LM386 LM393 Analog Dijital Çıkışlı İkili Ses Sensörü

| Mayıs 18, 2023 Tarihinde güncellendi
LM386 LM393 Analog Dijital Çıkışlı İkili Ses Sensörü

JP1 ile çıkışları analog ya da dijital olarak ayarlayabilirsiniz splan ile hazırlanmış şema sprint layout ile hazırlanmış pcb dosyası var. Robot ya da farklı projelerinizde işinize yarayabilecek bir devre LM386 ses yükselticisine ve bir LM393 ikili karşılaştırıcısına dayalı deneysel bir ikili ses sensörü modülü. Ses sensörü devresi oldukça basittir ve elemanların standart olarak dahil edilmesidir. Ses amplifikatörleri LM386, maksimum sinyal amplifikasyon şemasına göre dahil edilmiştir (veri sayfasına bakın).

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Elektret mikrofonlarından gelen güçlendirilmiş sinyal, LM393 karşılaştırıcısının iki kanalına beslenir. İnşaat direnci R5, karşılaştırıcı eşiğini – hassasiyeti ayarlamanıza izin verir.

Böylece devrenin çıkışında sağ ve sol mikrofonlardan olmak üzere iki mantıksal sinyal alıyoruz. Analog sinyali doğrudan amplifikatörlerden ADC aracılığıyla işlemek de mümkündür. Giden sinyal seçenekleri, J1 bloğundaki iki jumper kullanılarak değiştirilir.

Mantıksal çıkış versiyonunda, ses sinyallerinin yokluğunda yüksek bir mantık seviyesi vardır (sinyal LED’leri yanmaz), sensör herhangi bir ses algıladığında çıkıştaki mantık seviyesi düşük olur (sinyal LED’leri yanar). Analog çıkış versiyonunda çıkış konnektörü, ADC tarafından işlenebilen sabit bir analog sinyale sahiptir (ancak karşılaştırıcı çalışır ve sinyal LED’leri çalışmaya devam eder).

Modül, elektret (kondenser) mikrofonlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Pek çok farklı mikrofon modelini test ettik ve cep telefonlarından minyatür olanlarda karar kıldık. Kararlı çalışırlar, küçük boyutlara sahiptirler ve iyi hassasiyete sahiptirler. Robotun tasarımında doğrudan karar verilmesi gereken tek şey, ses kaynağına giden yönü net bir şekilde ayırt edebilmek için mikrofonların birbirinden ses yalıtımıdır. Modül, elektret (kondenser) mikrofonlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Sensör patlamalara, çarpmalara ve diğer keskin ses sinyallerine ve ayrıca insan sesine güvenle yanıt verir. Deneyler sırasında sese tepki aralığı birkaç metreye ulaştı. Modülün baskılı devre kartı tek taraflı olarak boşanır ve tekrarlamada herhangi bir zorluk arz etmez. Gelecekte, ses (analog) sinyalinin özellikleri dikkate alınarak, ses sensörünün baskılı devre kartının başka bir versiyonu mümkündür.

lm386_lm393_ses_sensor

Kaynak: robozone.su/experiments/26-sdvoennyjj-zvukovojj-sensor-na-baze.html

lm386-lm393-ile-analog-dijital-cikisli-ikili-ses-sensoru

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/08/23 Etiketler: , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir