Stereo Kabin ve Bass Tiz Filtre Tasarımı (Peerless 810921, 830875)

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
Stereo Kabin ve Bass Tiz Filtre Tasarımı (Peerless 810921, 830875)

Steeo Kabin Tasarımı Peerless 810921 tiz twitter ve Peerless 830875 Midwoofer hoparlörler için tasarlanmış ama aynı ölçülerde bir çok alternatif var hoparlör ölçüleri hakkında detaylı bilgi olduğu için ölçüler konusunda sıkıntı olmaz uygun hoparlörünüz varsa kullanabilirsiniz ek olarak 2 yollu filtre devresi ve kabin tasarımına ait pdf, bassbox tasarım programına ait kaynak .bb6 dosyası var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

hoparlor-kabinleri-speaker-desings-hoparlor-kabin-tasarim

Akustik, apartmandaki olağan gerçek yerleşimin – tipik bir mobilya duvarının rafı – özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Bu nedenle, başlangıçta hoparlör sisteminin yüksekliği, Peerless 830875 orta bas hoparlörün merkezi, koltukta oturan dinleyicinin kulakları hizasında olacak şekilde belirlendi. Akustik, kutunun alt kısmına filtre bileşenleri için açık bir bölmenin yerleştirilmesi nedeniyle “büyüdü” (bu, filtreleri kurarken çok uygundur).

Orta bas hoparlörün kulak seviyesindeki konumu, 6,5 inçlik konilere sahip tüm hoparlörlerin oldukça dar yayma modelinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, hoparlörün kutunun üst kesimine maksimum yer değiştirmesi, ön panelden erken yansımaları azaltarak akustiğin en doğrusal gerçek frekans tepkisini elde etmeyi mümkün kıldı. Sepet woofer, tweeter ve woofer’ın mümkün olan en yakın konumunu alacak şekilde yerleştirildi. Bu önemlidir, çünkü gerçek bir apartman dairesinde normal mesafe 2-3 metredir ve farklı frekanslardaki aralıklı radyasyon merkezleri nedeniyle ses görüntüleri dikey eksen boyunca kaymamalıdır.

Eşsiz 810921 tweeter, orta bas olanın altında bulunur. Eksen dışı konumu, geçiş devresini karmaşıklaştırmadan bu hoparlörün biraz sert ve biraz sert sesini azalttı.

Akustik kutuya yerleştirmek için modern bir ses emici malzeme bulma deneyleri, 16 mm Ecophon cam yünü tavan karolarının kullanılmasına yol açtı. BassBox 6 Pro programında kutu hesabı yapılırken bu malzeme “Tipik” olarak dikkate alınmalıdır, çünkü tüm duvarları 1 kat, arka ve alt – 2 kat yapıştırırken %8,2 oranında sanal bir hacim artışı sağlar. Bu preslenmiş cam yünü malzeme, düşük frekans aralığında akustik sese viskozite katmaz ve bası kabartmalı bırakır. Aynı zamanda, orta frekanslar çok iyi emilir. (Yaygın olarak kullanılan) yünün getirdiği düşük frekans aralığında olumsuz etkilerin olmaması, düşük frekanslarda mırıldanma tehlikesi olmadan akustik tasarımın kalite faktörünün artırılmasını mümkün kılmıştır.

Woofer’ların ölçülen gerçek parametreleri BassBox 6 Pro simülasyon dosyasındadır (aşağıdaki bağlantı). Hesaplama, hoparlörün maksimum 110 watt gücünde bile doğrusal yer değiştirme konisi (+/-5,5 mm) bölgesinde olduğunu gösteriyor.

Arka duvarda dikey olarak 8 mm yarıçaplı çıkışta gürültüyü azaltan yuvarlatılmış yuva tipi bir bas refleksi bulunur. Kutunun alt kesiminden 110 mm önce biter ve sivri uçlar 25 mm daha yükseklik ekler – bu nedenle, faz invertöründen gelen hava akışının engellenmesi nedeniyle akustik tasarımın kalite faktörü azalmaz. Faz invertörünün arka konumu, hesaplamalarda dikkate alınmayan difüzörün arka tarafından gelen radyasyon ve faz invertörünün hava gürültüsü (bu özel durumda çok önemsiz) tarafından ses görüntüsünün bütünlüğünün ihlal edilmesini ortadan kaldırır ve sadece maksimum güçte). Faz invertörü yuvasının yüksekliği, üretilebilirlik nedeniyle 16 mm’ye eşit olarak seçildi: bir parça MDF koyarak, faz invertörünün tüm uzunluğu boyunca tam olarak 16 mm aynı yüksekliği elde ediyoruz.

Çekmece 16 mm MDF’den yapılmıştır, yan duvarlar 26 mm MDF’den 35 mm genişliğinde dikey çubuklarla güçlendirilmiştir.

Ses emici ile yapıştırma:

arka duvar – 2 kat, sifon seviyesinde kesilmiş; woofer’ın hemen yanındaki ön duvar ve yan duvarlar (ondan 2 cm uzakta) – emici yok; yan duvarlar – 1 katman, faz invertörünün yanında sadece arka duvarın ses emicisine ulaşır (geçiş alanında bir azalmayı ve bundan dolayı faz invertörünün kalite faktöründe bir düşüşü önlemek için). En son yanlara yapıştırın. Üst kapak – 1 katman. Üst kapağın arkasında, ses emici 30 mm, önünde – 20 mm eksik (woofer sepetinin montajına müdahale etmemek için).

Kutunun tasarımı (özel olarak oluşturulmuş deneysel bir taslak kutudaki ölçümlere dayalıdır) ve hoparlörün geniş doğrusal hareketi, 11 litrelik bir hoparlörden daha tipik bir ayaklı hoparlörden gelen bas derinliğini ve kalitesini üretti. Faz invertörü 45 Hz’e ayarlanmıştır, düşük frekanslara -3 dB düşüş yaklaşık 66 Hz’lik bir frekansta gerçekleşir.

Ortaya çıkan akustik hassasiyet yaklaşık 89 dB’dir (2,83 volt). Maksimum (gürültü) güç 110 watt’tan az değildir.

Kaynak: akotov.narod.ru/peerless.html

stereo-kabin-ve-bass-tiz-filtre-tasarimi-peerless-810921-830875

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/09/14 Etiketler: , , ,1 Yorum “Stereo Kabin ve Bass Tiz Filtre Tasarımı (Peerless 810921, 830875)

  1. Ugur CakirUgur Cakir

    merhabalar

    çook detaylı ince işler 🙂

    Hertürlü yapılır fakat istediğiniz sesi almak cambazlık gibi birşey

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir