Kurşun Asit Aküler için Akıllı Şarj Devresi (6V 12V)

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Kurşun Asit Aküler için Akıllı Şarj Devresi (6V 12V)

Akü şarj devresi 6V ve 12V aküleri şarj edebiliyor 0.3A ve 1A şarj akımı seçilebilir. Akü kutuplarını ters bağlamaya karşı koruması var. Float şarj, Ters bağlantı, Şarj durum göstergeleri bulunuyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Float şarj

Float şarj özelliği sayesinde sürekli şarj durumda akünün ömrü daha fazla olur 12V akü 14.7V ile tam şarj olur şarj devresine bağlı kalıyorsa şarj voltajı otomatik 13.V olur Float şarja geçer 6V akü şarj voltajı 7.35V Float şarjda 6.85V

PCB boyutları bilgisayar Güç kaynağına sığacak şekilde kutulama kolay olacaktır.

1-aku-sarj-devresi-aku-sarj-etme

2-aku-sarj-cihazi-aku-nasil-sarj-edilir 3-aku-sarj-cihazi-12-volt-aku-sarj-devresi 4-battery-charger-circuit-6-volt-aku-sarj-devresi 5-12v-aku-sarj-6v-aku-sarj-devre-sema-proje

Velleman’ın K8012 nolu kiti üzerinde biraz değişiklik yapıp PC psu kutusuna uyarlamaya çalıştım. Elimde bu kutulardan epeyce var ve yapmak isteyen hemen herkes bu kutudan çok rahat temin edebilir. Son aşamada kalan boşluğa ısı ayarlı fan kontrol devresi de ekledim.

Devrenin orijinal dokümanına mutlaka uyun, özellikle bazı dirençlerin %1 toleranslı metal film olması istenmiş. Elinizden geldiğince toleransı düşük malzemeleri seçin.

LM324 için kaliteli bir soket kullanın. Değişimi icap ederse büyük kolaylık olur. Montaj planında sarı ve mavi çerçeve içinde gözüken kısımları yapmasanız da olur tamamen size kalmış. O bölümlerin devrenin orijinal versiyonuyla alakası yok.

Çıkıştaki TIP142 yerine BDW83 veya muadilleri kullanılabilir ki orijanali zaten MJ3001. Kutuya sığabilsin diye TO3 kılıflı bir eleman seçmedim özellikle.

Birde devrenin orijinalinde olmayan A ve B noktaları uydurdum. Entegrenin bacakları arasından geçen bazı ince yolları iptal edip kablo ile alttan (A dan A ya, B den B ye) bağladım ve hemen hemen bütün yoları biraz kalınlaştırdım. Plaketin bakırlı yüzeyini sellülozik tinerde eritilmiş reçine ile kapladım hatta abartıp bütün yolları havyanın ucuyla şöyle bir dolaşıp lehim kapladım.

Lehim pastası kullanmanızı tavsiye etmiyorum zira artıkları iyi temizlenmezse uzun vadede oksitlenme kaçınılmaz oluyor.

Devrenin akım sınırlarını R29, R30, R31 ile belirliyorsunuz. Zaten bunların metal film olması istenmiş. Metal film bulamadığım için yerine 1W lık karbon film taktım. Bu kadar düşük değerdeki dirençlerin toleransını gösterecek hassaslıkta ölçü aletim olmadığı içinde mecburen şansımıza razı olduk. Maksimumda 1Amper yerine 0.89Amper, minimumda 0.3Amper yerine 0.24Amper görebildim.

Şarj esnasında cihaza bir volt metre ve bir ampermetre bağlanıp gözlendi. 12 Volt – 7 Amper bir akü sürekli 0.89 Amper akım çekti ve voltajı izlediğimde adım adım 12.8 den 13.5 e kadar yavaş yavaş yükseldi. Fakat şarj bitimine kadar beklemedim.

Devre akünün çektiği akımı sabit tutacak şekilde gerilimi yavaş yavaş yükseltiyor. Her şekilde akünün çektiği akımın hem sınırı aşmasına izin vermiyor hem de şarj süresince çekilen akımın sabitliğini koruyor. Bu zamana kadar gözlemlediğim en iyi şarj devresi diyebilirim.

kursun-asit-akuler-icin-akilli-sarj-devresi-6v-12v

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/13 Etiketler: , , , ,34 Yorum “Kurşun Asit Aküler için Akıllı Şarj Devresi (6V 12V)

 1. Muhsin KAMERMuhsin KAMER

  ” Lehim pastası kullanmanızı tavsiye etmiyorum zira artıkları iyi temizlenmezse uzun vadede oksitlenme kaçınılmaz oluyor. ”

  Önerinize karşılık bende kesinlikle, Lehim pastası ” kullanılmalı ” derim. Kaliteli ve düzgün lehimlerin olabilmesi için lehim pastası ” şart ” Tüm lehimlemeler bittikten sonra plaketin lehim yüzü, selülozik tiner ve eski bir diş fırçası ile güzelce temizlenip, kağıt peçete yardımı ile kurulanacak. Çam reçinesi ile selülozik tiner karışımından oluşan eriyik sulu boya fırçası ile tüm baskılı yüzeye, lehim yüzü kaplaması yapılacak. Bir gece kuruması beklenildikten sonra yapılan devre kullanılacak. lehim yüzü kaplaması yapılırken plaketi 90 derece dik tutarak kaplayın aynı şekilde kurumaya bırakın. İşlem bittikten sonra sulu boya fırçasını bir daha ki kullanımda kullanmak üzere selülozik tinerle temizlenmeli. Böylelikle hazırlanan devreler yıllarca sorunsuz kullanılabilir.

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Artıklarını iyice temizleyebilirseniz kullanabilirsiniz elbette ama ben biraz üşengeçim bu konuda. Yeni yapılmış bir devre plaketi, üzeri reçineyle kaplandıktan ve sonrasında lehim teli ile yapılan lehimlemede pek sorun çıkarmıyor. Genelde kalın kabloları lehimlerken pasta kullanmak kaçınılmaz oluyor. Kablo biraz da eski ise kolay kolay lehim tutmuyor.

   CEVAPLA
 2. günaygünay

  devreyi yapmak isteyen arkadaşlar çıktı alırken terslenmiş (mirror) görüntü olarak alsınlar

  CEVAPLA
 3. Furkan GülFurkan Gül

  Yakındır lodoselektronik çalıp kit olarak satmaya başlar

  CEVAPLA
 4. KapibaraKapibara

  60A akü için pek uygun değil. Şarj etmesine eder ama uzun sürecektir.

  CEVAPLA
 5. semih gümüşsemih gümüş

  devrede 3 tane şönt var onları wattlı ve 0.22 ohm takman gerek aynı zamanda diyotlar 10 amp olucak birde yolları en az 0.5mm yapman gerek ozaman şarj edersin mj3001 kullanmanda gerek tıp yetmeyecektir özellikle ısı açısından.

  CEVAPLA
 6. Uğur YILMAZUğur YILMAZ

  Bu devre ile 12v 7,2ah kuru ( ups aküsü ) şarj edebilirmiyiz.

  CEVAPLA
 7. Mustafa BarlakMustafa Barlak

  Ben bu devreyi yapıcam da rar dosyasında malzeme listesi ni bulamadım yardım edebilir misiniz??

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   K8.pdf dosyasının içinde temel devrenin malzeme listesi mevcut.
   Sonradan eklenen bir kaç eleman var onları da yerleştirme planından okuyup listeye ekleyebilirsiniz.

   CEVAPLA
 8. Mehmet urMehmet ur

  Merhaba,hocam bu devreyi yaptım çalışıyor.fakat 220 v girişindeki 1m 1w drenç patlıyor neden acaba? Benim çok bilgim yok sadece parçaları birleştiriyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Bu direnci iptal edebilirsiniz duruma göre kritik değildir.
   Lakin patlaması da normal değildir, değerenin 1Mohm olduğundan emin misiniz?

   CEVAPLA
 9. MehmetMehmet

  Evet drenç değeri aynı kodlarını kontrol ettim 1Mhom 1w aldığım yerde güvenilir malzeme kalitesi iyi diye düşünüyorum.nasıl iptal edicem jump la dolduracakmıyım yoksa hiçbirşey kullanmıyacakmıyım.

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Yanlış görmüyorsam o direnç 1megaohm değil, 1 ohm.
   Bu durumda anıda infilak etmesi doğal.
   İptal etmek için orayı boş bırakmanız yeterli. sakın tel köprü lehimlemeyin yoksa 220V girişiniz kısa devre olur.
   Direncin 1Megaohm olabilmesi için renklerin sırasıyla, kahverengi-siyah-yeşil-altın olması gerek.

   CEVAPLA
   1. MehmetMehmet

    Evet size mesaj yolladıktan sonra sitedeki resimlerden kontrol ettim yanlış olduğunu anladım.teşekkür ederim hem cevap verdiğiniz için hemde devre için.

    CEVAPLA
 10. RüştüRüştü

  Merhaba arkadaşlar ben devreyi yaptım oldukça stabil çalışıyor.1 amper yerine 910 ma 300ma 275 ma değerler gördüm .Emeği geçene yayınlayana teşekkürler.

  CEVAPLA
 11. AsilAsil

  Devreyi kurdum fakat 12V akü şarj ederken şarjı bitirmiyor. 14.95 Volta kadar çıkıp Charge ledi yanık halde orda kalıyor. Akü bağlantısını kesip tekrar bağladığımda ise Float charge ve End of charge yanıyor. Sorun TIP142 de sanıp MJ3001 ile değiştirdim ama yine aynı. Sizce hata nerde olabilir?

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Aküden de kaynaklanabilir bir ihtimal.
   300mA de sürekli şarjda kalan ama 1000mA de şarjı normal bitiren tuhaf bir akü var mesela bende de. Sanırım biraz hasarlı çünkü boşta iken kendi kendini bitiriyor.
   Bu arada 14,95 biraz yüksek gibi, benimki 14,7 yi geçmedi henüz.
   Kullandığınız pasif elemanların toleranslarını bir gözden geçirin.
   Bazı dirençlerin metal film ve düşük toleranslı olması gerekiyor.

   CEVAPLA
 12. Fatih KarnalFatih Karnal

  Merhaba arkadaşlar sitede paylaşılan bilgiler çok iyi herkesten allah razı olsun.
  Çocuğumun 6 volt akülü arabası var ben 12 volta çevirmek istiyorum. Bir arkadaşımdan 12V 26ah kuru akü aldım bu aküyü bu devre şarj edermi?

  İşleriniz rast gitsin.

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Aküyü genelde kapasitesinin onda biriyle şarj ederler.
   26 Amper aküye normalde 2.6 amper gerek. Fakat yavaş şarj olması problem değilse bu devre ile de daha uzun sürede şarj edebilirsiniz.

   CEVAPLA
 13. MehmetMehmet

  Usta ben devreyi yaptım çok güzel ellerine sağlık.Fakat voltaj çıkışlarında sorun yaşıyorum.12v çıkışında yüklü veya yüksüz 15,7 volt,6v kademesinde ise 7,8-8 volt civarı görüyorum.Sizce neden olabilir?

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Ölçü aletinin pili bitmek üzere olup değerleri biraz yüksek gösteriyor olabilir. Başka bir ihtimal, bazı dirençlerin toleranslarının düşük seçilmesi gerektiği belirtilmiş, bunu gözardı etmiş olabilirsiniz.

   CEVAPLA
 14. Şeyhmus CÜCÜŞeyhmus CÜCÜ

  Hocam evvela Allah razı olsun bitirme projem olarak UPS yapıyorum ve akü şarj devresi nasıl olabilir diye düşünüyordum paylaşım için teşekkür ederim rica etsem ne kadar mal oldu söyleyebilir misin ?

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Hiç hesaplamadım. Kutu, soğutucu ve bazı parçalar zaten elimde vardı uzun zamandır. Normalde astarı yüzünü geçmiştir orası kesin. Hatta benzer bir cihazı belki daha ucuza bulabilirsiniz denk gelirse.
   İnternet üzerinden satış yapan yerlerden kaba taslak bir fiyat bilgisi çıkarabilirsiniz.

   CEVAPLA
 15. Doğaç YıldırımDoğaç Yıldırım

  Hocam merhaba. Devre çok mantıklı görünüyor, fakat yurtta kaldığımdan PCB’yi basmam çok zor. Acaba elinizde gerber dosyası bulunuyor mu devre için?

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Malesef. Sadece pdf dosyası var linkteki paketin içinde.

   CEVAPLA
 16. Sec SemiconductorSec Semiconductor

  R16 Ve R20 opamp’ın 10 numaralı girişine paraleller bu paraleli kaldırın 10 numaralı girişe 10 trimpot trimpotun orta ucu bağlanacak sonra kalan diğer 2 ucu 1 ini r16 ının ayırdığınız uca diğer ucuda r20 nin ayırdığınız ucuna girin R29 R30 R31 iptal kısa devre atın artık şönt’e haliylede ısı ortadan kalkıcak ve lineer olarak akımı 0-ve max limit arasında ayarlayabileceksiniz.isterseniz şönt’e peak akım koruması için 0R22 taş direnç atın ister 7ah ister 200ah akü şarj edin tabi devre yollarını kalınlaştırın diyotları shotky takın özellikle + üzerinde ki 1n5400 ü yüksek amperli shotkye çevirin.yaptığımız işlem şemada vellemanın belirttiği üzere akım limitini ayarlayan opamplardan birinin + giriş referansını değiştirmek bildiğiniz üzere 324 4 lü bağımsız opamp

  CEVAPLA
  1. Sec SemiconductorSec Semiconductor

   giriş voltajını 18 değil 24v AC olacak dediğim modifikasyonu yaptıktan sonra. r29 30 31 in yerine mutlaka 0r22/5w direnç atın bu sayede yüzdürme akımı float şarjda iken 400mAh de geçiş yapacak hala hazır 6volt da denemedim.istenirse bc547 1 tane daha eklenip 6 ve 12 v dirençlerinde olduğu gibi 1 bc547 eklenerek referans dirençler hesaplanarak 24v seçeneğide eklenebilir wrong ledine seri buzzer da koyarsanız hem sesli ters polarite uyarısıda alacaksınız.

   CEVAPLA
 17. gevvgevv

  Bilgiler için teşekkürler @Sec Semiconductor siz bu düzenlemeyi yaptınız mı yüksek güç testleri yapıldımı

  CEVAPLA
  1. Sec SemiconductorSec Semiconductor

   yaptım şuan için anormal bir durum gözlemlemedim zaten açık şemada üretici akım sınırlayan OpAmp’ı yazmış bu da 10 numaralı pin’e denk geliyor R21 ‘e de 10k trimpot atarsanız peak akımı sabitleye biliyorsunuz. açık şemada düzenleme yapıp paylaşacağım deneme sorunsuz.

   CEVAPLA
  2. Sec SemiconductorSec Semiconductor

   5 amper üzerine çıkartmadım sebebi uğraşmak istemedim çünkü mj3001 çok ısınıyor ısınması normal kollektör sabit 24v olduğu için 5amper çekince 120watt totalde 150watt transistör o yüzden ekstra transistör bağlayıp uğraşmadım mj3001 olmuş 78 lira tanesi. ama 5amper de sorunsuz denedim hiç bir problem olmadı zaten devrenin orjinal hali ile 400mAh e düştüğünde çekilen akım otomatik olarak float şarja geçiyor ben bunu korumak için mecbur şönt 0r22 5w attım diğer değerlerde float şarja 500 600 mAh de geçiyor kısaca elimden gelindence orjinal değerlerine sadık kalmaya çalıştım.yüksek amperler için 10 20 30 amper için modifiye ettiğim smps var onu kullanıyorum akü şarjında akımı 0-30amper voltajıda 0-17 volt arası ayarlayabiliyorum. vellemanın devresi 60 ah oto aküsü için ideal

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir