Geniş Bölgede Akım Ölçümü

| Nisan 28, 2012 Tarihinde güncellendi
Geniş Bölgede Akım Ölçümü

Forumda ki istek üzerine yaptığım araştırmalarda böyle ilginç bir devre buldum. Devreyi yapıp denemedim ama çalışacağına inandığım için gönderiyorum. Devreyi açıklamaya çalışalım. İleride mutlaka deneyeceğim. Sonucu sizlerle paylaşacağım. Devreyi deneyecek arkadaşlara her zaman yardıma hazırım. Başarı dileklerimle.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Şimdi kısaca devremize bakalım ve çalışma prensiplerini açıklamaya çalışalım. UGN3503 Hall efekt elemanın data sayfasını incelediğimizde elemanın anolog çalıştığını izleriz. Yani manyetik akımın genliğinine uygun bir gerilim transfer etmektedir. Pens ampermetrelerde bu prensiple çalışmıyor mu ?

Orada kullanılan bobinin görevini UGN3503 üstlenmektedir. 1mV 1Ampere set edilmelidir. Devredeki Trm1 trimpotu bu amaçla konulmuştur. Trm2 trimpotu ise sıfırlama ayarıdır. Bu ayar için Pot1 orta konuma getirilir ve alet DMM devreye bağlanır. DC 200mV kademesi seçilir. Ölçüm başlığı boşta iken DMM skalasında 00.0mV olarak ayarlanır. Multimetreniz otomatik range ise manuel 200mV seçilmelidir.

UGN3503 Ratiometric Linear Hall Effect Sensor
ugn3503-hall-efekt-eleman

Ölçüm başlığının yapılması : Pensampermetrelerin iki yarımay şeklindeki ölçüm sistemin de akımı ölçülecek iletkenini içine alan bir sistemi vardır akımı ölçülecek yükün sadece bir iletkeni bu yarımayların içinden geçirilir. çok fazlı ölçümlerde de sistem aynı çalışır.

Bu yarımayların birisi üzerine sarılı bir bobine endüklenen gerilim ölçülerek değerlendirilir ve bize amper olarak gösterilir. Biz bu yarımayların bitiştiği aralığa dış uç daha uygun olur. UGN3503 yerleştirilir. Blendajlı bir kablo ile elektronik üntiteye uygun bir konnektörle bağlanır.

Kalibrasyon : Elektrikli bir aletin harcadığı akım başka bir ampermetreyle ölçülür. Ölçüm ünitesi ölçme öncesi sıfırlanır. Harcadığa akımın tesbit edilen yükün bir iletkeni ölçüm ünitesinin yarımaylarının arasına yerleştirilir. 1A’lik akım için 1mV olarak trm1 ile ayarlanır. Akımı ölçülecek yük DC ise DMM DC200mV ayarlanır. Yük AC ise DMM, AC 200mV getirilmelidir. Devre denenmedi. Ancak prensip olarak çalışması gerekir. Yük 10A çkiyorsa 10mV olarak yarlanmalıdır.

Deneneyecek arkadaşlara başarılar.

Devre Şeması
ugn3503-lm158-akim-olcum

 • Kullanılan LM158 Yerine LM258 LM358 veya iki adet LM741 kullanılabilir.
 • UGN3505 Hall efekt transistor piyasada bulunabilir.
 • DMM Digital Multi Metre anlamındadır. 200mV kademesine ayarlanmalıdır

Yayım tarihi: 2008/11/30 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “Geniş Bölgede Akım Ölçümü

 1. MustafaMustafa

  Arkadaşlar ugn 3503 piyasada pek yok ankarada bi tek kavak elektronikte bulabildim

  CEVAPLA
 2. SeyhomerSeyhomer

  Arkadaşlar Merhaba,

  UGN3503 ü İzmirde HATFON elektronikten,İstanbulda Çıgır elektronikten bulabilirsiniz.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir