Basit Elektronik Pil Puntalama Devresi

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
Basit Elektronik Pil Puntalama Devresi

Daha önce paylaşılan Basit pil puntalama elektronik kaynak yazısında direkt akü ve sac trafo kontrolü ile yapılan pil puntalama düzeneklerini paylaşmıştım elektronik pil punta devresinde bilgisayar güç kaynaklarında bulunan ERL35 SMPS trafosu kullanılmış. Basit bir SMPS devresi diyebiliriz. Pil puntalama devresinde kullanılan mosfetler oldukca güçlü iki adet IRFP150 kullanılıyor.

battery-welder-elektronik-kaynak-pil-punta-pil-punta-devresi-pil-puntalama

Elektronik Pil Puntalama Devre Şeması

pil-puntalama-devresi-battery-welding-circuit-smps

ERL35 SMPS trafosunun primer sargısı 2×3 veya 2×4 tur 1mm telden 2 adet paralel bağlanarak sarılacak bu sargı oto anfilerde kullanılan DC DC konvertör devrelerinde olduğu gibi bakınız: SMPS Trafo, Toroid Nüve Sarımı (DC DC)

pil-punta-devresi-erl35-welding-battery-inverter-elektronik-kaynak

pil-punta-makinesi-erl35-welding-battery-inverterpil-punta-makinesi-erl35-welding-battery-inverter

Pil puntalama için voltaj üreten sekonder sargısı ise tek tur çift şerit bakırdan oluşuyor arasına epoksi plaket parçası konulmuş yazar bakır şeriti dağıttığı trafodan temin etmiş genelde yüksek voltaj sargısında ara katmanlarda bu kısımlar var ama yeni nesil ucuz güc kaynağı trafolarında olmayabilir puntalama için kullanılan bakır çubukları monte etmek için klamenslerin içinde bulunan metal parçayı direkt bakır şerite lehimlemiş.

puntalama-devresi-bakir-tel-bakir-setir-smps-puntalama-teli

L1 Bobini 47uh, nüvesini bilgisayar güç kaynağında bulabilirsiniz 0.8mm telden 2 adet paralel yaklaşık 20…25tur bu bobinde yine ATX güç kaynaklarında 3.3V çıkışında bulunuyor ama her modelde bulunmaz.

Videoda C1 kondansatörü 2.2uF 400v kutupsuz kondansatör olarak görünüyor ama şemada 1uf 400v yazıyor ikiside kullanılabilir veya 2 adet 1uf 400v paralel bağlayıp kullanabilirsiniz ek olarak şemaya eklenmeyen uygulamada kullanılan 12V 1W zenerler PCB çiziminde var. Güç kaynağı olarak akü veya lion pil paketleri kullanılabilir.

Pil puntalama için yapılan devrenin en büyük eksiği tetikleme bölümü S1 yazan yere bas bırak buton bağlayıp tetikleme yapıyorsunuz ama uzun süre butona basarsanız büyük sorunlar olabilir

Güncelleme: Taşınabilir Pil Puntalama Devresi (Trafosuz) yazısında ki tetikleme devresini kullanmanız çok daha iyi olur..

DİKKAT Devrenin kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce ve PİL PUNTALAMA YAPARKEN Sigortalı Elektrik Hattı, koruyucu gözlük, eldiven kullanın

Sprint layout kaynk ve PDF PCB dosyaları Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-250713a.zip

Yayım tarihi: 2018/02/07 Etiketler: , , , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir