LM13700 TL082 TL084 Opamplar ile VCF 24dB Mixer

| Mayıs 16, 2023 Tarihinde güncellendi
LM13700 TL082 TL084 Opamplar ile VCF 24dB Mixer

Devre LM13700, TL082, TL084 Opamplar üzerine kurulu +- 9..15v ile çalışıyor panel cizimi pcb şema dosyaları ve detaylı açıklama (ingilizce) var

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Özellikler

Oktav Düşük Geçiş Filtresi Başına Dört Kutuplu 24dB
Kontrol Gerilimine Günlük Yanıtı (1V/Ekim Ayarlanabilir)
Güzel Bir Sinüs Dalgası Osilatörü Yapar
Güç Kaynağı Aralığı +/-9V ile +/-15V arası
Gerilim Kontrollü Kesme Frekansı
Voltaj Kontrollü Rezonans

Harika bir önceden oluşturulmuş filtre modülü mü arıyorsunuz?
Synthasonic yardımcı olabilir. Synthasonic, bu proje için tamamen oluşturulmuş modüller üretiyor. Yani kendin yap’ı seviyorsan ama çok daha rahat bir şekilde kendin yap’ı seviyorsan…

vcf

Voltaj Kontrollü Filtreler bence herhangi bir sentezleyicideki en havalı modüllerden biridir. Orijinal sinyalden harmonikler çıkarabilir veya ekleyebilirler ve harici kontrol voltajları tarafından süpürüldükçe harmonik içeriği dinamik olarak değiştirebilirler veya osilatörlerinizi kontrol etmek için kullanılan klavye voltajını takip edebilirler. Adil miktarda rezonans ile düşük geçişli bir filtreden geçirilen, düşük ve akordeon’a yakın ayarlanmış birkaç osilatörün sesini seviyorum.

schematic-vcf-four-pole-24dboct-with-vc-resonance-works-from-9v-to-15v

circuit-schematic-vcf-four-pole-24dboct-with-vc-resonance-works-from-9v-to-15v

Kesme frekansını (aynı zamanda düşük aralıkta) modüle ettiğinizde, üstünüzden geçen bir uçağın sesi veya ağız ve gırtlaktan biçimlendirici filtreleme yoluyla vızıldayan ilahilerinin frekans içeriğini modüle eden homy bir şarkıcının sesi olur. Ve tabii ki, yavaşça modüle edilen bir rezonans filtresinden geçen beyaz gürültü, donmuş tundradaymışsınız gibi ses çıkarır. Bu filtre, hayal gücünüzden gelen seslerle deneyler yaparken size oynamanız için daha fazla değişken sağlayan voltaj kontrollü kesme frekansı ve rezonans (veya Q) içerir. Ek olarak, üç sinyalli bir mikser için girişler sağlar.

Bu, orta ila ileri düzey bir projedir ve sentezlere veya elektroniklere yeni başlıyorsanız, bunu ilk proje olarak önermiyorum. Burada sadece devre ve bazı açıklamalar gösterilmektedir. Pek çok proje oluşturma deneyimi ve elektronik bilgisi ve ekipman sahipliği (kapsam, sayaçlar, vb.) doğal karşılanır.

VCF, voltaj kontrollü entegrer olarak LM13700 transkondüktans amplifikatörlerini kullanır. Bir zincirde dört tane var ve aynı şekilde çalışıyorlar. U2-B’nin iletkenliği, R18’den Q3’e toprağa akan akım tarafından kontrol edilir. C2 ile bağlantılı olarak bir RC filtresi olan voltaj kontrollü bir direnç gibi davranır. U2-B’nin çıkışı bir akım olduğundan, sinyal aslında C2’ye entegre edilmiştir. Filtrelenen (aslında entegre olan) sinyal, U4-B tarafından tamponlanır ve bir sonraki aşamaya beslenir (ayrıca bir kısım, R26 yoluyla U2-B girişine geri beslenir).

R14, LM13700 lineerleştirme diyotlarını (amp üzerinden distorsiyonu azaltmak için tanıtılan) yönlendirmek için kullanılır. R52, R14 aracılığıyla uygulanan pozitif ofseti telafi eder (evet -12’ye gider ancak evirici girişe uygulanır). Amaç, sistemin sinyal yolunu zeminde çalışmaya mümkün olduğunca yakın tutmaktır. Uygulamada, U4’ün herhangi bir çıkışında +/-200 ila +/-300 mV kadar yüksek ofset göreceksiniz, ancak bu iyi. İşler rayların yakınında çalışıyor olsaydı, bir sorunumuz olurdu. Çıkış nihayet kapasitif olarak çıkışa bağlanır, böylece çıkış sinyali tam olarak zemin etrafında çalışır.

panel-schematic-vcf-four-pole-24dboct-with-vc-resonance-works-from-9v-to-15v

Kaynak: musicfromouterspace.com/analogsynth/VCFJAN2006/VCFJAN2006.html

lm13700-tl082-tl084-opamplar-ile-vcf-24db-mixer

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/05/18 Etiketler: , , , , , ,1 Yorum “LM13700 TL082 TL084 Opamplar ile VCF 24dB Mixer

  1. Abdurrahman TosunAbdurrahman Tosun

    Arkadaşlar çok sağolun istediğim şey buydu işte.Site bence mükemmel
    İnşşallah herkesin işi hallolurda kanaatler iyi yönde olur.
    320volt.com SÜPER

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir