Kaliteli Distortion Overdrive Efekt Devresi NE5532

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Kaliteli Distortion Overdrive Efekt Devresi NE5532

Overdrive Distortion Efekt Devresi Özellikle gitar ile kullanmak için tasarlanmış. Devre NE5532 opamp üzerine kurulu devre üzerinde kritik malzeme yok hepsi piyasada bulunabilir ayrıca kutu, pcb baskı devre tasarımıda çok şık olmuş distortion efekt devresinin akım tüketimi az ve 9v pil ile çalışıyor. Devre üzerinde Drive, Tone, Level, Hard-Soft-Bypass ayarları yapılabiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Distortion overdrive efekt devreseine ait şema, pcb, kutu etiketi vb. tüm çizimler ve malzeme listesi var… Son olarak yazarın hazırladığı bu devre bulunduğu ülkenin popüler elektronik dergisinde yayınlanmış..

Gitar Distortion efekt, bozulma + etkisi 1970’lerin başlarında Keith Barr (MXR Innovations) tarafından tasarlanmış ve o zamandan beri müzik tarihinde önemli bir yeri var. Bu efekt, Randy Rhoads, Bob Mould gibi gitar efsaneleri tarafından kullanıldı ve özel bir gitar sesi, son 40 yıldaki kayıtlarında yerlerini buldu.

Hem distorsiyon etkisi hem de overdrive etkisi bazen sadece “distorsiyon” olarak adlandırılır, çünkü operasyonlarının prensibi aynıdır, bunlar sadece amplitüd sınırlayıcısından önce ve sonra sinyalin farklı filtrelerinde ve sinyale dahil edilen lineer olmayan çarpıklıkların sayısı bakımından farklılık gösterir.

Burada tarif edilen sistem tasarımda çok basittir ve bir çift opamp ve bir grup ayrı elemana dayanmaktadır. Silikon diyotlar, orijinalde olduğu gibi germanyum diyotları değil, sinyali kesmek için kullanılır. Sistem, yumuşak kırpma aşırı yükleme ve sert kırpma (distorsiyon) etkisi gerçekleştirebilir, ayrıca ayarlanabilir kesim seviyesi, ton ve ses kontrolü sağlar. Aynı zamanda, distorsiyonu (Bypass) atlayarak, gitardan amplifikatöre doğrudan sinyali girmenizi sağlayan bir anahtar vardır.

Overdrive Distortion Efekt Devre Şeması

overdrive-distortion-circuit-schematic

Sinyal kırpma: Overdrive ve distorsiyonun etkileri, gitar sinyalinin doğru kırpılmasına bağlıdır. Kırpma, ses sinyalinden normal olarak bulunmayan harmonik frekansları üreten doğrusal olmayan bir işlemdir. Temiz sinyal, yükselen ve düşen iki aşamadan oluşurken, burada açıklanan etki daha fazla bir tutunma sağlar.

Süresi aşırı yük veya distorsiyon sağlayan aşırı yük durumuna bağlıdır: ne kadar uzun olursa kesme eşik değeri o kadar düşük olur ve kesimden önce sinyal seviyesi o kadar yüksek olur. Bu durum aşağıdaki şekilde sunulmuştur. Sinyal sadece belirli bir eşik voltajını aştıktan sonra kesilir. Bu eşiğin altında, sinyal herhangi bir bozulma yaşamaz – orijinal sesi, efekt kapatıldığında olduğu gibi duyabilirsiniz.

Eğer dize daha sert çekilirse, sinyal eşik değerini aşar ve sınırlanır, daha dikdörtgensel olarak değişir ancak köşelerde “yuvarlak” olarak kalır (yumuşak kırpma). Sinyal harmoniklerin toplamı olarak duyulur ve daha fazla dikdörtgen sinyal daha fazlasını içerir. Sonuç olarak, sinyal şeklindeki değişim daha yüksek harmoniklerin eklenmesi olarak algılanır, ses daha keskin hale gelir.

Overdrive etkisi, genlik sınırlaması daha keskin ve daha metalik bir sese sahip olan distorsiyondan daha yumuşaktır. Distorsiyonun kırpılması daha şiddetli (sert kırpma), dalga şeklinin “düz” bölümleri görünür. Kesim eşiği, kesim daha yüksek bir kazancın elde edilmesinden hemen önce ya da sinyal yoğunlaştırma aşamasına ayarlanır.

Devre hakkında: NE5532 opamp yerine TL072 kullanabilirsiniz Ton ayarının (yüksek ton kesimi) yetersiz kalması durumunda, C11 4.7nF kondansatörünün değerini değiştirebilirsiniz. Daha büyük bir kapasitörün kullanımı, örneğin 6.8nF, daha güçlü kırpma ile sonuçlanırken, daha küçük, örneğin 3.3nF, daha yüksek frekansların geçmesine izin verir.

Devre şemasında görünen VB bölümleri PCB çiziminde birleştirilmiştir devreyi delikli plakete kuracaksanız veya yeniden PCB çizimi yapacaksanız VB yazan tüm bölümler birleştirilecek.

guitar-distortion-effec-overdrive-circuit


Güncelleme 28-06-2021

Okurlarımızdan @Ali İhsan devreyi yapmış ve sorunsuz çalışmış. Geri bildirim için teşekkürler

distortion-overdrive-circuit

distortion-overdrive-circuit-pcb

Kaynak: mirley.firlej.org/distortion_plus

kaliteli-distortion-overdrive-efekt-devresi-ne5532

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/01/16 Etiketler: , , , ,17 Yorum “Kaliteli Distortion Overdrive Efekt Devresi NE5532

 1. OğuzhanOğuzhan

  devre için sağ olasın.yanlız örnek ses dosyası mevcutmu? eğer kaliteli ses varsa bu projeyi ben yapacağım

  CEVAPLA
 2. dumanduman

  bundan yapmayı düşünüyorum. malzeme listesinde dirençler 1x1k , 2×2.2k yazmış geçmiş. ben internetten satın alıcam ve orada 1k direnç bakınca 1/4, 1/2, 1, 2, 5 W şeklinde çeşitleri var. Hangilerini seçmeliyim?

  CEVAPLA
 3. asmaasma

  @duman
  Şemada gücü belirtilmeyen dirençler 1/4W kabul edilir.
  Resimlerde malzemeler gözüküyor zaten. 😉
  Kondansatörlerde de voltaj belirtilmediyse en düşüğü seçilebilir.
  Garanti yol ise besleme geriliminden yüksek seçmektir. 😉
  Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 4. sametsamet

  devreyi yaptım fakat çalışmıyor sizce sıkıntı ne olabilir

  CEVAPLA
 5. Feyzullah KılınçarslanFeyzullah Kılınçarslan

  potları alırken logaritmik yada lineer olduğunu nasıl anlarız. alırken söylesek ona göre verirler mi ?

  CEVAPLA
 6. Ralf JonesRalf Jones

  Hocam burdaki kondansatörlerin bazıları polyester bazıları mercimek hangisinin ne oldugunu nerden bilecez fotoda zaten alakasız kondansatörler bile mevcut.

  CEVAPLA
 7. AhmetAhmet

  şemadaki vb terimini anlayamadım vcc olan yerleri beslemenin + ucuna bağlıyoruz onu biliyorum fakat vb ne tam olarak çıkaramadım yardımcı olur musunuz

  CEVAPLA
 8. gevvgevv Yazar

  Devre için çizilen baskı devreyi yapacaksanız VB bağlantısı yapılmış durumda ama delikli plakete kuracaksanız şemada belirtilen tüm VB yazan yerleri birleştireceksiniz

  CEVAPLA
 9. Birol gümüşBirol gümüş

  Uzun yıllar boyunca pedal projeleriyle uğraşıyorum farklılık olsun diye bu projeyi yaptım bütün gece uğraştım ve sonuç fiyasko. Sonra semayi kontrol ettim özellikle filtre bölümlerinde çok büyük tezatliklar var. Kimse boşuna zaman ve para harcamasin.

  CEVAPLA
  1. harun577harun577

   devre çalışmıyor. kimse zamanını öldürmesin.

   CEVAPLA
 10. MuratMurat

  S. A arkadaşlar bu devreyi yapıp deneyen varmi acaba varsa yorum atabilirmi acaba

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Aleyküm selam, okurlarımızdan bazıları yapıp çalıştıramadığını yukarıda yorumlarında belirtmiş yazarın sitesinde çalışmıyor diye bir yorum görmedim hatta bir okuru şöyle bir yorum bırakmış;

   Bu proje için teşekkürler. Harika çalışıyor. Ben yeni başlayan bir gitaristim ve çok memnunum. Ben elektronikci değilim, ama pcb baskısı dahil olmak üzere her şeyi kendim yapmayı başardım :).

   CEVAPLA
 11. MuratMurat

  S. A arkadaşlar ben bunu gitarda değil saz da kullanacam acaba nasıl olur birde devreyi yapıp video atabilen varsa çok memnun olurum

  CEVAPLA
 12. Ali İhsanAli İhsan

  https://ibb.co/tQbg58r

  https://ibb.co/HxnK2QC
  Bu gün itibari ile yapmış bulunmaktayım. 2+1 ses sisteminde denedim. gecikme yok. elektro gitarda denedim gayet iyi. bir de girişe jack takmadan pil devreye girmiyor bilginiz olsun. (sırf bu yüzden tüm devre elamanlarını tekrar gözden geçirdim:))yapacak arkadaşlara başarılar

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba,

   Geri bildirim için teşekkürler @Ali İhsan

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 13. Alper TungaAlper Tunga

  4-5 yıl oluyor bu devreyi yapmış o dönem için memnun kalmamıştım. Şimdi tekrar görünce baştan gözden geçirmeyi düşündüm bir şey yerlere attım bulursam geri dönüş saglayacağım… Unutmamam için @alpertungadoganer Instagram’dan yazarsanız video resim vb şeyleri merak edenler için paylaşabilirim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir