LM3875 Gainclone Mini PCB + Hesaplamaları

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
LM3875 Gainclone Mini PCB + Hesaplamaları

LM3875 National firmasının en popüler anfi entegrelerinden birisi web üzerinde bir çok uygulaması var ayrıca bir çok kaliteli ses sisteminde kullanılıyor LM3875 rms 56w veriyor müzik gücü 100w THD oranı çok düşük temiz bir ses veriyor… LM3875 Gainclone tasarımında pcb baskı devre boyutu oldukca küçük (ExpressPCB programı ile hazırlanmış) ayrıca Gain, Decibels, HPF Point değerlerini hesplamak için programda bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

lm3875-gainclone-lm3875-pcb

Bu iyi bilinen bir amplifikatördür. Onun hakkında sonsuz bilgi var. Bildiğiniz gibi, topraklamaya karşı çok hassastır, bu nedenle önceden test edilmiş bir şema veya montaj plakası seçmek daha iyidir. Tersine çevrilmemiş amplifikatör seçeneğini kendim seçtim. Her şeyi küçük bir PCB’ye koydum. Çipe bağlı küçük kapasiteli güç kapasitörleri. Düşük frekansların olmamasından şikayet etmemek için, ek bir elektrolitik kapasitör pili kullanmanızı tavsiye ederim. Ne kadar çok olursa o kadar iyi. Kanal başına 10.000 uF’den başlayarak. Ben kendim 20mF kullanıyorum (her pety için 20.000uF). Montaj için yüksek kaliteli parçalar kullandım – Nichicon Fine Gold ve MUSE, kaplamalı ses sigortaları, polipropilen M-Cap güç kaynağı, süper hızlı diyotlar, Rifa metalize polyester film 0,1 uF kapasitörlerle şöntlenmiş Takman Metal Film ses dirençleri. Güç kaynağından gelen kablolar uzun olmayacaksa, şöntleme için daha küçük kapasiteli kapasitörler de kullanılabilir. Polyester (lavsan) en basit kapasitörlerdir. Daha kaliteli olanlar kullanılmalıdır (elimde daha iyileri yoktu) – MKP – metalize polipropilen, FKP – polipropilen artı folyo, bunlar en iyisidir, ancak daha pahalıdır ve boyutları daha büyüktür.

LM3875TF’yi yani ek mika veya diğer izolatörler olmadan kullanılabilmesi için yalıtımlı kasa ile kullandım. Amplifikatör, x10’dan daha az kazançta kararsız. Kullanılan dirençlerin değerlerini seçerek kazancı hesaplayabilirsiniz. Geri besleme devresindeki kondansatörün kapasitesinin düşürülmesini önermiyorum. Daha küçük bir kapasiteden daha büyük bir kapasite kullanmak daha iyidir. Aynı zamanda Yüksek Geçişli Filtre olarak çalışır ve çıkışta sabit voltaja karşı koruma sağlar. Her amplifikatör için farklı olabilir. Gerçekçi bir şekilde ölçmek gereklidir. Prensip olarak 100mV’u geçmiyorsa çıkartılabilir. Kendim bıraktım.

Diyagramda gösterilen bu tür parça derecelendirmeleri kullanıldığında, amplifikatörün giriş hassasiyeti yaklaşık 500mV’dir. Bu nedenle, hem çıkış voltajı genellikle 200mV civarında olan taşınabilir bir CD çalarla hem de yaklaşık 2V çıkış voltajına sahip sabit bir CD çalarla kullanılabilir. Hacim regülatörünü – potansiyometreyi veya arka anahtarı unutmayın. Gainclone hakkında, şema oldukça basit olmasına rağmen, konuşacak çok şey var. Teknik özelliklerden… Bence siz de biliyorsunuz. Amfimin neye benzediğine dair bazı resimler:

Kaynak sitede sayfada orta kısımda hesaplama yapabileceğiniz bölüm bulunuyor (ofline olarakda çalışır) üreticinin belirlediği dışında direnç ve kondansatör (R3, R4, C5) değerlerini değiştirip istenilen sonuç alınabilir.

gain-decibels-hpf-point-calculator

Kaynak: pasidaryk.puslapiai.lt/Stiprintuvas%20su%20LM3875.html

lm3875-gainclone-mini-pcb-hesaplamalari

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/06/12 Etiketler: , , , , ,



1 Yorum “LM3875 Gainclone Mini PCB + Hesaplamaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir