Şarjlı Matkap. Süpürge vb. İçin Basit Şarj Devresi

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Şarjlı Matkap. Süpürge vb. İçin Basit Şarj Devresi

Klasik Nicd Pil paketi kullanan Şarjlı süpürge, matkap, tornavida vb. aletler için basit akım ve voltaj sınırlamalı şarj devresi. Genelde bu tip cihazlarda Pil paketi 15 adet seri bağlı 1.2V Nicd pilden oluşur. Şarj devresini çalıştırmak için cihazın kendi adaptörünü kullanabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre iki adet LM317 regülatör entegresi üzerine kurulu entegrenin biri akım sınırlaması diğeri ise voltaj sınırlaması için kullanılıyor. Şarj akımı 120ma Bu şekilde piller çok daha güvenli şarj ediliyor. Genelde bu cihazların şarj devreleri sadece diyot ve dirençten oluşur voltaj regülesi yoktur buda pillerin ömrünün kısa olmasına sebep oluyor. Pil şarj olurken 22 ohm dirence paralel bağlı led ışık verir pil dolduğu zaman söner.

10 ohm direnç akım sınırlaması için kullanılıyor gücü 0.25w olabilir imkan varsa yarım watt dahha iyi.. Şarj voltajı 240 ohm ve 3.9k direnç ile 21v ayarlanmıştır. 15 adet seri bağlı Nicd pilin toplam voltajı 18V’dir. Şarj voltajı 21V’dir. Şarj akımı yüksek olmadığı için LM317 entegrelerinin soğutucuya bağlanmasına gerek yok devrenin boyutları küçük şarj kutusunun içine sığıyor. PCB çizimi sprint layout ile hazırlanmış kaynak çizim var.

LM317 Şarj Devre Şeması

schematic-nicd-lm317-18v-21v-cordless-drill-broom-simple-charging-circuit-lm317

cordless-drill-broom-etc-simple-charging-circuit-for

Kaynak: vip-cxema.org

LM317 LM338 LM350 Voltaj Hesaplama
LM317-LM338-LM350 Akım Regülatörü Hesaplaması

Nicd 18v şarj devresine ait PCB dosyası ;

matkap-supurge-basit-sarj-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2022/03/11 Etiketler: ,4 Yorum “Şarjlı Matkap. Süpürge vb. İçin Basit Şarj Devresi

 1. NAZIM NURNAZIM NUR

  Peki aynı devreyi li-ion piller için kullanabilir miyiz? JCB marka bir matkabın şarj aleti bozuldu. JCB- SCH20Li model şarj cihazının devre şemasını bulamadım. 20v luk bir li-ion pil için şarj devresi önerebilir misiniz?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba, bu devre Nicd Pil piller için kullanılıyor li-ion piller için kullanılmaz. JCB- SCH20Li cihazın pili dengeleme sistemi olan bir şarj devresi ister. Uyumlu bir şarj cihazı veya 2 el. bir şeyler bulun bence

   Aslında lm317 + transistör güçlendirmesi ile şarj devresi yapılabilir ek olarak dengeleme devreleride eklenir ama testler, şarj akımı, bağlantıların bulunması vb. çok uğraştırır

   https://320volt.com/pil-balans/

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 2. BaranBaran

  Peki bu devreyi benim 6 volt akülerim için kullanabilirmiyim bi değişiklik yapmama gerek var mı

  CEVAPLA
 3. seronseron

  Baran devredeki R3 direnci yerine 5k 3296 mavi potansiyometre yapıp devrenin ucuna pil bağlı değilken potansla çıkışı 6,75V yap daha sonra aküye bağla.

  https://ibb.co/KhCCX3Y

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir