Basit Atmel Programlayıcı (Seri Port ISP)

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Basit Atmel Programlayıcı (Seri Port ISP)

Atmel AVR mikrodenetleyicilere program yüklemek resmen zulüm 🙂 sigorta ayarları ayrı bir mesele hele yanlış sigorta ayarların da işlemcinin kilitlenmesi kötü bir durum. Atmel AVR Fuse Bit Onarım devresi var fakat zaten AVR konusuna yabancıyız bu iş daha da beter ilerice çok işlemci birikirse bakılabilir 🙂

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Neyse bir projede Atmega8 için USBASP programlayıcı kullandım yükleme yazılımı içinde Extreme Burner AVR. Atmega8 mikrodenetleyiciye hiç sorun yaşamadan yazılım yüklemeştim. Fakat Renkli Müzik RGB Şerit Led DFT PWM devresi için Attiny13 entegresinine yazılım yükleyemedim. Extreme burner AVR programı “mismatch at location 0x0000000” hatası veriyordu USBASP desteği olan diğer yazılımları denedim sigorta ayarları biraz karışık geldi..

Birde şansımı Ponyprog ile deneyeyim dedim “Attiny2313 Programmer com port rs232 ponyprog” yazısında kullandığım devrenin biraz daha değişik versiyonunun PCB çizimini yapıp uygulamaya geçtim Ponyprog son versiyonu indirdim kurulumu yapıp kalibrasyon işlemini tamamladıktan sonra Attiny13 işlemcisini seçip sigorta ayarlayını yapıp yazılımı yükledim hiç bir hata çıkmadı..

Atmel Programlayıcı Devre Şeması

rs232-avr-isp-programmer-schematic-diagram

AVR Programlama devresinin PCB tasarımını olabildiğince küçük yaptım kullandığım versiyon biraz daha büyük son hali 32X28mm boyutlarında aslında SMD malzemeler ile çok daha küçük olur ama gerekli değil. 5V beslemeyi USB portundan veya harici adaptörden alabilirsiniz ben ayarlı güç kaynağı kullandım..

Not: Ben denemedim ama araştırmalarımda bir çok kullanıcı FT232 entegreli USB-SERİ port dönüştürücü ile devrenin çalıştığını söylemiş.

ponyprog-isp-programmer-rs232-diy

avr-serial-programmer-circuit-pcb-board-diy

Güncelleme;

Kolaylık için devrenin beslemesini bilgisayarın USB portundan aldım okuma yaptım bir türlü yazma yapamadım sonrasında okumada yapılmadı bilgisayarı yeniden başlat, ponyprog kalibrasyonu tekrar yap vs. bir türlü olmadı hep dikkat ettiğim ama bu sefer unuttuğum önemli bir eksiği fark ettim 100nf kondansatör

İlk denemede ayarlı güç kaynağı kullanmıştım klasik linear tip ama bilgisayarda SMPS bulunuyor ne kadar kaliteli olasada gürültü var neyse entegrenin besleme pinine 100nf kondansatör bağlayınca program yükleyebildim. SMPS adaptör veya DC DC çevirici kullanıyorsanız bu detaya dikkat edin.

Seri port Atmel Programlayıcı Sprint layout 6 PCB dosyası:

basit-atmel-programlayici

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2021/03/20 Etiketler: , ,9 Yorum “Basit Atmel Programlayıcı (Seri Port ISP)

 1. Ahmet KelemAhmet Kelem

  Bu sitede hiç bir dosyanız indirilip açılmıyor.
  İndirme işini iptal edin ama yazdıklarınızı da bilmiyorsanız bir bilen danışıp yazın.
  Maazallah sonra yangın çıkar.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, nasıl bir sorun ile karşılaştığınız hata hakkında detay verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   İyi çalışmalar

   CEVAPLA
  2. KadirKadir

   Cehalet diz boyu. Hangi dosya inmiyor veya açamıyorsun.(ben bu sitede inmeyen veya açılmayan dosyaya rastlamadım) Bilgisayar kullanmayı bilmiyorsan bir bilene danış öyle kullan mazallah sonra dalga geçerler.

   CEVAPLA
  3. feridunferidun

   Bence sen indirememişsin. Buradan çok devre yaptım hiç sorun yaşamadım.

   CEVAPLA
 2. KadirKadir

  5 voltluk proğramlayıcı devre ile yangın çıkacağını zanneden arkadaş sen bu işleri bırak bence.

  CEVAPLA
 3. Adem GdkAdem Gdk

  https://ibb.co/PgHv5BJ
  Goldmaster’ın bu serilerinin ön panel kartı(Display, butonlar, IR alıcı) kart üzerinde yer alan bir 8051 ile sürülüyor. Bu kartla ben saat yapmıştım. Kart sisteme bağlı olmasa bile enerjilendiği anda saat olarak çalışıyor. Gece 00.00’da karta enerjiyi verince doğru zamanı gösteren bir saat elde ettim.

  CEVAPLA
 4. rahmirahmi

  Allah razı olsun burhan kardeşim usb programlayıcı ile yapamadım seri programcı sayesinde hex attım bred borda kurmuştum şimdi baskı yapacağım.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir