Gitar distortion stompbox efekt devresi fet opamp

| Mayıs 29, 2023 Tarihinde güncellendi
Gitar distortion stompbox efekt devresi fet opamp

Devre 2n5457, j201 fet ve tl071 opamp üzerine kurulu pcb çizimi ve malzeme listesi var. Devrenin beslemesi için 9 volt pil kullanmalısınız farklı güç kaynakları ile kaliteli ses alamazsınız zaten çok az güç harcıyor kaliteli alkalin 9v pil uzun süre devreyi çalıştırır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu proje, karmaşıklık düzeyi için 3 üzerinden 3 olarak derecelendirilmiştir. Mart 2004’te piyasaya sürülen Thunderchief projesi, tüplerden FET’lere süreci kullanılarak geliştirilen ilk runoffgroove.com devresiydi. Doug Hammond’ın mükemmel Meteor devresinden ilham alarak ve aydınlanarak, Marshall Süper Lider’in efsanevi büyüsünden bazılarını yakalamak için aynı yaklaşımı kullandık. Pistin performansı bizi memnun etti ama sorunlar vardı.

İlk sorun Faz Çevirici aşamasıydı. Birçok inşaatçı, öngerilim voltajını o aşama için önerilen değere ayarlamakta zorluk yaşadı. Boşaltma voltajını ayarlayabilenler bile bazen yapılarının, yayınladığımız klipten farklı ses çıkardığını bildirdi. Bu aşamanın hedef sesi etkilemeden iyileştirilmesi veya ortadan kaldırılması gerekiyordu.

Bir başka memnuniyetsizlik alanı da ton kontrollerinin olmamasıydı. SSS bölümümüzde Thunderchief’in tam ton yığını sürümünü yayınladık , ancak çok azı onu buldu. Devredeki önemli bir iyileştirmenin bir tür ton kontrolü içermesi gerektiğine karar verdik. Alışıldık pasif üç düğmeli ton yığınını basitçe eklemek yerine, derin bas kuvvetlendirme özelliği ile birleştirilmiş aktif bir ikinci derece yüksek geçiş filtresi geliştirdik.

Ele almak istediğimiz üçüncü öğe, amfideki vakum tüplerini daha çok temsil eden bir ses üreten devreydi. İkinci nesil Fetzer Valfinin geliştirilmesi sırasında , Üç Yarım Yasasının bir triyot tüpüne göre daha doğru bir harmonik içerik üretmek için kullanılabileceğini bulduk.

Son olarak, devrede mevcut kazanç miktarını düzeltmek istedik. Tüplerden FET’lere dönüştürme sürecini kullanan Thunderchief ve diğer birçok distorsiyon devresi, genellikle amfilerin sesini doğru bir şekilde taklit etmek için çok fazla kazanca sahiptir. Yeni devreyi mümkün olduğu kadar otantik hale getirmek için, bu aşırı bozuk sesi evcilleştirmemiz gerektiğini anladık.

Yeni devreye, gürleyen seslerine uygun bir isim verdik: Thor.

Birincil ilham kaynağımız bir kez daha Marshall Süper Lideri oldu. Ünlü sesi oluşturan kesin bileşenler için çok sayıda eski Marshall izi ve şeması tarandı. Bu düzenlemelerin hepsini olmasa da birçoğunu denedikten sonra, yukarıda gösterilen değerlere ulaştık.

Ses kontrolü üzerindeki daha küçük olan Bright sınırı, JTM’den ve ilk Süper Müşteri adaylarından alınmıştır. Bu değer, sonraki amfiler tarafından sergilenen sert tiz efekti olmadan kullanılabilir bir Parlak ayarı sağlar. 1969’dan başlayarak, amfiler genellikle neredeyse her zaman çıkarılan veya çok daha küçük bir değerle değiştirilen 5000pF’lik kapaklara sahipti.

İkinci kazanç aşamasından önceki klasik 470k/470pF filtresi, daha dolgun sesi için seçildi. Bu, daha dolgun bir ses veren eski tasarıma göre daha düşük kırılma frekansına sahip daha sonraki bir Süper Kurşun filtredir.

Mu-amp bölümü, amfinin AB Sınıfı itme-çekme distorsiyonunun tek sıralı harmoniklerini daha iyi simüle eder. 4×12 kabini olmayanlar için, eklenen Alt kontrol, ünlü Marshall hoparlör düzenlemesinin bas rezonansını yakından taklit eder. Tüm bu bileşenler, klasik Marshall amfisine benzer bir ses verir ve yaşlanan Thunderchief’in eksikliklerini düzeltir.

Devre şeması

legendary-Marshall-100W-Super-Lead-adapted-distortion-stompbox

Test müzikleri

Dosya ve detaylar: runoffgroove.com/thor.html

gitar-distortion-stompbox-efekt-devresi-fet-opamp

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/01/06 Etiketler: , , , , , ,7 Yorum “Gitar distortion stompbox efekt devresi fet opamp

 1. kck87kck87

  bu devre 1973 marshall super lead 100W (efsane serii)lambalı amplinin distorsion katı. bu devreyi bastım fakat fetleri istanbulda bulamadığım için deneme çansım olmadı. devredeki fetlerin eşdeğerleri varmı acaba?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   2N5457 için 2N5458, 2N5459 oluyormuş J201 için J202, J203 bu tip mosfetler zor bulunuyor malzemecinin elindeki fetlererin listesini alıp kullanılacak transistörlere uyup uymadığına bakmak daha iyi olur

   Ben 1w smd direnç bulamıyorum 🙂 kimse getirmemiş umarım mosfetleri bulabilirsiniz 😀

   CEVAPLA
 2. kck87kck87

  sağol bunlara bir bakayım. 1w smd selanik pasajında vardı sanırsam. birde şemadaki 5k ve 20 klık trimpotlar ile fetlerin Vgs gerilimlerini şemadaki değerlere ayarlıyacağız değilmi?

  CEVAPLA
 3. kck87kck87

  birde yukarda mavi kutu üstünde distorsiona geçiren buton var metal olan. ama devre şemasında göremedim. heralde o buton girişi devreden ayırarak direk olarak çıkışa aktarıyor ve clean tona dönüyor öbür türlü distorsion modda galiba?

  CEVAPLA
 4. gevvgevv Yazar

  teşekkürler selanik pasajınada bakayım. evet değerler şemadaki bilgilere göre olacak

  CEVAPLA
 5. hakandoyranhakandoyran

  arkadaşlar bu devre de ki j201 transistörünü ben hiç bir yer de bulamadım. onun yerine de ne kullanabilirim bunu da bilmiyorum. bu konu da bana yardım eder misiniz. !!! teşekkür ederim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir