Hoparlör Koruma Devresi

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Hoparlör Koruma Devresi

Hoparlörlerin arızalanmasının sebeplerinden birisi de anfinin arızalanıp çıkışa DC voltaj vermesidir. Hoparlör koruma devresi amfi çıkışda ki DC voltajı algılayıp hoparlörün bağlantısını keser. Koruma devresinin DC voltaj algılama seviyesi çok düşüktür (0.7…1V arası) bu sayede hoparlör yüksek voltaja mazur kalamadan korunur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hoparlör koruma devresi çift kontak röle ile 2×200 veya 1x400w gücünde anfi devrelerin çıkışlarına bağlanarak kullanılabilir anfi üzerinde herhangi bir düzenleme yapılması gerekmez.

Hoparlör koruma devresinde ki röle anfi çıkışı ile hoparlörleri ayarlanan süreye göre geçikmeli olarak birleştirir anfinin ilk açılışında oluşan ani yüklenmeden hoparlörler korunur gecikme süresi devre üzerinde ki 100K trimpot ile ayarlanır.

Ek olarak amfinin aşırı ısınmasından dolayı oluşabilecek arızaları önlemek için termik sigorta bağlantısı ekledim amfinin soğutucusu üzerine monte edilen termik sigorta yüksek sıcaklıkda koruma devresinin voltajını keser röle kontakları bırakır hoparlör amfi devresinden ayrılır termik sigorta değeri 70…75 derece olabilir. Bu özellik isteğe bağlıdır direkt kısa devre yapıp kullanabilirsiniz.

Hoparlör Koruma Devre Şeması

loudspeaker-protection-circuit-schematic-diagram

Devre 2X12V AC en yüksek 2X24V AC ile çalışır üzerinde DC doğrultma ve 7812 12V regülatörü vardır. Direkt tek kaynak DC voltaj ile kullanabilirsiniz. 7812 regülatör entegresinin giriş voltajı maks. 35V DC fakat soğutucu küçük olduğu için maks. voltada kullanmanızı önermem 35v ve ya daha yüksek voltajlarda kullanabilmek için 7812 girişine 2…3W direnç (RES) ekleyerek kullanabilirsiniz uygun voltajlarda bu direnç yerine direkt kısa devre edip kullanın.

RES Direncinin hesaplanması hakkında @Ahmed Yerli hocamın “Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi” projesinde bilgi verildi.

Hoparlör koruma devresinin ses girişinde bulunan 22K direncin değeri hakkında detaylı araştırma yaptım videorockola.com sitesinde “Construya un Protector de Parlantes” yazısında bu direnç hakkında bilgi verilmiş 200W için 10K kullanılması söylenmiş daha yüksek güçler için 15K, 22K direnç kullanılabilir

Devrenin PCB tasarımı Sprint layout 6 ile hazırlandı tek katlıdır PCB Ölçüleri: 47x49mm

speaker-protection-circuit-pcb-layout

dc-voltage-dc-loudspeaker-protection-circuit-diy

loudspeaker-protection-circuit

loudspeaker-protection-circuit-diy

pcb-board-circuits-loudspeaker-protection-circuit

pcb-loudspeaker-protection-circuit

hoparlor-koruma-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2021/02/17 Etiketler: , , ,2 Yorum “Hoparlör Koruma Devresi

  1. UĞUR YILMAZUĞUR YILMAZ

    C1,C2 şemada polarite (+/- ) yanlış çizilmiş , pcb de doğru

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir