Cmos Osilatör İle Müzik Kutusu

| Haziran 15, 2023 Tarihinde güncellendi
Cmos Osilatör İle Müzik Kutusu

Daha önce NE555 LM386 ile müzik kutusu ve Dokunarak resim çizerek müzik yapın yazılarında benzer projeleri paylaştım bu uygulama da oldukca hoş yazar çok güzel iş çıkartmış özellikle devrenin ilk versiyonunda harika bir kutulama yapmış müzik kutusu CD4017 ve CD4093 cmos entegreler üzerine kurulu ses sinyali LM386 ile yükseltilip hoparlöre veriliyor ayarlanan ritim üzerinde çeşitli tonlamalar ile müzik yapılıyor..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

versiyon 1

versiyon 2

Sekiz osilatör, her biri için bir açma düğmesi ve bir perde düğmesi. Önce her bir osilatörün perdesini ayarlarsınız, böylece birbirleriyle belli belirsiz uyum içinde olurlar. Ardından sıralayıcıya hafifçe vurun. Sonra polifonik chiptunes çalıyorsunuz.

Sol alttaki blok, tempoyu ayarlayan saat sinyalini üretir. C1 ve R6, saat hızını ayarlar (R1 maksimum frekansı sınırlar, böylece çipi yakamazsınız). Bu saat sinyalinin 4017’ye beslenmesiyle, Q0 – Q7 çıkışları anlık olarak birbiri ardına yükselir.

Daire taslağı ile gösterilen alt devre 8 kez tekrarlanır. 8 adımın her biri için gösterge LED’i, mod anahtarı S1, buton S2 ve osilatörü içerir. Osilatör sadece pin 1 yüksek olduğu sürece açıktır. Bu yüksek darbe, 4017 çıkışlarından veya butondan gelebilir.

8 osilatörün tümünün çıkışları, 100K dirençler (R5) aracılığıyla birbirine bağlanır, bu da onları birbirinden tamponlamanın çok lofi bir yoludur. Oradan çıkış modülü size kalmış. Yapılacak en basit şey, R7’yi yaklaşık 1k olarak ayarlamaktır – bu, kulaklıkları doğrudan çalıştırır, ancak bunun iyi bir fikir olduğunu tam olarak garanti edemem. Satır düzeyinde bir çıktıya daha çok benzemesi için temel opamp bilgimi kullandım. Kutuma, kendi başına iyi yüksek ses çıkarması için ortalıkta bıraktığım küçük bir amplifikatör modülü de ekledim.

Her zaman olduğu gibi, bu devre oldukça basittir, ancak yüzlerce küçük varsayıma bağlıdır – bu nedenle, herhangi bir sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin, sizi doğru yöne yönlendirmeye çalışacağım.

sequencer-oscillator-music-circuit-lfo

Kaynak: richdecibels.com/blog/?p=51

cmos-osilator-ile-muzik-kutusu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/08/27 Etiketler: , , ,1 Yorum “Cmos Osilatör İle Müzik Kutusu

  1. ApoApo

    O devreyi tasarlayan adam, o müzikleri dinledikten sonra delirmiştir kesin.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir