Breadboard Kutusu

| Mart 24, 2023 Tarihinde güncellendi
Breadboard Kutusu

Breadboard ile devre yapmak oldukca pratik özellikle az malzemeli devrelerde. Bazen karışık devreleride kuruyorum ama genelde basit devreler. Breadboard deneylerinde güç kaynağı sorun olmaya başladı biraz vakit alıyor özellikle 2, 3 farklı voltaj gerektiği zaman hele simetrik voltaj lazımsa daha çok zaman kaybı oluyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bende derli toplu bir sistem yapayım dedim piyasada ikili güç kaynağı bağlantıları olan Breadboardlar var ama fiyatları yüksek ve güç kaynağı dahil değil. Arızalı uydu alıcı kutusuna eski IBM laptop SMPS adaptörlerini yerleştirdim. Delikli plakete LM317 LM337 simetrik güç kaynağı ve 12V 7812 , 5V 7805, 3.3V LD1117-3-3 regülatör entegreleri ile çoklu voltaj çıkışı olan bir sistem kurdum.

IBM SMPS adaptörler 16V 2A gücünde sanırım 1996 yılından ama çok kaliteliler kablolarında bile sorun yok iki adaptöründe çıkış voltajı mV seviyesi bile aynı.

SMPS kontrol entegresi SANKEN üretimi sanırım kodunu hatırlamıyorum kondansatörleri Rubycon marka yani bu iş için oldukca iyiler.

Regülatör entegreleri için datasheet dökümanlarında ki standart devreleri kurdum aslında PCB tasarlarım SMD tip komponenetler ile çok küçük olur diye başladım ama elimde DIP kılıf malzemeler var biraz da üşendim 🙂

 

Breadboard Güç Kaynağı Devre Şeması

breadboard-guc-kaynagi-devre-semasi-breadboard-power-supply-circuit-diagram

Yayım tarihi: 2023/03/24 Etiketler: , , , , , , ,2 Yorum “Breadboard Kutusu

 1. NazmiNazmi

  Burhan bey, piyasadaki breadboardlar çok kalitesiz oluyor. bir kaç defa kullanınca pinleri hemen gevşiyor. bunlar sana eski olanları çok aratır haberin olsun. Hala satılıyor mu bilmiyorum, bunların sarı renkli, 4 besleme hatlı ve pinlerinin tamamı numaralı olanları var. markasını bilmiyorum ama ben 20 senedir kullanıyorum. diğerleri bir kaç sene içinde çöp oldu. Birde saydan olanları var. görüntü olarak çok güzel ama kullanışlı değil.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, Haklısınız @Nazmi bey çok kalitesizler ağırlıda fark ediyor elimden geldiğince kalın bacaklı komponent takmıyorum yer değiştiriyorum. Bakalım nereye kadar dayanacaklar. İyi çalışmalar.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir