TDA7377 Ton Kontrollü Stereo Amplifikatör Projesi

| Haziran 21, 2023 Tarihinde güncellendi
TDA7377 Ton Kontrollü Stereo Amplifikatör Projesi

Sanırım TDA7377 amplifikatör entegresini bilmeyen kalmamıştır fiyatına göre performansı yüksek bir entegre daha önce @gevv basit bir uygulama paylaşmıştı bakınız; TDA7377 ile 2X30W Anfi Devresi

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Projede ton kontrol katında TL074 opamp kullanıldı DC doğrultma filte katı PCB üzerinde bulunuyor entegrenin çalışma voltajı en düşük 8v DC en yüksek 18v DC… 12v AC çıkışlı 50…60W trafo kullanabilirsiniz..

Kutulama için eski bir ATX güç kaynağı kasası kullandım ATX kutuları bu tarz işlemler için çok yardımcı oluyor. Devre tüm ATX güç kaynağı kasalarına uyumlu, en azından bendekilere uyuyordu. Yalnız soğutucu boyutu tutmadı kesmek için çok uğraştım. Trafo eski bir 5+1 sistemden çıkma yaklaşık olarak 70-80w gibi duruyor. Devrede chassis yazan yerler mutlaka kutuya bağlanmalı .Ben alttan kablo ve vida ile resimdeki gibi kablo ucuyla bağladım. Esasında potları delme yüksekliğine göre plaket vida deliklerine direk de bağlanabilir.

Ton kontrol katında Medyum (orta ses ayarı) Low (tiz ses ayarı) potansiyometrelerine bağlı olan kondansatörler PCB altından veya resimlerde gördüğünüz gibi PCB üstünden bacaklarını makaron ile izole ederek takılkabilir.

tda7377-amp-stereo tda7377-amp-stereo-2 tda7377-amp-stereo-3 tda7377-amp-stereo-4

Ton Kontrollü Stereo Amplifikatör Test Videosu

proje-atx-tda7377-amp-stereo

proje-atx-tda7377-amp-stereo-2

proje-atx-tda7377-amp-stereo-3

tda7377-pcb

TDA7377 Anfi Devre Şeması

tda7377-75-stereo-schematic

tda7377-ton-kontrollu-stereo-amplifikator-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2014/09/30 Etiketler: , ,52 Yorum “TDA7377 Ton Kontrollü Stereo Amplifikatör Projesi

 1. Muammer CoskunMuammer Coskun

  Hocam çok güzel bir çalısma elinize sağlık. Bu devrenin bahsettiginiz basit versiyonunu halen kullanmaktayim cokta memnunumBu devrenin 2+1 olanını çok istiyorum ama bulamadım. iyi çalismalar diliyorum

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, teşekkürler.Buradan link vermeyeyim ancak nette uygulamaları var 2+1 olanın da.Size de iyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 2. aliali

  gerçekten çok güzel bir çelışma,emeğine sağlık.çizimlerin hakkını veriyorsun.seni kutluyorum kardeşim.başarılarılarının devamını dilerim.

  CEVAPLA
 3. osmanosman

  ahmet hocam çizimi 7…. kaçla çizdiniz ben 7.10 nu kullanıyorum devreyi açamadım

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, bu çizimde 7.9 SP1’i kullandım ancak ekte lyt dosyası yok zaten.

   CEVAPLA
 4. cemal cebecicemal cebeci

  Öncelikle bu güzel çalışmayı paylaştığınız için teşekkür ederim. Böyle bir anfi devresine ihtiyacım vardı hemen yapmaya başladım ve bitti sayılır. Yalnız takıldığım bir yerde yardımınıza ihtiyacım var. TL074 entegresinin 13 ve 14 nolu ayaklarındaki kondansatörün değeri nedir. İyi çalışmalar dilerim.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   İşinize yaradığına sevindim.O kondansatör 470 yazan ile aynı görevde yani 47pf.Yazmayı unutmuşum, uyardığınız iyi oldu.Devrenin fotoğraflarını bekleriz, kolay gelsin.

   CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, bazı nedenlerden dolayı lyt paylaşımına son vermiştim hala da düşünmüyorum kusura bakmayın.

   CEVAPLA
   1. ABDULLAHABDULLAH

    Hocam devre şeması ile PCB çiziminiz birebir aynı mı? yani çizimde sonradan oynama vs yok

    CEVAPLA
 5. DarlingtonDarlington

  Ton kontrollü ses çıkış sistemi yekpare bir ses çıkış sistemi olarak çok güzel,ancak soğutmanın işlevsellği açısından (Trafo sıcak gövdesi ile soğutucu çok yakınlar,ister istemez ikisi arasında bir ısı transferi yani radyasyon + konveksiyon yoluyla istenmeyen şekliyle olup mevcut soğutma verimi düşebilir.Cebri (Fanlı) soğutma da yok çükü,doğal soğutma yolu tercih edilmiştir.Yalnızca bu açıdan çok uygun da bualmadım.Ama sistem beslemesi başka bir atx ile ayrı olarak da sağlanırsa soğutmada problem de hiç olmaz diye düşünüyorum.Ancak yanlış anlaşılmasın yekpare bir baskı devre (pcb) açısından çok iyi sistem entegrasyonu oluşturulup başarıyla da sağlanabilmiştir Ahmet Bey,tüm benzer çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.Saygılarımla.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler.Soğutma açısından bu projedeki gibi trafo, soğutucu ve kutu ile bir sıkıntı yaşamadım.Taktir edersiniz ki bu entegre hatta 4 kanallıları oto teyblerinde de kullanılmaktadır ve onlardaki soğutma çok daha etkisizdir buna göre.Tabiki burada entegrenin sınırları da var.Max. verebileceği RMS değer ve sesi kulağımıza göre bozmanın min. olduğu max. ses ile değerlendirmek gerekli.Dolayısıyla da şu haliyle sıkıntı olmuyor.Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 6. Loko The ReaperLoko The Reaper

  Bu devreyi elektro gitar için kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler ve saygılar…

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, sanırım ses kazancı yeterli gelmeyecektir.Bunun için preamfi katında kazancı arttırabilirsiniz.Rgain yazan dirençleri 10K nın üstünde deneyebilirsiniz.Ayrıca giriş kapasitörlerinde de değişiklik yapılabilir 1uF yerine daha düşük seçilebilir.Yinede gitarla denemedim size kalmış artık.

   CEVAPLA
 7. TC Mert GulerTC Mert Guler

  merhaba kutunun arka kısmında olan hoparlörin bağlanıcak yerdeki parçanın adı nedir acaba?

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, hoparlör terminali denir genelde.Başka ismi var mıdır bilmiyorum açıkcası.

   CEVAPLA
 8. Hasan ÇakıHasan Çakı

  ses girişini sizin yaptığınız gibi degilde aşagıdaki resimdeki gibi yaılabilirmi

  CEVAPLA
 9. Fatih Nejdet ÇelebiFatih Nejdet Çelebi

  üstad beslemeyi 15V ac 21V dc verirsek sıkıntı çıkartır mı ?

  ayriyetten entegrenin 10 numaralı bacagı DIAGNOSTICS yazmakta bildigim kadarıyla
  10 numaralı bacağa led bağlanırsa ses de bozulma meydana gidildiğinde led yanıp sönmekte doğrumudur

  Operating Supply Voltage 18 V
  DC Supply Voltage 28 V
  yazmakta yanı entegre max dayanacağı gerilim 28 V mu

  CEVAPLA
 10. aliali

  merhaba arkadaşlar daha önce 7377 ile 2x30w şu basit devreyi yapmıştm delikli plakete. elidme boş atx power kutusu var bu projeyi yapmak istiyorum fakat malzemelerin listesini çıkarmakta zorlanıyorum devreyi okuyarak .
  elinde hazır listesi olan varsa paylaşabilirse sevinirim

  iyi günler dilerim.

  CEVAPLA
 11. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

  @Ahmed YERLİ
  6,8nf yerine 5,6nf
  1,8k direnç yerine 1.5 k kullansam devrede gözle görülür kulakla duyulur bir sıkıntı çıkarmı acaba. malzeme alacağım sitede bu 2 eleman yokta.

  birde mecburen bazı malzemeleri 50 li paketler halinde alıyorum. bir site direnci paket halinde satıyor diğeri kondansatörü. ben başka devre yapmayı planlamadığımdan dolayı okadar malzeme boşta bekleyecek. tek tek adetli satış yapan site varsa yazabilirseniz sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, öncelikle mesajınızı yeni gördüm.Bilmiyorum siteden kaynaklı bir sorun mu.Sıkıntı olmaz belki şuan ki halini de denerseniz farkı görebilirsiniz.Yine de bariz bir değişim hissedilemeyebilir.

   Buradan site ismi vermem doğru olmayacaktır sanırım.Biraz araştırma ile diğer firmalara ulaşabilirsiniz.Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

    Ahmet hocam mesajı yanıtladığınız için teşekkür ederim.
    Malzemeleri bugün temin ettim gaziantepten. Fakat şöyle bir sorunum var. Tiz potansina bağlanan 6.8nf den bir tane bulabildim. Bu sorunu nasıl halledebilirim. Şimdilik tiz kontrol potunu bağlamasam(geçici olarak) ses çıkışında bozukluk olur mu. Yada 6.8nf yerine alternatif bir kondansatör kullanabilirmiyim.

    CEVAPLA
 12. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

  baskı için rardaki pdf dosyasından çıktı aldım ama 14cm olarak ölçtüm hiç oynama yapmadan baskı almıştım. malzeme yerleşiminde 144,70mm yazıyor. yaklaşık 0,5 cm kısa kaldı çıktı. entegre bacaklarını kontrol ettim 1 yada 2 bacak hariç gerisi tam geliyor o bacaklarıda hafif zorlasam oturur diye düşünüyorum. şimdi bu şekilde 14cm olarak kurmayı düşünüyorum bir sıkıntı olmaz sanırım.

  CEVAPLA
 13. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

  Devreyi kurdum çalıştırdım sağ taraftan normal geliyor ses, fakat sol taraftan çok az ve parazitli ses geliyor, ancak kulağa tutup duyuyorum. Entegrenin yanıp yanmadığını nasıl anlarim devreyi ışığa tutup yolları inceledim temas yok. Tinlerle temizledim , nasıl bir kontrol yapmalıyım 470nf nin birinden bacağa dokunduğumda tepki vermiyor acaba sorun bundamidir ne yapmamı önerirsiniz. Devre tam anlamıyla 10 numara teşekkür ederim şimdiden.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, o dirençler gain yani ton kontrol devresinin kazanç dirençleridir.1K değil 10K min. olmalıdır.

   Estağfirullah işinizi gördüyse ne mutlu.

   CEVAPLA
   1. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

    Ahmet Hocam bahsettiğim nokta şurası, yanlış anlaşılma olmasın .

    Devreyi çalıştrdım kutuladım toprakladım fakat bilgisayardan boştayken parazit çekiyor. telefon ile verince sinyali parazit gelmiyor. bunun nedeni ne olabilir acaba. aynı çıkıştan microlab 2+1 sistemide kullanıyorum orda parazit gelmiyor.

    6,8 nf bir tane eksikti onun yanına 10nf koydum en yakın bu vardı. tiz potunu açınca parazit çoğalıyor bundan kaynaklı olabilir mi?

    bana verilen 6,8nf ve girişteki 1 uf lar büyük geldi bacaklarına protez yapıp ekledim devreye. malzemeden kaynaklı bir parazit olabilir mi?

    ilk defa bukadar geniş bir devre yapıyorum çok mutluyumki başardım sayenizde.

    2. bir defa da arkadaşıma yapacağız aynı projeyi.

    Yeniden şahsınıza teşekkür ederim, daima takipte olacağım.

    İyi çalışmalar.

    CEVAPLA
    1. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Merhaba, öncelikle bu proje bir bütün olarak ele alındı.Yani kutulaması, trafo, soğutucu, gnd hatları vs.Tasarım ise smps kutularına uyacak şekilde yapıldığı için belirli noktalardan gnd hattı çıkarıldı.Pcb’de chassis yazan yerler smpsdeki vida yerlerine vidalanmalıdır ve hatta soldaki yani 4700uf ın -sinden gelen şasi yoluna lehim kaplamanız iyi olacaktır.Bunlardan sonra potları tekrar şaselemenize gerek yok zaten kutu ortak gnd olacaktır.

     Eğer trafo kullanılacaksa kendi uygulamamdaki gibi soğutucu tam sığarsa iyi olur, bu aynı zamanda tafodan gelebilecek parazitleri de önlemek için shield denilen kalkan görevini görecektir.Tabiki bu da kutuya vidalanmalı.

     Tüm bunlardan sonra trafo ile kullanıldığında bir sıkıntı yaşamamanız gerekiyor.Tüm amfilerde dip gürültüsü olur ama az ama çok.Buradakini tarif edersem gece vakti tüm potlar max. açıkken dahi hop. e kulak dayanmadıkça gürültüyü duyamıyorsunuz bende.Potların da etiki çoktur onu belirteyim.Zaten çoğu elektronikçinin sıkıntısıdır bu pot mevzusu.Kullandıklarım Çin işi ama metal olanlara göre daha az gürültü kapıyor.Gönül isterdi ki hepsi ALPS olsun.

     Microlab 2+1 demişsiniz.Bilmiyorum ses kontrolünü nasıl yapıyorsunuz.Genelde pcden tam açarlar ses sisteminden hacim ayarını yaparlar.Bu şekilde dip gürültüsü daha az duyulur.Tavsiyem ort. aynı açmanız yönünde.Amfi ses potu sona dayanırsa giriş hassaslaşır.

     Smps ile beslemişsiniz.Ben denemedim bu konuda yorum yapamayacağım.Yalnız herşey normal olsa dediğim gibi sıkıntı yaşamamanız gerekiyor.Son olarak başta unuttum belirtmeyi, ses kablosu kaliteli ve ekranlı olmalı.Elimdeki sony kablo ile karaköy işi benzer(dıştan) kablolar arasında ciddi fark var.

    2. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

     Ahmet hocam ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.

     Malzemeleri soktum ve yolları yeniden kontrol ettim zımpara ve temizlik yaptıktan sonra. Devreyi yeniden kurdum çalıştırdım. Daha önce kullandığım.lehim teli çok kalitesiz mis yenisini kullanınca anladım.

     Sağ sol taraf gayet verimli çalışıyor devre üzerinde farklı bir işlem yapmadım bu sefer..

     Sorun sanırım bilgisayarımın ses kartında . Potları son ses açınca bilgisayardan parazit sesler geliyor. Mouse hareket ettirirken bile ses geliyor. Aynı kablo ile telefondan verince parazit gelmiyor.
     Dün potlarla ilgili bir kaç bağlantı şekli gördüm bazı potların sol iki bacağı, bazılarının sağ iki bacağı şase oluyor. Acaba benim ses potumun şase bacakları pcb deki bağlantı ile ters mi oluyor. Ama ters bağlantı olsa pot yanar diye tahmin ediyorum

    3. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Evet kaliteli lehimin önemi büyük, kalitesizlerde üstten bakınca iyi görünse dahi içeriden delikli oluyor ve iyi temas edemiyor.Zamanla atması da cabası.

     Diğer ses sisteminin modeli neydi, amfi kazancı düşükse ya da dikkat etmediyseniz diye soruyorum.Bu sesler onda hiç mi yoktu acaba.

     Potları şasiye(devre gndsi değil, kutunun metal olan her yeri) vidalayın mutlaka ve eger devreye potlardan kablo lehimlediyseniz onu sökün.Yine belirtiyorum devredeki şasi noktaları kutuya vidalanmalı.

     Potların gndsi iki şekilde yapılabilir tercihen.Eğer soldaki bacaklar gnd olursa saat yönünde ses açılır, sağdaki bacaklar gnd olursa saat yönünün tersine çevirince ses artar.Çoğunlukla saat yönünde açtığımız için burada sıkıntı yok.

    4. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

     Diğer ses sistemim microlab 2+1 m200 modeli. sesi bilgisayar ve ayar potundan sonuna kadar açtığımda uydu hoparlörlerini kulağıma yapıştırınca ses duyabiliyorum ama anlayamıyorum tam olarak yaptığım amfideki ses ile aynı ses mi diye.

     Sanırım ben şaselemeyi yanlış yaptım. Şöye anlatayım resim üzerinde göstermiş olduğum noktaya, potların üzerinden lehimlediğim teli lehimlemiştim. bunu yeniden dediğiniz gibi düzeltip deneyeceğim. sanırım şaseleme ile ilgili sorunum.

     şimdi anladığım kadarıyla yapacağım işlem potların üzerinden lehimlediğim kabloyu sökeceğim ve zaten metal kısımları kutuya değiyor buradan şaselenmiş olacak.

     resimde belirttiğim pcb üzerindeki yeride kablo ile kutuya bağlayacağım.

     ben devrede vida ile şaselenmesi gereken yerlere vida ile kablo tutturup bu kabloları da kutunun beslemesindeki Topraklama hattına kablo ile bağlamıştım. Bu konuda bir sıkıntı yok sanırım.

     Yani kutudaki şase noktam beslemeden çektiğim topraklama kablom oldu.
     Ben besleme olarak kullandığım güç kaynağından topraklama için bir kablo daha çekmiştim bu şaseleri bağlarım diye.

     Dediğiniz gibi şaselemeyi yaptıktan sonra sonucu sizinle paylaşırım yeniden.

   2. Ekrem yartaşıEkrem yartaşı

    Ahmet hocam benim bi sorunum var transistorlu amfi projesinde 2x24v 300vac toroid poweramp için ve 2x12v 30vac klasik preamp için iki adet trafo var fakat bunların GND lerinde faz farkından dolayı 11-12v ac fark okuyorum dolayısıyla preampı çalıştıramıyorum, nasıl bu işin üstesinden geliriz?

    CEVAPLA
 14. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Video yeni göründü, hop. olarak bas duymak için sunta, mdf vs. li kabinli olacak ki hissedilebilsin.Tavsiyem ikinci el de olsa kabinli müzik seti hop. bulmanız yönünde.Benim videodakiler Beko’nun, hop.ler LG 16cm 70W RMS 4ohm(Tabi esas hassasiyeti nedir bilmiyorum 🙂 ).Bu tarz bişey bakabilirsiniz.

  CEVAPLA
 15. Ali Bedriye ÇevikAli Bedriye Çevik

  Ahmet hocam bugün 2 tane oval hoparlör ile denedim devremi. Şunu farkettim bir kanaldan sadece ses kontrolü yapiyorum diğer bass tiz kontrolü yapamıyorum. Bu neden kaynaklı olabilir.
  Birde bazı bassli şarkılarda bass potunu çok açınca ses bozuluyor. Bu neden oluyor acaba. Oval hoparlörüm 40watt rms

  CEVAPLA
 16. abdurrahmanabdurrahman

  Ahmet hocam bu devrenin baskı devresini nasıl çıkarabilirim bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim bu devreyi yapmayı çok istiyorum

  CEVAPLA
 17. mehmet taşoğlumehmet taşoğlu

  ahmet hocam iyi günler ben bu devreyi yapmayı düşünüyorum ama elimde trafo yok o yüzden acaba bu devreyi bilgisayar power supply ile besleye bilirmiyim şimdiden teşşkür ederim

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, tabiki kullanılabilir ancak 12v ile tam verim beklememeli. Birde girişteki köprü diyodu sökerseniz daha iyi, voltajın düşmesine gerek yok.

   CEVAPLA
   1. mehmet taşoğlumehmet taşoğlu

    Iygunler hocam ben devreyi yaptim 12-12-0-8.5-8.5 trafo kullandim led yaniyor fakat ses alamadim cizirti bile alamdim birde sadece sag çikisina 5w lik hoparlor bagladim yardim ederseniz cok sevinirim

    CEVAPLA
   2. mehmet eminmehmet emin

    ahmet hocam devreyi bidaha yaptım fakat bu sefer ses çıkmıyor kısa devre varmı diye ışıkta kontrol ettim fakat yok aeni devredede ses az çıkıyor ton kontrol çalışmıyor birde tl074 ün önündeki kondansitor kaç nf

    CEVAPLA
    1. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Merhaba, kondansatör değerlerini şu şekilde anlayabilirsiniz. İlk iki basamak doğrudan yazılır, üçüncü basamak çarpandır ve 10 üzeri üssü şeklinde ifade edilir sonuç ise piko faraddır.Örneğin; 103= 10×1000=10.000pF=10nf gibi. Başka örnekler, 472=47×100=4700pF=4.7nF, 470=47×10 üzeri sıfır= 47pf, 105=10×100.000=1000.000pF=1000nF=1uF gibi.

     tl074ün önündeki ve 8. bacağının yanındaki kond.ler 470 yani 47pF’tır.

     Kondansatörler için farklı okuma çeşitlerini kullanabilior farklı üreticiler. Bu yüzden her birini bilmek önemli, zira siz oraya 47pf değil de 470nf takarsanız çok ciddi değişim olacak ve üst frekansları kısıtlayacaktır.

 18. mehmet taşoğlumehmet taşoğlu

  Ahmet hocam o sorunu cözdum fakat ton kontrol devresinde sorun var calismiyor yardim edin teskkur ederim

  CEVAPLA
 19. Kadirhan ŞenyiğitKadirhan Şenyiğit

  devrenin isis ve ares çizimi olan varsa atabilirmi ?

  CEVAPLA
  1. Hami ÖzgüroğluHami Özgüroğlu

   size tavsiyem amd nin orjinalk 3 pinli fanını bulun. rulmanlıdırlar sesizler ve kendilerine ait ısı kontrolcüsü var. ısındıkça otomatikman hızı artıyor.

   CEVAPLA
 20. amficiamfici

  ahmed abi kondansatörlerin voltajı nedir pek fazla anlamıyorum ama amfi işi zevkli geliyor

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Devredeki maksimum besleme voltajından daha yüksek değer seçilir, bu amfi için 18vdc maksimum olduğuna göre min 25vdc kullanılır.

   CEVAPLA
 21. amficiamfici

  bi sorum daha olacak mesela tda 7377 ile datasheetindeki stereo amfi 2x30w ben şöyle yapsam bu amfiden bir tane daha yapsam birbirine nasıl bağlamam gerekir (benim gözümde elektronik üstadısın) iyi çalşmalar dilerim sonraki projelerinde

  CEVAPLA
 22. Amfi yapmaya çalışan gencAmfi yapmaya çalışan genc

  Selam entegrenin datashettinde giriş kondansatorleri 1000 uf siz 2×4700 uf koymuşsunuz bunun avantajı veya dezavantajı nedir

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Aleyküm selam
   Bu amfi , genellikle oto müzik sistemleri için çıkış katı olarak kullanılır. Yani akü beslemesiyle tam DC uygulanır. Yine de entegrenin besleme ayağına yakın 1000uF ve 100nF eklenir.
   Bu uygulamada AC besleme var. Tam DC ye çevirebilmek için kondansatör değeri yüksek olmalı.
   İki adet kullanmak , birini entegreye yakın tutmak oldukça faydalı bir kullanım şeklidir.
   Dalgalı DC yi filtre edip kullanmak için bu güçte devreye tek 1000uF takarsanız sesi açtıkça vınlama duyarsınız.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir