SMPS Güç Kaynakları için EMI Filtre Hesaplama

| Aralık 28, 2020 Tarihinde güncellendi
SMPS Güç Kaynakları için EMI Filtre Hesaplama

Sevgili Kutay Abime bu dökümanı hazırladığı için Teşekkür ediyorum sayesinde EMI Filtre hesaplamasını çözdük bir çok Smps güç kaynağının şebeke 220 volt ac girişinde EMI filtre bulunur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

EMI Filtre Nedir

Güç kaynaklarının geliştirilmesi daha iyi verimlilik gibi avantajlara sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanılan Transistör’lerin anahtarlama işlemleri aracılığıyla istenmeyen elektromanyetik (EMI, radyo paraziti olarak da bilinir) üretir ve bu, ağdaki diğer elektronik cihazları etkileyebilir.

SMPS güç kaynağından gelen parazitlerden cihazlar korunmalıdır. EMI Filtreleme, her zaman alternatif akımın doğru akıma çevrilmesinden önce gerçekleşir. Diğer şeylerin yanı sıra paraziti bastırmak için X ve Y kapasitörleri (parazit bastırma kapasitörleri) kullanılır. Bu düzenekler, elektrikli cihazların çalışmasından kaynaklanan yüksek frekanslı parazit sinyallerini toprağa (X kondansatör) veya nötr iletkene (Y kondansatör) ileterek istenmeyen parazitleri azaltır. Ayrıca EMI filtre aşamasında bobinler, metal oksit varistörler kullanılmaktadır.

Örnek atx power supply

atx-sebeke-220v-filtre

Değişen bir elektrik alan veya manyetik alan EMI (elektromanyetik interferans (girişim)) ve RFI (radyo frekans interferens) üretir. SMPS beslemelerde dizaynlar kötü şartlara göre yapıldığı için, verimli bir smps için EMI filter gereklidir. EMI filter smps’in önüne yeleştirilir. Aşağıdaki yapı 200W’ın altında kullanılabilir.

emi-filtre-220-volt-filtre-devresi

Damping factor (filtrenin giriş empedansının çıkış empedansına oranı) : 3dB’de filtrenin kazancına uyumlu olmalıdır. Bu nedenle 1-4 arasında olmalıdır. Burada 3 seçersek.

emi-filtre-formul

Wn= 2 π fn
fn = cut-off frekansı (bu frekansın üstündeki sinyaller şaseye aktarılır) fn=15khz seçilebilir
RL= cut-off frekansında ki filtrenin çıkış empedansı (50ohm seçilmelidir)

emi-filtre-formul-2

Cy (filter Kapasitörüdür) ise

filtre-kapasitoru

Cxt ise deşarj resistörüyle birlikte hesaplanır (buradaki Cxt , iki cx kapasitörünün toplamıdır
R =1M seçilir
)

emi-filtre-formul-4

Yayım tarihi: 2008/12/21 Etiketler: , , , , ,4 Yorum “SMPS Güç Kaynakları için EMI Filtre Hesaplama

 1. ErhanErhan

  Dostum EMI filtre smpsnin önüde bağlanır demişsin yani çıkışamı bağlanır eğer öle ise bazı smpsli cihazların şebeke (220V AC) girişne bağlanan filtre devrelerinin hesabının nasıl yapabiliriz konu hakkında bilgin varsa paylaşabilirmisin ayrıca paylaşım güzel emeği geçen herkese tesekkürler

  CEVAPLA
 2. gevvgevv Yazar

  Yazı 220V AC girişne bağlanan filtre devrelerinin hesabı ile ilgilidir

  CEVAPLA
 3. BkrTncrBkrTncr

  Merhaba,

  Ben EMC standartlarindaki burst sinyalini kesmek icin bir devre tasarliyacagim. Bu sinyal icin gerekli dokumanlar mevcut ama sinyal frekansi 2khz ustunde.

  Yukaridaki hesaplama buna gore degisir mi?

  Cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum.

  CEVAPLA
 4. aykutaykut

  200watt üzeri bir smps için bu filtre kullanılamaz mı ? Ne gibi değişiklikler yapmak yararlı olur ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir