Taşınabilir Pil Puntalama Devresi (Trafosuz)

| Şubat 18, 2018 Tarihinde güncellendi
Taşınabilir Pil Puntalama Devresi (Trafosuz)

Daha önce paylaşılan “Basit Elektronik Pil Puntalama Devresi” projelerine göre daha kolay bir pil puntalama devresi en azından trafo sarma derdi yok. Devrenin tetikleme kısmında NE555 zamanlayıcı entegresi kullanılmış SB1 butonuna basıldığında ayarlanan sürede çıkışı aktif oluyor butona uzun süre basılmasından etkilenmiyor. Bu devre önemli uzun süre voltaj verildiğinde mosfetler ve pil arızalanabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

NE555 entegresinin beslemesi 9v pil ile sağlanmış çıkışında 5v 1a röle 5 adet paralel bağlı IRLB4132 mosfeti kontrol ediyor IRLB4132 mosfet yerine IRF1404, IRF1405, IRF1104, IRF1324 mosfetler kullanılabilir pil puntalama devresinin ihtiyacı olan yüksek akımlı voltaj kaynağı 2 adet 4400ma 3.7v lipo pil paralel bağlanarak sağlanmış.

ne555-power-pil-punta-pil-punta-devresi-pil-puntalama

Mosfetlerden anlık akım kontrolü sağladığı için büyük bir soğutucu kullanılmamış tüm sistem pillerin üzerine monte edilmiş puntalama problarında yüksek akıma dayanacak kalın kablo için 8…10 tane 1.5mm kabloyu paralel bağlayıp kullanmış.

pil-punta-pil-punta-devresi-pil-puntalama-lipo-lion

Pil Puntalama Devre Şeması

pil-puntalama-devre-semasi-ne555-mosfet

Not: Devrenin PCB çizimi paylaşılmamış. Bredboard veya delikli plakete kurabilirsiniz PCB çizimi bulunursa, çizen olursa yazıya eklenecek.

Yayım tarihi: 2018/02/18 Etiketler: , , , , ,4 Yorum “Taşınabilir Pil Puntalama Devresi (Trafosuz)

 1. önder ataseverönder atasever

  Devreyi yaptım çalışıyor baskı şemasını da çizdim fritzing programıyla transistörlü olanı yaptım(röle yerine transistör)

  https://ibb.co/WcVT980

  CEVAPLA
  1. safasafa

   Peki bunu aküsüz yapabilir miyiz? Akü bulma gibi bir imkanım yok sadece pil için yeterli olur mu 9V pil veya 2-3 adet 18650 pilleri seri bağlayarak devreyi oluşturabilir miyim? Bunlar olmazsa akü yerine ne kullanabilirim?

   CEVAPLA
   1. HüseyinHüseyin

    5 Tane 18650 SONY VTC6 Pili parelal bağla yaklaşık 1 pilden 30Amp. Anlık akıtabilorsun ortalama 5 pilde 150Amp. Akıtabilirsin ne bunu tek kutu içinde kullanabilirsin normal 1s 18650 şarj aleti ilede şarj edebilirsin yani gayet performanslı gerçi ben 555 entegresi yerine Arduino oto mini ve oled ekran kullandım extra 3-5 şey daha ekledim, kalan pil voltajı , kaç AMP çektiği nekadar güç kullandığı güç ve kapasite ölçme , puntalama süre ayarlama, 1 sn. Kaç Darbe yapacağı ben 1 ile 4 darbe yaptım. Baya güzel bişey oldu bildiğin sigara paketi kadar bi kutu içine koydum. Hatta ufak defek kesme işlemleri bile yapıyor 150 AMP az değil

    CEVAPLA
 2. safasafa

  Hüseyin öncelikle teşekkür ederim yorumun için. Yorumunun altına cevap yazamadığımdan dolayı buraya yazıyorum. Sadece 5 adet 18650 pilleri paralel bağladıktan sonra yüksek akım çekmek için yapmam gereken başka bir şey var mı? Kablo kesiti 6mm2 olsa işimi görür mü?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir