygulamaya bağlıyorum.

    CEVAPLA
 52. akkayaakkaya

  Merhabalar,

  Kutulama sürecini henüz tam olarak bitirmedim. 17-0-17 bir trafo (müzik setinden alınma) ile çalıştırdım. ikincil sargıları fan besleme ve 5V usb için kullanacağım.

  Bunların dışında ayar süreçleri ve arızalı lm723 ler sorunu dışında gayet eğlenceli ve sorunsuz bir proje oldu. Güç transistörü setini bir telsiz güç kaynağından soğutucusu ve match dirençleri ile beraber aşırdım.

  2 transistör ile 3A yük altında 1 günlük testte sorun yaşamadım. Sadece 17VAC nedeniyle zener diyotta ısınma oldu onuda 18V 5W zener ile çözdüm. Röle geçişleri çok iyi (14.5V olarak ayarladım) gereksiz ısınma yok.

  Kutunun içi karışık ama kabaca 3700uF (2 adet) ve bolca güç kaynağı girişlerinde bulunan kapasitör kullandım. Toplamda 8000UF üzerinde. Yük altında dalgalanma 10-50mV civarında, voltaj çökmesi 3A yük ile 100mV civarında yani gayet stabil.

  Gerilim 30V a kadar ve gayet hassas ayarlanabiliyor, keza akımda gayet nizami ayarlanabiliyor. Analog ampermetre ile dijital voltmetre kullandım sanırım daha yakışıklı oldu. Pek çoğu elimde olan malzemeler ile yapıldığı için tam maliyet veremem ama an itibariyle 200 tl nin altında kaldı.

  Yazın sadece trafo için 575tl (15-0-15, 300VA) fiyat almıştım. onuda letgodan 200tlye aldığım bozuk AIWA müzik setinden aldım 😀 şimdilik bu kadar yapacaklara kolay gelsin.

  RESİM-1

  RESİM-2

  RESİM-3

  RESİM-4

  RESİM-5

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   Geri bildirim için teşekkürler. Güzel çalışma olmuş en iyisi de eldeki malzemeleri değerlendirmek ve pahalı parçaları ucuza getirmek 😀 Hayırlı olsun 👍 resimler yazıya eklendi. İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 53. ValeriValeri

  Ayarlama mevcut regülatörünün ayarlanmasının doğru bir şekilde önerilmediğine RV2. Minimum akım değeri 7mA RV2 elde etmeyi başardım. Şant direnci arttırılırsa bu değer yine de düşürülebilir.

  CEVAPLA
 54. MeKaNiKMeKaNiK

  Selamlar, baskı devreyi uyguladım, bir kaç farklılık oldu. Bunlar;

  150Pf mercimek kondansatör kullandım
  1uf yerine 1.5 uf kullandım
  Çıkışta 6 adet 0.33ohm var, ama 2xTIP3055 ve emiterlerine 0.27 5w direnç bağlı.

  Devreden ses seda çıkmıyor, çıkıştan 0.144Volt ölçüyorum , ısınma vesaire yok. test için çıkışa 12v 5watt oto ampulü bağladım yine çıkış alamadım .
  Hata için fikir verebilir misiniz.

  https://ibb.co/0JPcfMg

  CEVAPLA
  1. halilhalil

   Geç saat olduğundan ölçüm yapamamıştım.

   Bazı değerleri paylayaşım. 723 v+ 18.36 volt
   18V zenerde 18:32
   10v zener de 0.832V
   Voltaj ayar potunda 6V tan 2volta kadar ayar okuyabiliyorum (çevirince düşüyor)
   Akım kontrol potu 3.2 volttan aşağı doğru azaltabiliyorum.
   Led in üzerine 0.9 volttan akım potunu kısında 0.5volta kadar iniyor.
   470uf ye bağlı olan 4007 de 0.8volt gerilim var.

   https://ibb.co/FJ5yWSj
   https://ibb.co/HT6t4hQ
   https://ibb.co/LJXJm0q

   CEVAPLA
   1. TrajkovTrajkov

    On 10v zener diode voltage is 17-18volts, why?
    I make this but wont work, only have 18-19v on output

    CEVAPLA
 55. gevvgevv

  Merhaba, soldaki lm723 entegresinin 4 numaralı bacağına denk gelen 100k direnc 100 ohm görünüyor

  CEVAPLA
 56. Abdurrahim KINALIAbdurrahim KINALI

  Merhabalar
  Uzun bir ara oldu ancak iş yoğunluğundan ancak fırsat bulabildim.

  Sizinle daha önce de akım problemi için görüşmüştük, problemi çözemeyince o devreyi ( delikli pertenaks üzerine kurulmuş devre idi.) iptal edip sizin baskı devreyi yapmaya karar verdim.

  (2*18 300VA ) bir trafo vardı devreyi bu trafo ile kurdum. voltaj da doğal olarak 51 volt olarak çıktı. Voltaj ayarında bir sorun yok gayet güzel ayar yapılabiliyor; çıkış voltajını değiştirmek maksatlı (0-30 volt olarak ayarlanmak üzere) R23 direncini bir miktar yükseltsem 1,5 kohm gibi devrenin çalışmasına bir mahsuru olur mu ?

  Esas sorun maalesef 500 mA den daha fazla akım (kısa devre koruma mevcut) çekemiyorum.

  Tarif edilen min — max ayarlarını defalarca denedim ancak sorun çözülmedi öneriniz ne olabilir, yardımcı olabilirimsiniz.

  Çıkış transistorlarım 3 adet 2N3055 emiter dirençleri 0,22 ohm daha önceki devrede kullandıklarım sorunsuz 10 A .bu bağlantı ile akım çekebiliyordum şimdi sorunu anlayamadım.

  Resim yüklemek istedim ancak yükleyemedim. YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  CEVAPLA
 57. Abdurrahim KINALIAbdurrahim KINALI

  Tekrar merhabalar size resim gönrerememiştim dün bir sorun olmuştu .montaj biraz karışık olabilir .
  Sorun : devre akım çekmeye müsade etmiyor akım çekilmek istendiğinde voltaj da düşmeye başlıyor. daha önce ki mailimde de berlirttiğim gibi akım problemini çözemedim maalesef ; yardımcı
  olabilir seniz sevinirim .. Selamlkar

  https://ibb.co/qxmZmB2
  https://ibb.co/t2sSLBV
  https://ibb.co/6XsGFZb

  CEVAPLA
 58. MeKaNiKMeKaNiK

  Rv1 ters bağlanmış olabilir mi?

  Benimde devremde bir küçük bir sorun var, 3-4 amperde sorun olmamakla birlikte 6amper üzerinde röle kararsız kalıyor. Kısa devre akımında 9.7A görebiliyorum.
  Gevv bir nokta atışı daha rica etsem 🙂

  https://ibb.co/b2DNQTs

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Ben sorun yaşamadım 6 amper üzerinde köprü diyot valtajını ve lm741 besleme voltajını ölçün çökme varmı, trafonun gücü yetmiyor olabilir mi ? bakalım

   CEVAPLA
 59. valerivaleri

  Check voltage at V+. Voltage under load should not drop below 19V. If it is less, then your transformer does not provide the required power.

  CEVAPLA
 60. aliali

  Devreyi yaptım. Mevcut baskı devre şemalarını kullanmadım. Şemaya göre kendim baskı devre çizdim. çok güzel çalışıyor. tavsiye ederim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, hayırlı olsun. Resim gönderebilirseniz yazıya eklerim. İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 61. Çetin KINALIÇetin KINALI

  Tekrar merhabalar size resim gönrerememiştim dün bir sorun olmuştu .montaj biraz karışık olabilir .
  Sorun : devre akım çekmeye müsade etmiyor akım çekilmek istendiğinde voltaj da düşmeye başlıyor. daha önce ki mailimde de berlirttiğim gibi akım problemini çözemedim maalesef ; yardımcı
  olabilir seniz sevinirim .. Selamlkar

  CEVAPLA
 62. valerivaleri

  You have long wires to use shunt resistor. Move the resistors to the main board.

  CEVAPLA
 63. Fatih işlekFatih işlek

  Harika proje emeğinize sağlık.
  Küçük bir ricam olacaktı yedek pcb varsa ücreti karşılığında alabilirim teşekkürler 🙏😊

  CEVAPLA
  1. ipli jetonipli jeton

   Yukarıda bahsettiğim PCB’nin tasarımını bitirdim. Birkaç gün içinde siparişini veririm. Kartlar geldikten sonra bir tanesini makul bir ücrete bırakırım.

   CEVAPLA
   1. ipli jetonipli jeton

    Yanlış alarm, akü şarj devresi ile karıştırmışım.

    CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   baskı devrenizi iyice kontrol edin sellozik tiner veya kolonya ile fırçalayıp iyice temizleyin malzemeleri kontrol edin

   sanki lm723 entegreleri sahte gibi baskıları silik piyasada beyaz baskı lm723 olacağını sanmıyorum (emin değilim)

   CEVAPLA
 64. YanYan

  Hello la communauté, ou puis-je trouver le layout de cette carte qui me conviendrais parfaitement? et si il existe un pcb realisé epargner je veux bien en acheter deux d’avacne merci

  Yan

  https://ibb.co/P9M88MG

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Hi, Download link is given at the end of the article. There is source PCB drawing in v2 folder (v2/main-dc.lay6)

   CEVAPLA
 65. TrajkovTrajkov

  Hello, i made this power supply and not able to work, its always on 17-18v cannot adjust voltage.
  What’s the problem

  CEVAPLA
 66. HALİL YANBEYOĞLUHALİL YANBEYOĞLU

  Projeyi yaparken ara ara fotoğraflar çekmiştim. 35 derecede fan açıyor ( 3.5 amper üzerinde 5 dk dan sonra). Kutu üzerindeki hava deliği sadece köprü diyot için yapılmış izole fan içindir. Transistörlerin soğutucusu önden emiş ve arkadan egzoz yapıyor yani devre kartları hali ile köprü diyot sıcaklıkları ile izole durumdadır. Bu kutu ile çalışmak zordu ancak başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Proje ile uğraşan arkadaşlara başarılar dilerim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, Başarmanıza sevindim 👍 geri bildirim için teşekkürler. Resimleri yazıya ekledim. İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 67. safasafa

  Selamün aleyküm. Projeyi beğendim eline sağlık. Ama baya yabancı olduğum eleman olduğundan fazla anlamadım :). Acaba elinizde daha basit olan 24v ayarlanabilir,akım korumalı ve kısa devre koruması olan devre var mı? Ya da kendim çizmek istersem ne yapmam lazım nelere dikkat etmem lazım?

  CEVAPLA
  1. Adnan coşkunAdnan coşkun

   forumda çokça var, site içi aramada güç kaynakları kısmına bakarsanız, çokça var, benim 30 yıldır kullandığım bir devre de var, yaklaşık 5 amper’e kadar çok da kararlı çalışıyor.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir