Bass Kabin İç Döşemesinin Yapımı

| Mart 26, 2021 Tarihinde güncellendi
Bass Kabin İç Döşemesinin Yapımı

Arkadaşlar daha önce kasasını yapmış olduğum bir kabinin iç döşemesini yapacağız. Kasayı yaparken fotoğraflarını çekmediğim için yapım aşamasını yayınlayamıyorum ama buradada işinize yarayacak bir sürü bilgi edinebileceğinizi tahmin ediyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Öncelikle hazırladığım kasanın içini ahşap tutkalı ile bir güzel izole ediyorum.Bu işlemi iyi yapmak önemlidir hoparlörün yarattığı hava basıncının dışarıya birleşim yüzeylerinden çıkmaması lazım.

hoparlor_basinc

Daha sonra kasamıza iki tane hava deliği açtım vede onlar için pvc borudan 15cm buradaki ölçü kasadan kasaya değişecektir benim kasamın eni 22cm olduğundan 15cm boru uzunluğu belirledim Kasa,delik yar çap ,boru gibi parçaların ölçümlerini hiçbir hesaba dayandırmadım hepsini tahmini değerlerle yaptım.

22cm_15cm_boru

Şimdide arkadaşlar klasamızın içini uygun bir absorbent(genelde elyaf olur) ile kaplayalım,bu iş için bir tarafıydı lastik diğer tarafı sünger bir malzeme kullandım.Lastik tarafını,ahşap tutkalı ile kapladım,kaplama işlemini fotoğraftada göreceğiniz üzere plastik heryerde bulunabilecek bir bıçak kullandım

elyaf_lastik_tutkal

Buradaki absorbentin amac hoparlörümüzden çıkan çatlak,bozuk ve eksik ses ve tonlamaları emerek(absorbent=emmek) minimuma indirmektir. Bu iş için genelde elyaf kullanılır ama benzer malzemelerde kullanılabilir.

Absorbent ile kasamızın içini kapladık ve kuruması için 15-20 dk bekledik Absorbenti tutturmak için benim yaptığım gibi mandallardan faydalanabilirsiniz

absorbent

Kasamızın arka kapağınıda absorbent ile kaplayalım burada dikkat edilmesi gereken nokta kasamız ile arka kapağının birleşeceği yüzeylerdede absorbent olmalı,birleştirme esnasında absorbentin kasaya birleşecek yüzeylerinede ahşap tutkalı sürülecek (fotoda kırmızı ile çizilmiş olan yer) unutmayın kasanın arka kapağı bir daha açılmamak üzere kapatılıyor.Kapattıktan sonra tutkalımızın kurumas için en az 6-7 saat bekleyelim.

absorbentin

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra kasamıza hoporlörümüzü takarak bir deneme yapalım.Herşey yolunda ise hoporlörümüzü çıkartalım ve son aşama işlemlerine geçelim

subass_anfi

Kasayanın açık kalan kısımlarını tutkal ile kapatırken istediğimiz pürüzsüz yüzeyi elde etmemiz çok zordur.tutkal kuruduktan sonra bu pürüzsüz yüzeyi zımpara ile oluşturmaya çalışacağız kasamızın pürüzlü bütün yüzeylerini ince bir zımpara ile zımparalayalım ve boyama işlemine geçelim

subass_zimpara

Kasamızı boyarken ben siyah tercih ettim genelde zaten siyah olur ama tabi isteyen istediği renkte boyamakta özgürdür. Boyama işlemi sprey boya ilede gerçekleştirilebilir.

kasa_boyama

Herşey bitince işte böyle bir çalışma çıkacaktır ortaya Herkese kolay gelsin başka bir çalışmada görüşmek üzere

Hazırlayan : Hüseyin GÜNGÖR
İletisim için: [email protected]

Yayım tarihi: 2008/06/24 Etiketler: , , , , , , ,23 Yorum “Bass Kabin İç Döşemesinin Yapımı

  1. TC Can BilgiçTC Can Bilgiç

   Arkadaşlar, öncelikle her biriniz e uğraşlarınız da kolay gelsin…
   Flatron rumuz lu yorumcu kardeşimin söylediklerinde ki doğruluk pay’ı dır beni ekleme yapmaya sevk eden.
   Heves ve iyi ses arayışınız için tebrikler, fakat;
   Flatron kardeşimizin de dediği gibi, bu kadar ince (8 mm galiba) bir sunta ile sub bass kabin asla yapmayınız, hatta isterseniz aynı kabin i bir de 18 mm lik mdf veya sunta ile yapınız ve arada ki yüksek fark ı kendiniz tecrübe ediniz….
   Bu kabin için zaten maliyet bir marangoz dan parça sunta rica edilerek çok ucuz a getirilir.
   Ve lütfen daha çok araştırın kabin yapım tekniklerini, inanın daha da heves ile sarılacaksınız öğrendikçe ve neticeler e ulaştıkça.
   Hepiniz e iyi çalışmalar ve günler dilerim…

   CEVAPLA
 1. Abdurrahman TosunAbdurrahman Tosun

  Gayet güzel bir çalışma olmuş tebrikler 😉

  CEVAPLA
 2. FlatronFlatron

  Önce şunu söylemeliyimki bu blogda çok yorum yazdım ve hepsi olumlu yorumlardı ancak 18 -20 yaşlarında bir genç arkadaşımız sanki BOSE yada JBL e kabin yapıyormuş gibi tavırlarla Bas kabini yapımını anlatmasını yadırgadım.
  Sizin anlatımınızda da hatalar var imalatda da hatalar var bir kere bu kabinin kalınlığı çok ince bu kabin bas vururken daha ilk basta geriye devrilir.Devrilmese bile her basda yerinde zıplar ,bu kabin hangi hesaba göre yapıldı.

  Ayrıca unutmayın ki bu bloğu mühendisler hatta öğretim görevlileri ve yabancılarda takip ediyor.

  Ben hiçbir genç arkadaşımın kalbimi kırmak istemem ama genç arkadaşlarında bilgi ve tecrübelere saygı duymasını bekleriz.
  Umarım beni yanlış anlamazsın.

  CEVAPLA
 3. kabinkabin

  harika bir paylaşım çok teşekkürler türkçe anlatım olan bir sayfa olması çok iyi oldu.

  CEVAPLA
 4. EYÜPEYÜP

  çok guzel olmus bu anlatım aynısını yapmayı düşünuyom tesekkurler

  CEVAPLA
 5. isa_olcerisa_olcer

  Sn. “Flatron” h.gungor arkadaşımız elindeki imkanlar doğrultusunda yapmış. anlatımına kızmışsın jbl kabini fabrika yapımı adam el yapımı yapmış tabi biraz öyle anlatacak. söz söylemesi o kadar kolay ama adama sen daha iyisini yapta koy derler 😀

  CEVAPLA
 6. FlatronFlatron

  Sevgili Arkadaşlar
  her kimin kalbini kırdı isem hakkını helal etsin benden de onlara helal olsun.Sayın isa Ölçer size uzun bir açıklama yazardım ama gerek yok.Eğer işinize yarayacaksa ben o kabinlerin daha güzellerini 20 yıl kadar önce yapıyordum ama tabiki bu sizin düşüncelerinizi değiştirmez çünkü siz gençsiniz.
  Sayın Admin size de çok teşekkür ederim.Herkeze işlerinde ve okullarında başarı,sağlık ve mutluluklar dilerim.
  Hoşçakalın
  Serhat (Flatron)

  CEVAPLA
 7. isa_olcerisa_olcer

  arkadaşlar eğer kalın sunta veya mdf bulamıyorsanız kutunun parçalarını kutu içinden bir çıta ile tam oratalarından bir birine tutturun. çünki titrememesi gerekiyor. bu değiimi yapın sonuç karşısında çook şaşıracaksınız. fark ettiyseniz bazı kolonlarda içinde bazı barçalar oluyor bunlar kutunun titrememesi içindir kutu basınçtan titrerse genişlemiş olur ve port yani borularda hava çıkmaz buda bass sesleri almanızı engeller.

  CEVAPLA
 8. isa_olcerisa_olcer

  çinliler bir kolan yapıyor 2.5″ subwooferla çook güçlü ses elde ediyorlar onların hiç biri hesap kitap kullanmıyor. bu gibi işlerde hesap kitabın çok az etkisi vede çok masrafı olyor. onun için siz bildiğiniz gibi yapın derim bazıları bu durumdan yaralanıp sitesinin hitini yükseltmek vede reklamdan fazla kazanmak amcıyla yaptığı uydurma hesap programlarını boş verin elinizdeki malzemeye göre titremeyecek vede hiç bir yerinden hava kaçırmayacak bir kolan yapın tamamdır…;)

  CEVAPLA
 9. gevvgevv

  Evet çinliler hesap kitap kullanmıyor çünki hesabı kitabı yapılmış olanı en kalitesiz malzeme ile kopyalıyorlar 🙂 hesap her zaman önemlidir istisnalar kaideyi bozmaz

  CEVAPLA
 10. isa_olcerisa_olcer

  önemsiz diyen yok ama malüm türkiyede yaşıyoruz. ben kalitelisinide dinlemiş biri olarak nedendir anlamıyorum çin malı olanlarda daha kaliteli vede güçlü bir ses var. sen diyeceksin güçlü ve kulağa güzel gelmesi kaliteli olduğu anlamına gelmez. ama bu kolanun amacı kulağa güzel vede güçlü gelmesi değilmi eğer bunu yapabiliyorsa gerisinin hiç önemi yok.

  CEVAPLA
 11. kaankaan

  bu kabinlerin dışına kapladıkları halıflex benzeri malzemenin ismi nedir acaba

  CEVAPLA
 12. emrullahemrullah

  Kabine elyaf döşedim az ama sadece arkaya dogru iyi ses alırmıyım yardım eder msiniz daha koymalımıyım yoksa hiçmi koymamalıyım

  CEVAPLA
 13. neconeco

  Bende 54*30 boyunda kutu yaptım 2 1500 wat 2400 wat var 2 tane toplam 4 bunuda anfiye bağladım bilgisayara taktık evde durulmuyor bu kutudada arkayı kapat kutunun boruları yarım yap manyak vurur süper yapmışsın

  CEVAPLA
 14. ramazanramazan

  Abi bana bu kasanın ölçülerini söyler misin bir zahmet?

  CEVAPLA
 15. akınakın

  Eni 22 diyorsa göz kararı bir şeyler çıkartabilirsin portuda 15cm demiş bu kadar bilgi yeter zaten kafadan atılarak yapılmış. Güzel olmuş ama birde dinlemek lazım.

  CEVAPLA
 16. Yılmaz Can AktaşYılmaz Can Aktaş

  Dışınıda ince halıflex kaplayalım al gel bizim dükkana 😉 Aslında bu kabin yapımının ölçüleri hesabı kitabı var diye biliyordum. bilen varsa açıklasa keşke 🙂

  CEVAPLA
 17. yunusyunus

  kabin hesabı basın büyüklüğüne ve istediği hacme bağlı, şekilde alınan sesi arttırıyo ama zor iş, örneğin benim hert es 200um var 20 cm kutusunda 21 litre istediği yazıyodu kutuyu 29*29*25 olculerinde yaptım bu değerleri carparsanız 21 litre yapıyo gayet iyi bir ses alıyorum hacim hesabı en *boy*yükseklik yada taban alanı*yükseklik den yapılabilir inşallah yaralı olabilirim 🙂

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir