Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

| Eylül 4, 2018 Tarihinde güncellendi
Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

Daha önce paylaşılan Li-ion Pil Şarj Entegreleri MCP73831 TP4056 yazısında bahsettiğim gibi bir çok cihazın pili, aküsü Li-ion piller ile değiştirilebiliyor. Bu çalışmada benzer ama kullanım kolaylığı için biraz uğraşılmış

Yazar Canon A460 dijital kameranın normal AA pilleri şarj edilmediği ve maliyeti yüksek olduğundan aynı boyutlarda icr14500b 700mAh Li-ion pil kullanmaya karar vermiş

Öncelikle Li-ion pilin voltajı tam dolu olduğunda 4.2v bu voltaj kameranın çalışması için fazla bu voltajı 3.5v civarı seviyeye çekmek için pilin + kutubuna seri 1N5408 diyot bağlamış bu diyotu bitik pilin içine yerleştirmiş

Not: Pil kasasının kesilmesi Piller sıfıra kadar tamamen boş olmadığı sürece tehlikelidir güvenlik ekipmanları, eldiven ve gözlük kullanmalısınız.

aa-battery-replace-li-ion-camera-hack-diy-1

aa-battery-replace-li-ion-camera-hack-diy-2

Kaynak: cxem.net/pitanie/5-333.php

Yayım tarihi: 2018/09/04 Etiketler:17 Yorum “Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

 1. Mustafa

  peki, lion piline neden deşarj devresi konulmamış, örneğin cihaz pili , pilin kalması gereken voltajın altına düşmemesini nasıl engellenir

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   18650 veya benzer kılıf lion pillerde, daha güçlü pillerde deşarj devresi olmaz çünkü sabit bir kullanım alanı, akımı yok yüksek akım verdikleri için deşarj kurumaları pilin kullanıldığı cihazda, devrede olur

   CEVAPLA
 2. Doğan

  Merhaba. Bende de 1 adet kalem pille çalışan mp3 player var. Ben bu cihazı şarjlı hale getirmek istiyorum 18650 pil kullanarak. https://images.app.goo.gl/hxoTGGjeaFRvFBdv6 devre şemasındaki gibi. Acaba cihaza fazla volt yüklemiş olur muyum. İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 3. Doğan

  Benim yorumum neden silindi acaba. Yanlış bir şey mi sordum.

  CEVAPLA
 4. gevv Yazar

  Merhaba, yorumunuz silinmedi onay sırasına alınan yorumlar sayfa yenilemelerinde görünmez.

  Kalem pil voltajı 1.5v bu durumda 18650 pil voltajı cihaz için yüksek olacaktır pil çıkışına regülatör ekleyerek kullanabilirsiniz.

  Ams1117-1.5V entegresi iş görür sabit 1.5v çıkış veriyor.

  CEVAPLA
  1. Doğan

   Cevabınız için teşekkürler. Acaba pilli devre şeması çizerek gönderebilir misiniz. Biraz kafam karıştı . Pil çıkışı ne taraf. + kutup mu – kutup mu. Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. gevv Yazar

    Aşağıdaki bağlantı şeması fikir verecektir. 1 adet AMS1117-1.5 ve 22uf kondansatör gerekli

    ams1117-1.5v-lion-reg-mp3-player

    CEVAPLA
   2. Doğan

    https://ibb.co/vQ0WvzS
    **AMS1117 eksi çıkışına 3 adet kablo bağlanacak değil mi. Yanlış görmediysem.
    **Acaba 16v 22uf kondansatör yeterli midir. 1,5v çıkışı için. Bir önceki cevabınızda pil çıkışına sadece AMS1117-1.5v kullanın demiştiniz o yüzden soruyorum.
    **Bir de AMS1117 nin üst kısmındaki kalın yer, bağlantı dışı mı kalacak . Sisteme etkisi yok değil mi.
    Teşekkürler. İyi çalışmalar.

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     eksi çıkış çizime göre 3 parça görünüyor ama tek hat sayılır şemda gördüğünüz gibi diyelim.

     AMS1117 datasheet dosyasında ki uygulama şemasında 22uf kondansatör kullanılmış ona göre söyledim 22uf yeterlidir.

     kalın olan yer orta bacak yani çıkış ucu ile aynı, birleşik şekilde bir yerlere temas etmesin yeterli çünkü o kalın yerde +1.5v var şaseye temas ederse kısa devre olur.

     bunu belitmeyi unutmuşum kusura bakmayın.

   3. Doğan

    https://ibb.co/fXc7sGj
    Yüklediğim fotoğrafta kabataslak çizdim anladığım kadarıyla çizimin şekli böyle herhalde. En son kalın siyah ile çizdiğim çizgilere cihazı bağlayacağım doğru anladiysam. Zaten küçük bir hata yaparsam cihaz elimde patlar aman Allah korusun. O yüzden tekrar tekrar soruyorum. Kusura bakmayın. Teşekkürler. Kolay gelsin .

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     çizim doğru bir sorun olacağını sanmam ek olarak koruma amaçlı + çıkışa (ams1117 çıkışına veya pilden gelen) 100..200ma sigorta bağlayarak test edebilirsiniz.

     iyi çalışmalar

   4. Doğan

    merhaba. aradan uzun bir süre geçti. ancak küçük bir şey sormak istiyorum. 22uf 16v kondansatör değerini nasıl belirlemiştiniz. bir hesabı mı var acaba. 16v değeri maksimum değer midir. alt sınırı kaçtır bunun . 1.5 v değil mi. pek anlamadığım için soruyorum. kolay gelsin . teşekkürler.

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     merhaba, piyasada 16v altında kondansatör bulmak zor olur bu sebeple 16v yazdım 1.5v üzeri olsunda 3v….1000v gerisi önemli değil

 5. Doğan

  ELİMDE FAZLALIK
  ** BİR ADET SAMSUNG BATARYA
  ** BİR ADET TE 300 mAh mp3 BATARYASI MEVCUT.

  —- AYRI AYRI İKİSİNİ DE TP4056 MODÜL İLE ŞARJ EDİYORUM.

  — ANCAK ŞARJ BİTTİĞİNDE İKİSİNİNDE KAPASİTELERİNİN 3’TE 2’Sİ DOLUYOR . TAM DOLMUYOR.

  — ACABA ŞARJ MODÜLÜNDE Mİ BİR SIKINTI VAR YOK SA BİLMEDİĞİM BAŞKA BİR ŞEY Mİ VAR? PİLLERİN TAM DOLMASI İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?
  fotoğraf linki >>> https://ibb.co/RPKb7K7

  CEVAPLA
   1. Doğan

    kullanabileceğim şarj modülü var mı acaba TP4056 gibi. ebat olarak küçük. bataryaları yıpratmayacak. bilgi verebilir misiniz?

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     TP4056 modülün şarj akımı ayarlanabiliyor verdiğim linkte TP4056 akım ayarı ve pil şarj akımı hakkında bilgide var genelde şarj akımı 3.1 oluyor 300ma pil için 100…150ma uygun ama bozulan piller için uygun akımda şarj etmet pilleri onarmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir