TDA1562Q 2X55W Anfi Projesi Smps Beslemeli

| Mayıs 11, 2023 Tarihinde güncellendi
TDA1562Q 2X55W Anfi Projesi Smps Beslemeli

TDA1562Q entegresi ile 2X55 watt anfi projesi. SMPS devresi PC güçkaynağı trafoları kullanılarak yapıldı çıkış voltajı 15V. SMPS Switch Mode anahtarlamalı güç kaynağı kontrolü için TL494 PWM entegresi kullanılıyor. Testlerde gercekten güzel sonuç aldım ses gürültü oranı düşük  vu metre devresinde ledlere seri dirençler (680-ohm) ile bağlantı yapıldı  hoparlör koruma devresine direkt 15 volt vermedim 51-ohm 2 watt direnç üzerinden  verildi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

 

 

smps-anfi-tda1562q-kasada

smps-anfi-tda1562q-kasada-2

tda1562q-55w-anfi-projesi-smps-beslemeli tda1562q-55w-anfi-projesi-smps-beslemeli-2 tda1562q-55w-anfi-projesi-smps-beslemeli-3 tda1562q-anfi-smps-pcb-plaket

Anfi Devresinde TDA1562Q Kullanıldı Smps devresi  TL494 üzerine kurulu Vu Metre Devresinde KA2281 Kullanıldı (beslemesi 51ohm 2 w direnc üzerinden) bu arada devrenin altına büyükce bir bakır plaka eklendi farklı bölgelerden şase aldım gürültü kesmek için bir önlem:)

Kasa için Plegsiglas plakalar  kullandım kasanın yan bölümleri için Mdf kullanıldı Plegsiglas baya pahalı bir malzeme 🙂 ama görünüm için iyi sonuç veriyor.

mdf-Plegsiglas-kasa-anfi

Plegsiglas-kasa-anfi-kutu

Plegsiglas-kasa-kutu

Vu metre devresinin ledlerini kasanın ön paneline yerleştirdim yerleşim güzel oldu ama ledler biraz parlak fazla caf caflı oluyor 🙂 ledler için soket kullanmak daha iyi olacaktı uygun soket elimde olmadığı için flopy data kablosu kullandım. Tavsiyem ledlerin difüze olması daha iyi görüntü oluşturur.

vumetre-led-flopy-data-kablosu

vumetre-led-flopy-data-kablosu-2

SMPS Beslemeli anfi projesinin oluşturulmasında kullanılan devrelerin şemaları:

tda1562q-2x55w-anfi-projesi-smps-beslemeli

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/10 Etiketler: , , , , , ,15 Yorum “TDA1562Q 2X55W Anfi Projesi Smps Beslemeli

 1. Ergin KARAOSMANErgin KARAOSMAN

  Görüntü ve tasarım güzel eline sağlık

  CEVAPLA
 2. gökhan alpgökhan alp

  Merhaba devrede ayrı olarak kısımları vermişsin eline sağlık bana arabada cızırtıyı önleyecek filitre devresini çizebilirmisin veya hesap formülü falan çünkü önemli olan amlifikatörü besleyecek akımada yetmesini istiyorum mesela 12v 60 a akünün birebir akımına eşdeğer çıkışlı bi filitre ben bifilar trafo sararak giriş çıkışlarına 3300mf ve 100nf kondansatörle denendim 5 w kadar gücü oluyor bifilar emaye tel çapı,sarımı ve sarılan karkas ne malzemesi (mıkantıs -plastik) gibi takıldığım noktalar oldu , kolay gelsin selamlar.

  CEVAPLA
 3. dmldml

  Çok güzel şeyler yapıyor, paylaşıyorsunuz. Bunun için ayrıca teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalırdan yola çıkarak sizinle bir konuda bilgi alışverişi yapmak istiyorum. Pwm kontrollü düşüren tip bir smps yapmak istersek illa li ei-xx tarz transformatörler kullanılma zorunluluğu mu vardır? Soru ilk başta anlamsız gelebilir. Biraz daha açmak gerekirse, şebeke gerilimini dc’ye dönüştürdürdükten sonra bir dc kıyıcı ile düşürmenin ne dezavantajı vardır? Dc kıyıcının anahtarlama elemanını tetikleyen pwm üretecimin gerilim ihtiyacını da basit bir zenerli devreyle karşılayabilirim diye düşünüyorum. Yani hiç trafo kullanmadan bu iş halledilebilir sanırım. Yüksekokul zamanlarımızda basit dc kıyıcılar ile 300W ampulleri hassas olarak kontrolünü sağlardık. Pwm’in etkin peryod değeri ile de istenen ayarlı gerilim elde edilebilir. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Olabilir fakat smps devrelerle bile gürültü var bahsettiğiniz gibi trafosuz çok gürültü olur beslenecek bir çok devre (anfiler,pikli devreler vb.) iyi çalışmaz ve izole olmadığı için sağlıklı olmaz yinede tam emin değilim trafosuz sistemler hakkında araştırmam olmadı işi bilen abilerimize kardeşlerimize danışmak gerekli

   CEVAPLA
 4. dmldml

  Gürültü aslında hepsinde olan bir problem. Sonuçta tetikleme işi varsa ki smps’in doğasında var, kaliteli bir filtre tasarımıyla halledilebilir kanaatindeyim. İzole olmadığı doğrudur fakat transformatör işi baya bir meşakkatli kanımca. Aklıma gelmedi değil, peki firmalar neden trafolu sistemi tercih etti hani benim dediğim bana bu kadar akıllıca gelirken diye. Ama çok çıkışlı güç kaynaklarında durum farklı tabi. Bir sürü farklı gerilim var her birine ayrı ayrı kontrol ünitesi yapılacak olsa iş baya uzun olacaktı. Tek transformatör üzerinde sarılan birden çok sargı ile çeşitli gerilimler elde edilebiliyor.

  CEVAPLA
 5. ömerömer

  bu devre denendimi calışıyor mu? ayrıca ben bu devredeki bütün malzemeleri aldım ama devrede D1 ve D2 yazan piros yazıyor bu piros nedir hocalarımada sordum ama onlarda bişey demedi piros ne olduğunu bilen var mı?

  CEVAPLA
 6. BerranBerran

  smps güç kaynağının pcb semasını bulamadım… lütfen koyarmısın onu

  CEVAPLA
 7. ManekinenManekinen

  Hi!

  Very nice casing, splendid effect with those leds and front-panel 🙂

  BUT… why convert 230V to 15V and use a typical car power amplifier? It has no sense. Its better use this tda1562 for some car subwoofer amp, and make a real amp based on this converter. Modify to get +-35V and use two tda7294 instead.

  Do you believe in those 55W from tda1562? I did measurements and i get pure 85W from one tda7294 with about 1% THD.

  Regards.

  CEVAPLA
  1. RomanRoman

   привет,можешь прислать печатную плату с расположением элементов от своего усилителя на tda7294? вот мой почтовый ящик: [email protected] За раннее благодарю!

   CEVAPLA
 8. hamzahamza

  lan 12 volt girişlere diyot koyarak 1562Q çalıştırılabilir smps gerek yokki .d yada 150 200 w trafo ile tda 1562 70w verebilen temiz entegre cook güsel çalışır smps neden ihtiyac duydun ?

  CEVAPLA
 9. Dragan IlicDragan Ilic

  Hello gevv my friend…

  Can you send me PCB file for this project?

  CEVAPLA
 10. tayfun601tayfun601

  kardeşler bu devrenin smps bölümü lazım bana anfi bölümü var pcb baskı içinde smps yok olan yada çizen varmı

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir