Atmel ATMega8-16PI ile IR Sensör Yaklaşım Dedektörü

| Mayıs 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Atmel ATMega8-16PI ile IR Sensör Yaklaşım Dedektörü

Sekiz kanal IR dedektör yaklaşım sensör devresi ATmega8 mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmiş. I2C bus (TWI, SMBus) vasıtasıyla ölçüm yapıyor engel algılama, mobil robot için tasarlanmış. Yaklaşım Dedektörü devresi kızılötesi ışık ışınını yansıtan izleme temelinde çalışıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sekiz kanallı yaklaşım sensör bilgileri;

Ölçüm prensibi: IR ışık yansıması Algılama
Max. Sensör sayısı: 8 bağımsız sensör
İletişim arayüzü: I2C – 7bit adres
Modül boyutu: 78 x 62 mm (3 “x 2,44”)
Ölçme derece sayısı: 3 mesafe düzeyi (Min, Mid, Max)
Besleme gerilimi: +5 V (DC)
Akım tüketimi: 15 mA
Mikroişlemci: ATmega8 ATMEL (AVR – 8MHz)

atmega8-16pi-atmel-ir-sensor-atmega8-yaklasim-dedektoru

Ölçüm ilkesi

Ölçüm için kızılötesi ışığın herhangi bir engelden yansımasının (yansımasının) tespiti kullanılır. Kullanılan ışığın dalga boyu 940nm’dir . Işık kızılötesi bir LED tarafından yayılır . Bir engelin yanlış algılanmasına neden olabilecek parazitik bir sinyalin alınmasını önlemek için, iletilen ışık huzmesi 38 kHz frekanslı atımlardan oluşur. Alıcı bu frekansa duyarlıdır ve bu da hata olasılığının azalmasına neden olur.

Ancak bu frekans, ev aletleri için uzaktan kumanda komutlarını iletmek için kullanılır. Bu sürücülerin ölçümleri etkileme olasılığını ortadan kaldırmak için, kontrol programı yalnızca kendi ürettiği impulslara yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Alınan diğer sinyaller hatalı kabul edilir ve bir engel olarak değerlendirilmez.

Yakınlık dedektörü ayrıca engelin mesafesindeki değişimi de ölçebilir. Bu, farklı parlaklık yoğunluklarında darbeler göndererek elde edilir. Bu durumda nesnenin mesafesi, yansımanın dedektör tarafından kaydedildiği iletilen sinyalin seviyesiyle doğru orantılıdır. Bu ölçüm prensibi, yaklaşan engel hakkında yalnızca gösterge niteliğinde birkaç adımlı bilgi sağlar.

Hiçbir durumda tam mesafe ölçümü için kullanılamaz, bu da yansımanın algılandığı sinyal seviyesinin büyük ölçüde engelin yapıldığı malzemenin yansıtıcılığına büyük ölçüde bağlı olduğu gerçeğini dışlar. Bu bağımlılık çok güçlüdür ve ölçüm yaparken yüzde yüzlerce fark yaratabilir. Bununla birlikte, bir engelin mesafesindeki değişikliği kaydetmek için avantajlı bir şekilde kullanılabilir. Darbelerin yoğunluğu PWM kullanılarak düzenlenir.

dedektoru-mobil-robot-robot-sensor-engel-algilama

Kaynak: ir.babjak.cz/

atmel-atmega8-16pi-ile-ir-sensor

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/08/18 Etiketler: , , , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir