Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

| Eylül 4, 2018 Tarihinde güncellendi
Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

Daha önce paylaşılan Li-ion Pil Şarj Entegreleri MCP73831 TP4056 yazısında bahsettiğim gibi bir çok cihazın pili, aküsü Li-ion piller ile değiştirilebiliyor. Bu çalışmada benzer ama kullanım kolaylığı için biraz uğraşılmış

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yazar Canon A460 dijital kameranın normal AA pilleri şarj edilmediği ve maliyeti yüksek olduğundan aynı boyutlarda icr14500b 700mAh Li-ion pil kullanmaya karar vermiş

Öncelikle Li-ion pilin voltajı tam dolu olduğunda 4.2v bu voltaj kameranın çalışması için fazla bu voltajı 3.5v civarı seviyeye çekmek için pilin + kutubuna seri 1N5408 diyot bağlamış bu diyotu bitik pilin içine yerleştirmiş

Not: Pil kasasının kesilmesi Piller sıfıra kadar tamamen boş olmadığı sürece tehlikelidir güvenlik ekipmanları, eldiven ve gözlük kullanmalısınız.

aa-battery-replace-li-ion-camera-hack-diy-1

aa-battery-replace-li-ion-camera-hack-diy-2

Kaynak: cxem.net/pitanie/5-333.php

Yayım tarihi: 2018/09/04 Etiketler:22 Yorum “Normal AA Pil Yerine Li-ion Pil Kullanmak

 1. MustafaMustafa

  peki, lion piline neden deşarj devresi konulmamış, örneğin cihaz pili , pilin kalması gereken voltajın altına düşmemesini nasıl engellenir

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   18650 veya benzer kılıf lion pillerde, daha güçlü pillerde deşarj devresi olmaz çünkü sabit bir kullanım alanı, akımı yok yüksek akım verdikleri için deşarj kurumaları pilin kullanıldığı cihazda, devrede olur

   CEVAPLA
 2. DoğanDoğan

  Merhaba. Bende de 1 adet kalem pille çalışan mp3 player var. Ben bu cihazı şarjlı hale getirmek istiyorum 18650 pil kullanarak. https://images.app.goo.gl/hxoTGGjeaFRvFBdv6 devre şemasındaki gibi. Acaba cihaza fazla volt yüklemiş olur muyum. İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 3. DoğanDoğan

  Benim yorumum neden silindi acaba. Yanlış bir şey mi sordum.

  CEVAPLA
 4. gevvgevv Yazar

  Merhaba, yorumunuz silinmedi onay sırasına alınan yorumlar sayfa yenilemelerinde görünmez.

  Kalem pil voltajı 1.5v bu durumda 18650 pil voltajı cihaz için yüksek olacaktır pil çıkışına regülatör ekleyerek kullanabilirsiniz.

  Ams1117-1.5V entegresi iş görür sabit 1.5v çıkış veriyor.

  CEVAPLA
  1. DoğanDoğan

   Cevabınız için teşekkürler. Acaba pilli devre şeması çizerek gönderebilir misiniz. Biraz kafam karıştı . Pil çıkışı ne taraf. + kutup mu – kutup mu. Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. gevvgevv Yazar

    Aşağıdaki bağlantı şeması fikir verecektir. 1 adet AMS1117-1.5 ve 22uf kondansatör gerekli

    ams1117-1.5v-lion-reg-mp3-player

    CEVAPLA
   2. DoğanDoğan

    https://ibb.co/vQ0WvzS
    **AMS1117 eksi çıkışına 3 adet kablo bağlanacak değil mi. Yanlış görmediysem.
    **Acaba 16v 22uf kondansatör yeterli midir. 1,5v çıkışı için. Bir önceki cevabınızda pil çıkışına sadece AMS1117-1.5v kullanın demiştiniz o yüzden soruyorum.
    **Bir de AMS1117 nin üst kısmındaki kalın yer, bağlantı dışı mı kalacak . Sisteme etkisi yok değil mi.
    Teşekkürler. İyi çalışmalar.

    CEVAPLA
    1. gevvgevv Yazar

     eksi çıkış çizime göre 3 parça görünüyor ama tek hat sayılır şemda gördüğünüz gibi diyelim.

     AMS1117 datasheet dosyasında ki uygulama şemasında 22uf kondansatör kullanılmış ona göre söyledim 22uf yeterlidir.

     kalın olan yer orta bacak yani çıkış ucu ile aynı, birleşik şekilde bir yerlere temas etmesin yeterli çünkü o kalın yerde +1.5v var şaseye temas ederse kısa devre olur.

     bunu belitmeyi unutmuşum kusura bakmayın.

   3. DoğanDoğan

    https://ibb.co/fXc7sGj
    Yüklediğim fotoğrafta kabataslak çizdim anladığım kadarıyla çizimin şekli böyle herhalde. En son kalın siyah ile çizdiğim çizgilere cihazı bağlayacağım doğru anladiysam. Zaten küçük bir hata yaparsam cihaz elimde patlar aman Allah korusun. O yüzden tekrar tekrar soruyorum. Kusura bakmayın. Teşekkürler. Kolay gelsin .

    CEVAPLA
    1. gevvgevv Yazar

     çizim doğru bir sorun olacağını sanmam ek olarak koruma amaçlı + çıkışa (ams1117 çıkışına veya pilden gelen) 100..200ma sigorta bağlayarak test edebilirsiniz.

     iyi çalışmalar

   4. DoğanDoğan

    merhaba. aradan uzun bir süre geçti. ancak küçük bir şey sormak istiyorum. 22uf 16v kondansatör değerini nasıl belirlemiştiniz. bir hesabı mı var acaba. 16v değeri maksimum değer midir. alt sınırı kaçtır bunun . 1.5 v değil mi. pek anlamadığım için soruyorum. kolay gelsin . teşekkürler.

    CEVAPLA
    1. gevvgevv Yazar

     merhaba, piyasada 16v altında kondansatör bulmak zor olur bu sebeple 16v yazdım 1.5v üzeri olsunda 3v….1000v gerisi önemli değil

 5. DoğanDoğan

  ELİMDE FAZLALIK
  ** BİR ADET SAMSUNG BATARYA
  ** BİR ADET TE 300 mAh mp3 BATARYASI MEVCUT.

  —- AYRI AYRI İKİSİNİ DE TP4056 MODÜL İLE ŞARJ EDİYORUM.

  — ANCAK ŞARJ BİTTİĞİNDE İKİSİNİNDE KAPASİTELERİNİN 3’TE 2’Sİ DOLUYOR . TAM DOLMUYOR.

  — ACABA ŞARJ MODÜLÜNDE Mİ BİR SIKINTI VAR YOK SA BİLMEDİĞİM BAŞKA BİR ŞEY Mİ VAR? PİLLERİN TAM DOLMASI İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?
  fotoğraf linki >>> https://ibb.co/RPKb7K7

  CEVAPLA
   1. DoğanDoğan

    kullanabileceğim şarj modülü var mı acaba TP4056 gibi. ebat olarak küçük. bataryaları yıpratmayacak. bilgi verebilir misiniz?

    CEVAPLA
    1. gevvgevv Yazar

     TP4056 modülün şarj akımı ayarlanabiliyor verdiğim linkte TP4056 akım ayarı ve pil şarj akımı hakkında bilgide var genelde şarj akımı 3.1 oluyor 300ma pil için 100…150ma uygun ama bozulan piller için uygun akımda şarj etmet pilleri onarmaz

 6. ErhanErhan

  Burhan hocam koşay gelsin. 2 adet 18650 paralel bağlı 1 adet tp4056 modül ile şarj edilebilirmi. Adaptör 5 volt 1 amper. Sitede seri bağlı 18650 için çok seçenek vardı ama paralel bağlı piller için örnek göremedim o yüzden soruyorum.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Sağ olun, sağlıklı bir yöntem değil ama mp3 radyo cihazında yıllardır kullanıyorum 🙂

   charge-two-18650-using-single-tp4056-parallel-charge

   lion-charge-two-18650-using-single-tp4056

   parallel-charging-two-18650-batteries-with-one-tp4056-module

   pillerin aynı marka, modelde, yaşta olması ve kapasitelerinin bir birine yakın olması daha iyi olur.

   https://320volt.com/pil-balans/ yazısının sonunda ölçüm yaparak pillerin eşleştirilmesi hakkında bilgiler verdim.

   Not: Mutlaka Pil ile tp4056 modül ve pil ile yük arasında sigorta kullanın. Son olarak aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi tp4056 modülün usb soketini sağlamlaştırın. dikkatlice soket içine lehim kaçırmadan lehim yapın çok sık söktak yapıyorsanız sağlamlaştırma yoksa soket karttan ayrılıyor.

   tp4056-usb-repair-usb-socket-boost

   CEVAPLA
   1. ErhanErhan

    https://ibb.co/kGVgR5q

    Teşekkür ederim hocam piller aynı yeni aldım kafa lambası için. Bu şekilde bağlantı yaptım ama sigorta koymadım tabi o ayrı. 🙂 usb soketini kullanmayacağım için lehim atmadım ayaklarına. Bunun dışında paralel bağlı 18650 ler için ne yapmak gerekiyorki sağlıklı olsun peki. Yada gerek varmı sizce hocam 🙂

    CEVAPLA
    1. gevvgevv Yazar

     Hocam kullandığınız piller aşırı kalitesiz o lambadan arkadaşa almıştım power xtra pillerin ağırlığı normal 18650 pilin yarısından biraz fazladır o darece yani.. Gördüğüm kadarı ile sizin elinizde fazladan piliniz yok bu durumda yapacak bir şey yok gittiği yere kadar kullanacaksınız mecbur.

     Benim kullandığım piller laptop bataryasından söküldü baya eskiler yüklü, yüksüz voltaj ölçümü yaparak pilleri eşitleyip, ayıklayıp kullandım.

    2. ErhanErhan

     Bende iyi sanıyordum yaa 🤦🏻‍♂️ Sağlık olsun hocam. Cevabınız için çok teşekkür ederim gerçekten 😊🙏🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir