KA2223 LA3600 ile Equalizer Devreleri

| Mayıs 14, 2023 Tarihinde güncellendi
KA2223 LA3600 ile Equalizer Devreleri

5 Kanal ekolayzer devreleri öncelikle Antrak Gazetesinden Ali Akyol hocamızın uygulamasına bakalım diğer uygulamarda başarılı 🙂 5+5 10 kanal farklı devreler var

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devreler KA2223 ve LA3600 ile Hazırlanmış bu iki entegre aynı

EQUALIZER Antrak Gazetesi

ta2ax_ali_akyol.gifAli Akyol: Samsung firmasının imalatı olan KA2223 entegresini tanıtıyorum. KA2223 entegresi içinde 5 rezonans devresi ve aktif filtresi olan monolitik bir entegre. Harici olarak bağlanabilen kondansatörler ile bu entegreyi 5 bantlı bir egalizör (“equalizer”ın dilimize tercümesi ve kullanımı böyle yapılmış) olarak kullanabiliyoruz. Besleme voltajı Vcc olarak 5-13V gerekiyor,üreticisi 9V kullanılması tavsiyesinde bulunmuş. Aşağıdaki devreler 5 bant ve 10 bant için olan devre şemaları.

la3600_ka2223_ekolayzer.jpg

Geniş bant 10 kanal Ekolayzer devresi

10_kanal_equalizer.jpg

Eğer frekans aralıklarını değiştirmek isterseniz aşağıdaki formülü kullanın. Bu formülde R1=1k2 R2=68k olarak alınacaktır, çünkü bu değerler entegre içindeki direnç değerleridir.

formul.gif

10 bant için hazırladığım baskılı devre aşağıdaki gibidir. Baskı devre üzerinde potansiyometre çıkışları işin terminaller bırakılmıştır, kullanacağınız potansiyometrenin tipine göre bir baskı devre hazırlamanızı öneririm, eğer kablo ile bağlantı yapmayı düşünürseniz de mümkün olduğunca kısa olmasını öneririm.

Ali Akyol

10 Kanal Equalizer

10_canel_eq.gif

That the audio signal via the RCA input to the Poti’s, and thus to the ICs. The respective capacitor pair can only happen one specific area, and by setting the pots can be as the intensity of the respective frequency band. Den Rest machen eigentlich dann die ICs.. The rest will actually make the ICs .. Which should be a given frequency ranges do not like, or it difficult to raise the capacitors can then enter the values also vary. A formula for frequency or capacitor calculation I write down still further. My rough layout corresponds to the data sheet from Samsung I commend the Potentiometers not on the board for soldering, but with shielded cables on the same chassis to fix, this is certainly easier.

5 Kanal Ekolayzer

5_kanal_ekolayzer.jpg

In article for the magazine in March 2002 described a preamplifier-equalizer five bands using the integrated circuit KA-2223, in which the regulation of frequency bands and the volume was conducted through six sliding potentiometer. According to information received from several readers who tried the realization of this project, this kind of potentiometers was difficult or even impossible to find. One reader tried building the equalizer, wiring potentiometers normal, but the length of the cables prevented proper operation.

LA3600 : 5-Band Graphic Equalizer

On-chip one operational amplifier.
5-band graphic equalizer for one channel can be formed
easily by externally connecting capacitors and variable
resistors which fix fo (resonance frequency).
Series connection of two LA3600’s makes multiband (6
to 10 bands) available.
Highly stable to capacitive load.

KA2223 : 5-Band Graphic Equalizer Amplifier

Low noise,Low distortion
5-band graphic equalizer for one channel can be formed
Oparating supply voltage 5v 13 v

ka2223-la3600-ile-equalizer

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/02/24 Etiketler: , , , ,5 Yorum “KA2223 LA3600 ile Equalizer Devreleri

 1. NEZİR ARDUÇNEZİR ARDUÇ

  İyi günler ben ka2223 entegresi ile 10 kanllı ekolayzer devresi devresi yaptım ama besleme devresi nasıl olacak, regülasyon istiyormu yoksa köprü tipi tam dalga doğrutma ve flitre yetermi, birde 1u2 kondansatör bulamadım 1uf ile 200nf yan yana paraler bağlasam işimi görürmü

  CEVAPLA
 2. SametSamet

  10 bandlı equalizer devresinde k1 ve k2 var onlar ne oluyor? Malzeme listesi tam okunmuyor. Okuyanlar bi yazabilirler mi lütfen?

  CEVAPLA
  1. SametSamet

   Devredenin baskı şemasında potansiyometreler için bağlantı hattı konulmamış. Aslında çok mantıklı çünkü ayrı pcbde porları ayarlayıp kablo yoluyla bir yere montelemeyi sağlıyor. Devrede k1 potansiyometrenin şemadaki input bacağı, k2 gnd bacağı. Kondandatörlerden sonra gelen boş bağlantı uçları da potansiyometrenin orta bacağına gelecek şekilde yapılmalı. K1 ve k2 uçlarını bütün potlara dağıtmanız daha kolay olur, tek tek uğraşmayın.

   CEVAPLA
  1. SametSamet

   Performans güzel. İşe yarıyor. Samsung ka2223 kullandım. La3600’ın kalitesini bilmiyorum. Yapan arkadaş varsa söyleyebilir. Yalnız pottan mıdır bilmiyorum son kademeye getirince ufak bir cızırdama oluyor. Kaliteli malzeme kullanırsanız olacağını zannetmiyorum. Sürgülü pot kullanmanızı tavsiye ederim. Ka2223’ü Türkiye’de bulamayanlar Bluemavi sitesine orda da bulamazlarsa Aliexpress’ten bulabilirler.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir