Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi

Devre, ayarlanabilir gecikmeli ve led ikazlı hoparlör dc koruma devresi.Yaklaşık 70mA bir akım çekiyor. Rs direnci yüksek voltajlar için uygun değer seçilebilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Örneğin: Amfimiz 2x24Vac ile çalışıyor,bu devrenin beslemesini de aynı yerden alabiliriz.Doğrultunca yaklaşık 34Vdc olacağından direncimizin değerini ve gücünü şu şekilde bulabiliriz.

Rs = (34-17) / 0.07 WRs = (34-17) x 0.07
Rs = 243 ohm WRs = 1.2W

547 = BC547 , 139 = BD139

250K trimpot ile yaklaşık 1-9sn bir gecikme ayarı yapabiliyoruz. Devrenin çalışması videoda net olarak belli ek olarak min. 0.8V da aktif olduğunu belirteyim.

speaker-dc-protection-circuit-speaker-delay-circuit

hoparlor-koruma-devresi-ahmed-yerli hoparlor-koruma-devresi-ahmed-yerli-pcb speaker-amplifier-protection-circuit-delay-led

Hoparlör koruma devresine ait PCB dosyası;

gecikmeli-ve-led-ikazli-hoparlor-dc-koruma-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/06/14 Etiketler: , , , ,39 Yorum “Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi

 1. Uğur YILMAZUğur YILMAZ

  Temiz bir çalışma , ellerine sağlık.

  Birde şemayı görbeilseydim. 🙂

  CEVAPLA
 2. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

  Sağol kardeşim.Şema derken açık şemayı kastediyorsan oldukça basit bir tasarımı vardır ve rahatlıkla şemayı çıkarabilirsin,az da olsa bir araştırma yapmak da faydalı olacaktır.Kolay gelsin…

  CEVAPLA
 3. Uğur YILMAZUğur YILMAZ

  Devreyi kendime göre pcb çizip çalıştırdım.0v8 vdc de aktif olarak korumaya geçiyor.
  Yanlız korumaya geçtiği anda kırmızı led flash etmiyor.Sürekli sabit yanıyor.
  Aşağıdaki linke devrenizi açık şema haline getirip ekledim.
  Kontrol edip hatamın nerde olduğunu bildirirseniz sevinirim.

  Saygılarımla,

  AHMETYERLI_PROTECT_SCHEMATIC.PDF

  CEVAPLA
 4. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

  Öncelikle üşenmeyip kendince emek harcamışsın tebrik ederim,umarım herhangi bir devreyi yapacak arkadaşlara örnek olur.Soruna gelince 22k ların bağlandığı 547 lerin C sinden şaseye 47K ve 100u gidecekti.Yani emiterden değil.

  CEVAPLA
 5. Uğur YILMAZUğur YILMAZ

  Merhaba,

  Şemayı Ahmet beyin belirttiği üzere hatalı çizmişim.Düzeltip tekrar aşağıdaki linkte paylaşıma sunuyorum.
  BC547 transistör yerine C3198-C945 vs. herhangi bir NPN transistör kullanılabilinir.Paylaşımda emeği bulunanlara teşekkürü borç bilirim.
  Saygılarımla,

  dosya.tc/server11/1cRfB2/volt.com_AhmetYERL__SpeakerDcProtection.rar.html alternatif mediafire.com/?wwuoqv80l08vgxu

  CEVAPLA
 6. muhsinmuhsin

  arkadaşlar ben rcf aktif kule kabin kullanıyorum ve son programda bir tanesi yandı yani elektrik gitmiyor. bir ara elektrik kesildi tekrar geldiğinde bu sorun meydana geldi. sizce önemli bişey var mıdır? duman veya yanık kokusu yok. koruma devresi nasıl işliyor tam olarak bunlarda?

  CEVAPLA
 7. Orhan KaraliOrhan Karali

  Selam Arkadaşlar Kolay Gelsin Herkese
  Bu Devreyi Bitirmiş Bulunmaktayım Ama Ne yazık ki üst de 7812 ye giden + .- uçların yanında AC-AC var hatta ona bitişik tekrarlanmı şekilde onlar bir yeremi bağlancak bana Yardımcı olursanız sevinirim ? şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, devrede ac ac yazan tek yer trafo veya güç kaynağından besleme yapacağınız yerdir.7812 ile kullanılacaksa aclere 12V ac verebilirsiniz.Ayrıca korumanın çalışabilmesi için devredeki şase hattından amfinizin şase hattına bağlantı yapmalısınız, kolay gelsin.

   CEVAPLA
 8. gevvgevv

  Ahmed hocam amfi çıkışına bağlanan direnclerin amfi gücüne göre bir hesabı varmıdır?

  Mesela 100w……1000w amfi içinde aynı değermi kullanılıyor yoksa amfi gücü yüksek ise direnc değerlerinide arttırmalı mı?

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Esasında incelediğim birçok uygulamada bunu hesap etmek yerine ort. bir direnç takmışlar.Fakat önemli olan trlerin tetiklenme gerilimi olan yaklaşık 0.8V u bulmak.Bu devre için 10K ile 100K arası kullanılabilir.Tabiki iki seri bağlı kutuplu kond. voltajı ve kapasitesi de ona göre uygun seçilmelidir.

   CEVAPLA
 9. emesutemesut

  Ahmet hocam devre için teşekkürler.
  Projeme sizinde devrenizi ekliyorum.
  Uğur arkadaşım sanada ayrıyetten teşekkürler..

  CEVAPLA
 10. Emre AKYILDIZEmre AKYILDIZ

  AC elektriği kesince acaba anında kapatıyor mu yoksa onda da gecikme uyguluyor mu

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Normalde direk kesiyor ancak ac besleme diyotlarından sonraki kondansatör kapasitesi artarsa haliyle o da gecikir.

   CEVAPLA
 11. LazraiLLazraiL

  Ahmed bey 12v röle diye belirtilmiş yanlış anlamadıysam. peki 24v röle ile çalıştırabilir miyiz, veyahut eğer 12v ise bir iki küçük modifikasyon ile 24v röle ile çalıştırabilir miyim?

  CEVAPLA
 12. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Merhaba, elbette çalıştırılabilir. İki seçenek geldi aklıma. Birincisi, devreye kaç vdc verecekseniz oradan röle voltajı(24vdc)na düşürmek için wlı direnci hesaplarsınız. Ardından 7812ye de giriş verirsiniz. Devre zaten düşük akımla çalıştığı için 7812 pek ısınmaz ve diğer elemanlarda değişiklik yapmadan kullanırsınız.

  İkinci yöntem ise 7824 kullanırsınız( sağlıklı bir regüle için minimum 27vdc verilmeli). Devredeki tüm 1k5 leri 24v a göre yeniden hesaplarsınız(ortalama 3k3). Devamında 220k dirençleri de iki misline kadar yükseltmek gerekebilir ki bu yöntem ilkine göre daha uğraştırır. Kolay gelsin.

  CEVAPLA
  1. LazraiLLazraiL

   Öncelikle teşekkür ederim. Sizden bir cevap almadan önce kendimce birkaç hesap yaptım, Fakat sonradan fazla hengameye girmeden işi bitirmek istedim12v luk röle kullandım =). 2.Seçenek olarak aynı şeyi düşünmüşüz.devreyi tasarlayan kişi olaraktan sizden bizzat öğrenmek istedim. Aslında 12 veyahut 24 olması pek önem arz etmiyordu ama elimde bulunan 24 v luk röle elimdeki 12v luk olana göre daha fazla akım kaldırabildiği için hemde direkt olarak amplifikatöre giden besleme voltajını daha rahat regüle edebilmek için öğrenmek istedim. Fakat (+-simetrik)amplifikatör beslemesinden regüle edip devreyi beslediğimde sürekli olarak korumaya geçti. Mecburi olarak ayrı bir kaynaktan beslemem gerektiğini anladım. Şimdi yaptığım SMPS ye fazladan bi 12v çıkış daha vermem gerekecek. Bu tür yararlı vede başarılı devre paylaşımlarınızın devamını dilerim. Amplifikatörü +- 75 vdc (SMPS) ile besliyorum.

   CEVAPLA
 13. BirbireyBirbirey

  Selam Bu Devre LM3886 İçin Uygunmu ? Elinize Sağlık Güzel Tasarım.

  CEVAPLA
 14. onuronur

  paylasim için tesekkurler devre 70ma cekiyor 7812 max 35v giris ile çalisabiliyor bu durumda 24v ac icin res direncine gerek varmı ufak bir sogutucu yetmezmi?

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, rica ederim. Limitleri zorlamayı sevmediğimden olsa gerek bir önlem kullanmayı tercih ediyorum genelde. Dirençleri de bu amaçlı kullandım, ufak bir soğutucu ile de tabiki ihtiyacınızı görebilirsiniz.

   CEVAPLA
 15. mahmut durnamahmut durna

  Selamün aleyküm ben bu devreyi yaptım ama nedense röle çektiremedim kırmızı led te hiç belirti yok volt verdiğimde çalışmadı yardım edebilirmisiniz?

  CEVAPLA
 16. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Aleyküm selam, devrenizin altlı üstlü fotoğrafı varsa ekleyebilir misiniz. Ayrıca röleniz kaç v ve siz devreyi kaç v ile beslediniz.

  CEVAPLA
  1. Mahmut durnaMahmut durna

   Kırmızı led kondasistor değerleri ne 2u2 yazmissiniz 22 uf mı ben 2.2uf taktım 1.5k olanlar 1k taktim 2. Transistör beyz ucu devamlı gndmi ?

   CEVAPLA
 17. Mahmut durna. msd_42_@hotmail.comMahmut durna. [email protected]

  Devre 12 volt ile besleniyor role 12 volt ses girişinde enerji geliyor role çekmiyor bd 135 sağlam BC 547 sıkıntı olduğunu düşünüyorum 2.transistor b ucu devamlı gnd de dogrumu 2u2uf yazmışsın değeri tam kaç ben 2.2uf taktim 1.5 k direnç leri 1k taktım …resimleri nasıl göndere bilirim bilmiyorum…

  CEVAPLA
 18. Ahmed YerliAhmed Yerli

  2u2 yazan 2.2uf dır aynı zamanda. 1k5’i 1k takmanız sadece lede daha fazla voltaj getirir, çok önenli değil.

  Link hatalı diyor, yenilerseniz tekrar denerim.
  Devre şemasını indirip kontrol etneniz daha faydalı olacaktır. Üst mesajlarda bir arkadaşımız paylaşmış. Alternatif olarak Tda7294, Lm3886 steteo komple amfilerin açık şemasında da buradaki devre kullanılmakta. Oradan da bakabilirsiniz.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Selam, sizden yaptığınız devrenin fotoğrafları isteniyor proje dosyaları, devre çizimleri değil.

   Yaptığınız devrenin altlı üstlü net fotoğraflarını yükleyin her hangi bir hata (kısa devre, yanlış malzeme vb.) varmı diye kontrol edilebilir.

   CEVAPLA
 19. MAHMUT DURNAMAHMUT DURNA

  gevv yapılan devre aynısı dunyada baska elektironık malzememı var orjınal neyse aynısı o degılde sızene ahmed yerlı bey ıstememıs sanane oradan cıkıyon 😉

  CEVAPLA
 20. gevvgevv

  RS direnci olmadan (yerine tel takılacak) 15v dc

  RS direnci ve 7812 entegresini iptal edip direkt 12v dc ile kullanılabilir

  daha yüksek voltajlar için yazıda açıklama yapıldı

  CEVAPLA
 21. HSK-MTALHSK-MTAL

  MERHABA TASARIM İÇİN SİZİ TEBRİK EDERİM ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK. MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİYİM KENDİ ŞARTLARIM İLE EVİMDE PROTEUS DA ÇİZEBİLMEM İÇİN ŞEMAYA İKTİYACIM VAR ÇİZİLEN KART ÇOK PROFESYÖNEL BANA ACEMİ ESERİ LAZIM YOKSA GÜZEL BİR NOT İMKANSIZ SİZDEN RİCAM DEVREYE AİT ŞEMAYI ALABİLİR MİYİM???

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, teşekkür ederim. Devre için gerekli dosyalar paylaşıldı. Daha fazlası için ya kendiniz şemayı çıkarmalı ya da başka, basit devrelere bakabilirsiniz. Bu şekilde daha faydalı olacaktır sizin için.

   CEVAPLA
 22. EdelEdel

  Selamlar… Koruma sağladığı minimum negatif DC değeri nedir?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir