Telsiz İçin 13.8 Volt 30 Amper Güç Kaynağı LM338K MJ15004

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
Telsiz İçin 13.8 Volt 30 Amper Güç Kaynağı LM338K MJ15004

Bir amatör telsizcinin telsizi için tasarlayıp uyguladığı 13.8v 30a güç kaynağı.. İnternette benzer bir çok uygulama şeması var ama bu devre detaylı ve daha güçlü yazar trodial trafo kullanmış trafo girişinde EMI filtre ve soft start devresi bulunuyor. Ek olarak fan kontrol devresi giriş, çıkış sigorta led göstergeleri var kontrol LM338K ile sağlanıyor bu regülatör entegresi 5 amper güç verebilir MJ15004 güç transistörleri eklenerek gücü artırılmış 30 amper güç alınmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

  • Açılışta ani akım çekimini önlemek için soft start
  • Durum ışıkları atık sigorta göstergesi
  • Sürekli yük 25A güç verebilir, kısa süreli 30A
  • Aşırı akım koruma (max. 30A)
  • Çift voltaj koruması
  • Otomatik fan kontrol
  • Düşük gürültü

Kaynak, birbirine bağlı beş bloktan oluşur. İlki, şebeke bastırmalı, yavaş çalıştırma cihazı ve trafolu giriş bölümüdür. İkinci blok, ana ve yardımcı voltajın doğrultulduğu ve filtrelendiği kısımdır. Üçüncü kısım yavaş başlatma kontrol devresi, dördüncü kısım güç kaynağı, stabilizasyon ve aşırı akım korumasının ana kısmı ve son kısım fanların soğutucu sıcaklık kontrolüdür. Tüm bloklar, basitlik için aynı harflerle işaretlenmiş terminallerle birbirine bağlanır. Mevcut güç parçaları, en kalın Cu tabakasına sahip plakalar üzerinde ve boşlukları bölme yöntemiyle yapılır. Akım iletkenleri 2,5 mm2 kesitli kablolardan yapılmıştır. 30A sigortalar düz bıçaklı sigortalardır (cam versiyonda üretilmez).

Transformatörün önündeki giriş kısmı, durum sinyalli bir sigorta ile donatılmıştır – sigorta tamamsa, güç kaynağının yeşil LED’i yanar, sigorta kesilirse, kırmızı LED yanar, güç verilir sigortadan önce ve normal durumda, tabanı sigortadan sonra güç alan bir transistör tarafından köprülenmiştir. Sigorta kırılırsa transistör kapanır ve LED yanar.

Ayrıca, bir kondansatör, bir çift toroidal bobin 2x 1,8mH/6A, bir 100k/2W direnç, iki 150uH/6A bobin ve bir 1uF/500V kapasitör ile ağ filtreleme işlemi takip eder. Filtrenin arkasında seri bağlı dört adet 10Ω/10W dirençten oluşan bir yavaş başlatma devresi bulunur. Bu dirençler, açıldığında transformatörün primerine giden akımı azaltır, bu da doğrultucudaki filtre kondansatöründe daha yavaş bir voltaj yükselmesine neden olur. Bu dirençler, kaynak açıldıktan yaklaşık 2 sn sonra yavaş başlatma kontrol devresi (açıklama daha sonra) tarafından kontrol edilen röle kontakları tarafından köprülenir. Dirençleri bir toroidal transformatör 230V/15V 30A, 15V2A takip eder. Bu trafo sipariş üzerine çok iyi bir fiyata fy tarafından yapılacaktır. http://www.jkeltra.cz/, burada tüm parametreler internet üzerinden girilerek sipariş edilebilir. Fiyat açısından, döküm merkez ve PRI/SEK ekranlamayla bile yaklaşık 1.200 CZK’ya mal olacak.

13-8v-30a-power-supply-radio-amator

Doğrultma ve filtreleme kısmı

Filtre kısmında özel bir şey yoktur, transformatörün her iki sekonder sargısındaki gerilimler diyot bloklarla doğrultulur ve kondansatörlerle filtrelenir. Güç parçası için 47000uF/50V kapasitör veya birkaç küçük kapasite kullanılır. Bu kapasitörler geçmeli tasarımda (güçlendirilmiş perçinli terminaller) veya vidalı terminallerde OLMALIDIR. Tel terminalli yaygın kapasitörler, içindeki elektrotlardan çıkan ince tellere sahiptir ve büyük şarj ve deşarj akımları için uyarlanmamıştır.

Bu parçanın diyot bloğu, ana soğutucu üzerinde bulunur ve güçlü iletkenlerle devre kartına bağlanır. Bu güç kolunda, filtrasyonun arkasında yine yavaş yolverme kontrol devresinden de kontrol edilen bir röle vardır ve kaynak açıldıktan sonra yaklaşık 2sn bu kısım diğer devrelerden ayrılarak potansiyel voltaj yükselmelerinin önüne geçilir. stabilizasyon devrelerine nüfuz eden kondansatörlerin şarj edilmesinden kaynaklanır.

Yavaş başlatma kontrol devresi

Bu devre, transformatörden önce başlatmayı yavaşlatmak için dirençleri bir gecikmeyle köprüleyen RE1 rölesini ve kaynağı dengelemek ve filtrelemek için diğer devreleri gecikmeli olarak bağlayan RE2 rölesini kontrol eder. BUZ11 transistörlü 47uF kapasitör burada zamanlayıcı olarak çalışır. Kondansatörü yavaşça şarj ettikten sonra, aynı anda ikinci transistör BC558’i açan BUZ11 transistörü açılır, bu da kondansatörün tam olarak şarj edilmesini sağlar, böylece rölelerde olası bir salınım olmaz. Bu devre, 15V2A transformatörün ikinci sargısından beslenir.

telsiz-guc-kaynagi-lm338-mj15004

Kaynak: radio-foto.net

telsiz-icin-13-8-volt-30-amper-guc-kaynagi-lm338k-mj15004

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/02 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir