ATmega8 AVR ISP Programlayıcı (USB)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega8 AVR ISP Programlayıcı (USB)

Daha önce paylaşılan AVR deney setinde bulunan AVR ISP programlayıcının ayrı olarak yapılan versiyonu tüm malzemeler aynı baskı devre boyutu küçük devrede USB bağlantısı için FT232RL kullanılmış programlayıcı ATmega8 üzerine kurulu AVRProg AVR Studio, Bascom AVR programları ile çalışabiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devreyi kullanailmek için öncelikle ATmega8 entegresine programlayıcının ana hex dosyasını yüklemeniz gerekli yükleme için daha önce denediğim seri port üzerinden çalışan devreyi (Attiny2313 Programmer com port rs232 ponyprog) kullanabilirsiniz devre ATmega8 ile denemiştir.

atmel-avr-usb-programmer-FT232RL avr-prog-isp-schema avr-programmer-circuit-isp-usb-atmega8 avr-programmer-schematic-pcb-isp-usb-FT232RL

ISP Çıkışında programlama için RST-Reset, MOSI-Master out slave in, MISO-Master in slave out, CLK-Clock, SS-Slave select, Ucc- 50ma, GND-Şase bulunuyor programlayacağınız AVR entegresinin datasheet dosyasına bu çıkışların bağlanacağı bacaklar belirtiliyor. Sprint layout PCB, panel tasarımı program kurulum anlatımları vb. her şey var.

ATMEL Mikroişlemci USB ISP Programlayıcı

Programlayıcıyı LPT aracılığıyla kullanmak benim için uygun olmaktan çıktı, bu yüzden bir tür programlayıcı oluşturmaya karar verdim. Günümüzde, modası geçmiş portlar üzerinden programcılar oluşturmak pek mantıklı değil. Ya COM ya da LPT, çünkü bugünün PC’lerinin çoğu, özellikle LPT olmak üzere artık bu bağlantı noktalarını bile içermiyor. Bu programcının yapılış sebebi de belli bir hareketlilikti çünkü NTB’lerde genellikle sadece USB portları bulunuyor.

Bu, bir USB-UART (RS232) dönüştürücü ile desteklenen bir BIPROG’un bağlantısıdır. Aşağıda kablo bağlantı şemasını, PCB’yi ve kurtarma açıklamasını bulacaksınız. Programlayıcı, sanal bir COM bağlantı noktasında bir STK500 cihazı gibi davranır. Yani STK500 cihazlarını destekleyen yazılımlara bağlamak mümkündür. Destek BASCOM ortamı tarafından sağlanır, ancak muhtemelen en iyi ortam AVR stüdyo 4’tür.

Yalnızca programcı desteği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kayıtların “doldurulmasını” kontrol etmeyi de sağlar. İşlemcinin FLASH belleği, işlemcinin EEPROM belleği, ayrıca FUSE ve LOCK bitleri de programlanabilir. Ortam, şimdiye kadar üretilen hemen hemen tüm ATMEL mikroişlemcilerini destekler. Yazılım ATMEL’den olsa bile 😀

atmega8-avr-isp-programlayici-usb

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/01/29 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “ATmega8 AVR ISP Programlayıcı (USB)

  1. soyersoyer

    merhaba ATmega8 AVR ISP Programlayıcı ile pickit 2 arasındaki fark nedir acaba?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir