Mini subwoofer kabin ve aktif filtre devresi

| Mayıs 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Mini subwoofer kabin ve aktif filtre devresi

Filtre ve kabin tasarımı ile tamamlanmış detaylı bir proje tl072 opamplar ile aktif bass filtre devreside paylaşılmış anfi girişi için excel hesaplama tablosu devre için pcb kabin hesapları ve diğer çizimler bulunmakta. Subwoofer kabini MDF ile yapılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly


Mini Subwoofer
Bu proje, aktif bir subwoofer oluşturma ilkelerini denemek için başlatılmıştır. Küçük ölçekte hata yapmayı tercih ettiğim için, bir keresinde indirimden aldığım (bir gün işe yarayacağını düşünerek) 6,5 inçlik küçük bir Peerless hoparlör kullanarak önce küçük bir versiyon oluşturmaya karar verdim.

Subwoofer, ağır MFD plakalardan oluşan 10,5 l’lik kapalı bir kabin içinde yer alır. Subwoofer, güç sağlamak için küçük 25 amplifikatör ve çıkışı 32 Hz’e kadar uzatan küçük bir elektronik ekolayzır kullanır.

Bu, “THX ultra” dereceli bir subwoofer olmadığı için temeli sarsmayacaktır, ancak yine de pek çok amaç için uygundur ve daha küçük uydu sistemleri için kullanılan, piyasada bulunan bazı tiplerden daha küçük değildir.

Burada gösterilen devreler ve prensipler, hayallerinizdeki bas temelini sağlayabilen daha büyük bir sub-woofer oluşturmak için kolayca kullanılabilir!
Woofer

Teknik Özellikler

Znom

8 ohm

Sd

143 cm2

Re

6.1 ohm

Vas

28.5 l

Le

1.5 mH

BL

5.9 N/A

fs

36.7 Hz

Sensitive

85.5 db

Qts

0.59

Max Power

150 W

Mms

18.5 g

 

 

10,5 l’lik sızdırmaz bir mahfaza içinde woofer’ın simülasyonu. Yaklaşık 50 Hz’e kadar kullanılabilir çıkışlar var, bu çok kötü değil ama sub-woofer olarak adlandırılacak kadar da iyi değil. (PCLoud4 ile yapılan simülasyon).

Dolgu (Taşyünü veya Acustilux) kullanılan sistem için parametreler:

Vb 10,5 litre
f3 55,8 Hz
sık sık 66,3 Hz
Qtc 0.88
Tepe 0,57 db
Bas Ekolayzırları
ekolayzer #1

Burada kullanılan ekolayzır, AES [1]’in J.E Benson ve W. Marshall Leach Jr. üyeleri tarafından sunulmuştur ve geçmişi 70’lerin sonlarına kadar gitmektedir. Teorik olarak, kapalı bir mahfaza ve elektronik dengeleyici kullanan sistemin genel rezonans frekansı şu şekilde bulunabilir:

Simülasyon programı tarafından bulunan rakamları kullanarak yeni bir fc = 44,5 Hz elde ederiz, bu da ekolayzır olmadan olduğundan çok daha iyidir. Kombine sistem, kapalı sistemler 12 db/oktav azaltma ile karşılaştırıldığında 24 db/oktav azaltma ile 4. dereceden bir butterworth sistemine (bas refleksi) sahip olacaktır.

Elbette bu tür bir sistem için daha uygun hoparlörler bulabilirsiniz, ancak bu sistem THX sistemi için ana alt birim olarak tasarlanmamıştır ve 44,5 Hz’lik bir fc aslında hiç de fena değildir.

Burada sihir yok, fiziksel yasalar hala var ve hoparlörün düşük frekanslarda yüksek çıkış vermesi için hala çok fazla havayı hareket ettirmesi gerekiyor. Elde ettiğimiz şey, daha büyük bir amplifikatör kullanma pahasına daha küçük bir muhafaza kullanma olasılığı! Bugün bu gerçekten bir sorun değil ve giderek daha fazla ticari olarak Sunfire True Sub gibi sistemler ve Velodyne’den çok küçük muhafazalarda aşırı darbe kapasiteli nispeten küçük bir hoparlör kullanan, D sınıfı bir amplifikatörle çalışan sistemler göreceksiniz.

Buradaki sistemimize geri dönersek, 45 Hz’de yaklaşık 3 db’lik ekstra bir kazanç elde ettiğimizi görebiliriz, bu gerçekten çok fazla değildir ve devasa bir amplifikatör gerektirmeyecektir, bu nedenle yine de yayınlanan küçük 25 W amplifikatörün kullanımına gidebiliriz.

Devre, iki adet 2. dereceden yüksek geçiş filtresi ve değiştirilmiş bir diferansiyel amp olarak yapılandırılmış üç opamp’a dayanmaktadır.

subwoofer-bass-aktif-filtre

subwoofer-bass-kabin

Kaynak site: sensibleaudio.dk/mini-sub/mini-sub.htm

mini-subwoofer-kabin-ve-aktif-filtre-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/02/25 Etiketler: , , , , ,2 Yorum “Mini subwoofer kabin ve aktif filtre devresi

  1. BoSDvDBoSDvD

    Güzel proje.Ama keşke sitesindeki PCB ve şema dosyaları daha kolay açılabilir bir formatta olsaymış.Ya ben beceremedim yada açacak bir program bulamadım. 🙂

    CEVAPLA
  2. BoSDvDBoSDvD

    PRN dosyaları için prn file sender adlı programı indirerek yazdırabilirler 1:1 olarak.Ama program ücretlidir.;)

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir