LM3915 Entegresi ile 10 Led’li Vu Metre Projesi

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
LM3915 Entegresi ile 10 Led’li Vu Metre Projesi

Bu yazımda LM3915 entegresi ile yapılan 10 led’li vu metre devresi görülmektedir. Vu metre devrelerinin özelliği, dinlenilen müziğin şiddetine göre ledlerin yanmasıdır. Yani vu metre devreleri müzik şiddetinin seviyesini gösterir. Müziğin bas, tiz ve ses seviyesi ne kadar fazla olursa o kadar fazla led yanar.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre ile aynı zamanda ses seviyesinin de az yada çok olduğu anlaşılabilir. Devredeki ilk 7 led yeşil, diğer 3 led ise kırmızı renktedir.Bu şekilde yapmamdaki amaç ise şu; Yeşil ledler yandığı zaman ses şiddetinin normal, yeşillerle beraber kırmızı ledlerde yanarsa, ses şiddetinin fazla olduğu anlaşılır.

Devredeki 10kohm’luk trimpot ile devreyi bağladığımız ses sistemine göre kabaca ayarlama yapılır. (Her ses sistemindeki hoparlör değeri farklı olduğu için 10kohm’luk trimpot ile ayarlama yapılır.) Devre bilgisayara bağlanacaksa, kasa içindeki ATX güç kaynağının 12 V’luk pinlerine bağlantı yapılabilir. Masaüstü PC kasasının 3,5″ lik ön paneline yapılan vu metre devresi ise yakında yeni projelerim arasında yer alacak.

lm3915-vumetre-sema

Baskı devre kartının önden ve arkadan görünüşü;

lm3915-vumetre-pcb

Vu metre devresinin ses sistemine bağlanış şekli;

lm3915-connection-audio

Vumetre devresinin çalışma videosu;

Uygulamaya ait Diptrace pcb ve şema;

lm3915-entegresi-ile-10-led-li-vu-metre-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/02 Etiketler: , , ,31 Yorum “LM3915 Entegresi ile 10 Led’li Vu Metre Projesi

 1. emrecan elektronikemrecan elektronik

  hocam ben bunu dıp trace ile açtığım zaman baskı dveresi şeması göremedim ? biçimsiz karışık bir şey çıkıyor acaba ares şeması yok mu ?

  CEVAPLA
 2. berabera

  kardeş eline sağlık ama trimpotu ne kadar ayarlıycağımızı sölememişsin bir yardımcı olur musun??

  CEVAPLA
 3. onurronurr

  Kardeşim emeğine sağlık ben bu devreyi yaptım ancak bir sıkıntı war.Ses girişi için mikrofon kullandım ancak mikrofonu devreye dahil etmeyince bütün ışıklar yanıyor mikrofonu takınca ise hepsi sönüyor.Bu devrede her hangi bir eleman eksik veya yanlış değil değilmi ???

  CEVAPLA
 4. cancan

  Merhabalar, ben de yaptım ancak çok anlamadıgım için bir soru soracağım, 8 no.lu bacak boşta mı kalacak? İkinci bir sorum da, hoparlör bağlamadan sadece vumetreyi pc ses çıkışına bağlasak işe yarar mı devre? Teşekkürler.

  CEVAPLA
 5. cancan

  Birde yeni şeffaf ledlerden kullandım, 7 yeşil 1 sarı 2 kırmızı. Devreyi direk mp3 çalara bağladıktan sonra 9v pili de bağlayınca, sarı ve ilk kırmızı çok az yanıyor, en üstteki kırmızı ise çok daha az, yeşiller ise neredeyse hiç yanmıyor gibi sadece çok dikkatli bakılınca yeşil nokta görünüyor içeride. Sorun bir ses sistemiyle beraber kullanmamaktan mı yoksa projedeki ledler yerine şeffaf ledlerden kullanmam mıdır? Şimdiden yardımlarınıza teşekkürler.

  CEVAPLA
 6. erhan toygarerhan toygar

  yağız kardeş
  10 lu kayan led projesini yapmak
  istiyorum…

  bu devre (kendinyapsitesi)5 volt da çalışır mı?
  cevaplarsan sevinirim

  [email protected]

  CEVAPLA
 7. Fatih DemiryelFatih Demiryel

  Teşekkürler Çok Basit Ve Açıklayıcı Bir Devre Olmuş

  CEVAPLA
  1. sedatsedat

   hayır aynı değil kardeşim burda LM3915N entegresi kullanılmaktadır

   CEVAPLA
 8. Can BayramCan Bayram

  devreyi isis te kurdum ses devresi ile birleştirip yaptım fakat çalışmadı isis te çalışmıyor mu ?

  CEVAPLA
 9. yunusyunus

  Jak girişini soyup devreye nasıl bağlıyacağız.(ayrıntılı şekilde gösterir misiniz?

  CEVAPLA
 10. TacettinTacettin

  Paylaşımınız için teşekkürler.
  Bu sitedeki paylaşımlardan çok memnunuz.
  Site yapımcılarına ve yazarlarına müteşekkiriz.
  Başarılarının devamını dilerim.

  CEVAPLA
 11. Muhlis KELLEMuhlis KELLE

  Arkadaşlar ben de bu devreyi yapmıştım geçen yıl ancak pek beğenmedim ledler gerçekten çok sönük yanıyor basit ama o kadar da güzel olmuyor daha güzel olan streo vu meter var sitede onu tavsiye ederim.

  Herkese kolay gelsin…

  CEVAPLA
 12. İbrahim Özdemirİbrahim Özdemir

  Paylaşım için teşekkürler.

  Devreyi yaptım. LEDler, yeşilden kırmızıya doğru sırayla yanması gerekirken hepbirlikte yanıyorlar ve ayarlanan ses tonunun şiddetine göre kısılıp yükseliyorlar.

  Devrenin videosu:

  [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6zKoazxiqXQ[/youtube]
  http://youtu.be/6zKoazxiqXQ

  Yardımlarınızı bekliyorum.

  CEVAPLA
 13. yunusyunus

  merak etme bendede aynısı oluyor.
  ama ben entegreye fazla ısı verdim.

  CEVAPLA
 14. AhmetAhmet

  Devre şemasını açabilmek için bir sürü program indirdim ama bir türlü devre şemasını çıkaramadım devre şemasının olduğu klasörü açmak için gerekli olan programın indirme linkini atarmısınız?

  CEVAPLA
 15. elaela

  devreyi kurdum çalıştırdığım zaman ledlerin hepsi yanıyor acaba jak girişini mi yanlış bagladım acil yardım eder misiniz jakı soyup nasıl baglayacagız normal bi kulaklık olabilir mi?

  CEVAPLA
 16. AbdullahAbdullah

  Tamam herşey güzel ancak kafam bir noktada takıldı verdiğin alt görünüşler farklı şema ile verdiğin entegrenin 8.ci bacağı boşta iken plakete çzdiğinde var devrenin şemasında 8 bir yere bağlanmıyor buna bir açıklık getirirsen sevinirim

  CEVAPLA
 17. MusaMusa

  Bende yaptım ledler aynı anda yanıp sönüyor. bunun nedeni entegre soketi kullanılmadığından olabilir. Çünkü hassas bir entegre.

  CEVAPLA
 18. ErenEren

  çok lezzetli olmuş. bende yaptım bundan. ama ben potansiyometre ile yaptım 10k ditreç ayarlana bilir ondan. 3 tane kondansitör devreniz daha sağlıklı ve güzel randuvan alırsınız.)

  CEVAPLA
  1. power elektronikpower elektronik

   yemekmi bu kardeş lezzetli olmuş diyorsun te allahım ya 😀

   CEVAPLA
 19. ArifArif

  Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak ben bir vu metre yaptım.Gayet güzel çalışıyor fakat bir sıkıntım var.Müziğin sesini biraz yükseltirsem ledler yanmaya başlıyor,düşük sesde de yanmasını istiyorum ben ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa sevinirim

  CEVAPLA
 20. yamaçyamaç

  müzik çıkışına değil 2+1 sistemin bass çıkışına bağlamak lazım

  CEVAPLA
 21. Bunyamin CoskunBunyamin Coskun

  Arkadaşlar bir sorum olacak cevaplarsınız sevinirim. LM3915 entegresi ile mikrofonlu vumetre yaptım besleme voltajı 12v çalışması gayet iyi. Sorum şu; Entegre bacaklarının her birine 18 adet (rgb şerid led) led bağlamak isitiyorum. bunu denediğimde ledlerin ışık şiddedi düşük oluyor. Entegre çıkış bacaklarına transistör ilave etmem lazım ledlere giden akım/voltaj yükseltmek için fakat nasıl bağlantı yapacağımı ve hangi değerde transistör , direnç kullanacağımı bilmiyorum (elektronik bilgim az ve hobi olarak uğraşıyorum) bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz ? youtobe da rgb ır cıhazı ile yapılmış vumetre örneği vardı onu denedim olmadı (https://www.youtube.com/watch?v=ASECWHQGvpk) konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler..

  CEVAPLA
 22. yunus koçakyunus koçak

  arkadaşlar bir sorum olacak.bn vumetre devresini yaptım ama sunumunu da yapacağım . lm3915 entegresini özelliklerini bulamadım . bulan varsa yardımcı olursa sevinirim . şimdiden teşekkür ederim

  CEVAPLA
 23. TC Gökhan KartalTC Gökhan Kartal

  10 led değilde 5 tane bağlasak çalışır mı?

  CEVAPLA
 24. UmutUmut

  merhaba, emeğiniz için teşekkür ederim ancak devrenin baskısını bi türlü bulamıyorun verdiğiniz linkleri indirdiğimde başka bir formatta ve açamıyorum proteus formatında nasıl açabilirim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir