ICL8038 20Hz 20kHz ses sinyali üretici devre

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
ICL8038 20Hz 20kHz ses sinyali üretici devre

ICL8038 20Hz 20kHz ses sinyali üretici devre çeşitli devrelerin daha çok anfi devrelerinin testlerinde işinize yarayabilir. Devrenin kalbi ICL8038 (Precision Waveform Generator/Voltage Controlled Oscillator) devre üzerindeki 100k potanslar ile frekans ayarlamaları yapılıyor çalışma voltajı 12 volt dc

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Üç ayrı çıkışta veya tek bir çıkışta (karışık sinyaller) dikdörtgen, üçgen ve sinüs dalgası üreten üç küçük, basit ses üreteci, küçük bir üç konumlu anahtar veya benzersiz bir küçük çıkış mikseri aracılığıyla seçilebilen dalga biçimi.

Bu düzenekler, yine XR8038 (Exar) referansı altında bulunan ICL8038 (Intersil veya Harris) adlı özel bir entegre devrenin kullanımına dayanmaktadır. Bu devre, mütevazı bir performansa sahip küçük bir LF jeneratörü yapmak için gereken hemen hemen her şeyi içerir ve çok az ek bileşen gerektirir.

– Diyagram 002a : tek bir aralıkta 700 Hz ila 18 KHz aralığı, her seferinde bir dalga formu (mekanik seçim)

– Diyagram 002b : Üç aralıkta 20 Hz – 20 KHz aralığı, her seferinde bir dalga formu (mekanik seçim)

– Diyagram 002c : Tek aralıkta 20 Hz – 20 KHz aralığı, karıştırılabilir dalga biçimleri (entegre ses mikseri )

Çıkış sinyalinin ince ayarına izin veren ayarlar (bozulma azaltma ve simetri ayarı) kaldırılmıştır, ancak devre işlevsel ve kendisine atanan rol için yeterli olmaya devam etmektedir. Elbette frekans ayarı korunur, RV1’dir. Yüksek değerli direnç R15 opsiyoneldir, görev döngüsündeki frekans değişimlerini biraz azaltmayı mümkün kılar. Üç potansiyometre RV2, RV3 ve RV4, üç çıkış sinyalini karıştırmak için kullanılır.

Direnç R6’nın değeri, R7 ve R8’den daha yüksektir, başlangıçta diğer ikisinden daha yüksek olan kare sinyal için daha fazla zayıflama sağlar (genlik, güç kaynağı voltajının değerine neredeyse eşittir). Böylece ayarların düzeyinde var, üç tür sinyal arasında iyi bir seviye dengesi. Toplama, C5 ila C7 bağlantı kondansatörleri tarafından bir şekilde gizlenen toplama noktası, herhangi bir diğeriyle değiştirilebilen yaygın bir AOP olan U2’nin evirme girişine yol açan toplama noktası R9, R10 ve R11 toplama dirençleri tarafından sağlanır.

electronique_gene_audio_002c

Burada bir kazanç istenmediği için (direnç R14 toplama dirençlerine eşittir), bant genişliği 20 KHz’i aşıyor ve bu nedenle fazlasıyla yeterli. Bunu çok “gürültülü” bulanların endişelenmesine gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur. Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez…

Toplama, C5 ila C7 bağlantı kondansatörleri tarafından bir şekilde gizlenen toplama noktası, herhangi bir diğeriyle değiştirilebilen yaygın bir AOP olan U2’nin evirme girişine yol açan toplama noktası R9, R10 ve R11 toplama dirençleri tarafından sağlanır. Burada bir kazanç istenmediği için (direnç R14 toplama dirençlerine eşittir), bant genişliği 20 KHz’i aşıyor ve bu nedenle fazlasıyla yeterli.

Bunu çok “gürültülü” bulanların endişelenmesine gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur. Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez… Toplama, C5 ila C7 bağlantı kondansatörleri tarafından bir şekilde gizlenen toplama noktası, herhangi bir diğeriyle değiştirilebilen yaygın bir AOP olan U2’nin evirme girişine yol açan toplama noktası R9, R10 ve R11 toplama dirençleri tarafından sağlanır. Burada bir kazanç istenmediği için (direnç R14 toplama dirençlerine eşittir), bant genişliği 20 KHz’i aşıyor ve bu nedenle fazlasıyla yeterli.

Bunu çok “gürültülü” bulanların endişelenmesine gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur. Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez… U2’nin tersine çevrilen girişi, herhangi bir başkası ile değiştirilebilen yaygın bir AOP. Burada bir kazanç istenmediği için (direnç R14 toplama dirençlerine eşittir), bant genişliği 20 KHz’i aşıyor ve bu nedenle fazlasıyla yeterli. Bunu çok “gürültülü” bulanların endişelenmesine gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur.

Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez… U2’nin tersine çevrilen girişi, herhangi bir başkası ile değiştirilebilen yaygın bir AOP. Burada bir kazanç istenmediği için (direnç R14 toplama dirençlerine eşittir), bant genişliği 20 KHz’i aşıyor ve bu nedenle fazlasıyla yeterli. Bunu çok “gürültülü” bulanların endişelenmesine gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur. Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez… endişelenmenize gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur.

Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez… endişelenmenize gerek yok, burada işlediği LF sinyallerinin genliği, arka plandaki küçük gürültüyü unutturur. Yükselme süresi çok mu uzun? OPA134 veya daha mütevazı bir NE5534 denemenizi hiçbir şey engelleyemez…

Kaynak: Audio Generator

icl8038-20hz-20khz-ses-sinyali-uretici-devre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/16 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir