CS8416 CS4398 DAC Modül

| Haziran 1, 2023 Tarihinde güncellendi
CS8416 CS4398 DAC Modül

Dijital ses uygulamaları ile hiç ilgilenmedim ama CS8416 (192 kHz Digital Audio Receiver) ve CS4398 (CS4398 : 120 dB, 24-Bit, 192 kHz Stereo D/A Converter) entegreleri ile yapılmış DAC Modül devresi ilgili kişilerin işine yarayabilir pcb çizimide oldukca kaliteli

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DAC Nedir özet bilgi

D.A.C., DAC veya D-to-A (Digital to Analog Converter) dilimize dijitalden analoğa dönüştürücü olarak çevirilebilecek özel bir tanımlamadır. Özellikle CD’nin ortaya çıkmasından itibaren, bu medyalara kaydedilen verinin dijital olması sebebi ile, verinin analoğa çevrilmesi amacı ile kullanılmaya başlanmıştır.

Bir CD çaların kasasına monte edilmiş halde olabileceği gibi ayrı bir cihaz olarak da kullanılabilir. Özellikle ayrı kullanım profesyonel cihazlarda karşımıza çıkar. Buradaki amaç CD okuma mekanizmasının mekanik titreşimlerinin ve cihaz içerisindeki diğer elektronik bileşenlerin dijitalden analoğa çevirim sırasında etkileşimini minimuma indirmektir. Farklı teknolojilere sahip olsa da, CD, SACD, DVD gibi tüm dijital kayıt platformlarında mutlaka kullanılır

Pulse D.A.C.: En yaygın kullanılan, üretimi en basit dijitalden analoğa dönüştürücü teknolojisidir. Özel analog filtre devreleri kullanılarak kaynaktan gelen dijital sinyaller analoğa çevrilir.

Genelde maksimum 16 bitlik çeviricilerdir. Özellikle son yıllarda özellikle zamanlama konusunda çeşitli sorunları bulunduğundan, kullanımı yavaş yavaş sona ermektedir.

Over sampling D.A.C.: Geçmiş yıllarda özellikle CD okuyucularda kullanılan 16 bitlik dijitalden analoğa dönüştürücü teknolojisinin 24 bit olarak yenilenmiş versiyonudur. Bu sayede çok daha yüksek bir frekans aralığında çevirim yapabilmektedirler.

Bu sayede standart bir müzik CD’si bile çok daha detaylı şekilde çalınabilmekte ve frekans zenginliği sayesinde analoğa bir adım daha yaklaşılmıştır. Dijitali analoğa çevirme teknolojisinin varoluşundan beri bulunan sorunlar hem

Hibrid D.A.C.: Farklı dijital-analog çevrim teknolojilerinin birarada kullanılarak olumlu yanlarından faydalanmayı hedefler. Teoriden öteye gitmemiştir.

d-a-c-dac-cs8416-cs4398-d-to-a-digital-to-analog-converter

cs8416-cs4398-dac-schema-dac-circuit

CS8416 CS4398 DAC Modül eagle pcb şema;

cs8416-cs4398-dac-modul

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/07/15 Etiketler: , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir