Atmega88 akıllı kumanda devresi (iki buton kopyalama)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
Atmega88 akıllı kumanda devresi (iki buton kopyalama)

Piyasada bulunmayan üretilmeyen kumandaları kopyalamak için ve tek kumanda üzerinden tv, uydu alıcı vb. gibi cihazları kontrol etmek için “akıllı kumanda” lar satılıyor basit olarak kopyalanacak kumandayı akıllı kumandaya doğru tutup karşılıklı butonlara basılıyor akıllı kumanda sinyali kopyalıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Atmega88p ile yapılan kumanda devreside akıllı kumanda için en temel örneklerden biri test videosunu izlediğinizde durum daha net anlaşılıyor. uygulamaya ait devre şeması ve CodeVision C kodları var

smart-control-circuit-two-button-copy

Bu proje, kızılötesi kod çözücüye gelen darbeleri sadece zamanlayan ve daha sonra oynatmak için bunları dahili SRAM’de depolayan çok basit bir mikro denetleyici programı kullanır. Kaynak kodu, şeytani deha gündeminize uyacak şekilde modifikasyonlar ve değişiklikler için bolca alan sağlayarak mümkün olduğunca basit hale getirildi.

Kesinti kullanılmadığından, C programı hemen hemen her mikrodenetleyiciye taşınabilir ve tüm Atmel mikrodenetleyicilerinde olduğu gibi çalışır. Amtega88 (1K SRAM) yaklaşık üç düğmeye basmanın kaydedilmesine ve oynatılmasına izin vererek, daha büyük dahili bellek, daha fazla düğmeye basmanın saklanmasına olanak tanır.

Kızılötesi uzaktan kumanda içeren hemen hemen her elektronik cihaz, “RC5 Protokolü” adı verilen görünmez ışın üzerinden standart bir iletişim yöntemi kullanacaktır. Bu basit protokol, 36 KHz ila 45 KHz’lik bir taşıyıcı frekansı tarafından modüle edilen bir dizi 1,5 ms ila 2,5 ms uzunluğunda darbe göndererek çalışır.

Darbeler, genellikle 12 bit uzunluğunda olan ve Manchester Kodlaması adı verilen bir ters çevirme sistemi kullanılarak kodlanan bir veri çerçevesi oluşturur. Tabii ki, bunların hiçbirini o kadar derine inmemiz gerekmeyecek çünkü bu proje sadece darbelerin uzunluğunu kaydediyor ve bunları daha sonra oynatmak için mikrodenetleyicinin dahili belleğine bayt değerleri olarak saklıyor.

Elbette, verilerin kodunu gerçekten çözebilir ve çok daha fazlasını depolayabilirsiniz, ancak bu, tam nabız hızını ölçmek ve ardından girişte gördüğü akışı anlamak için bazı kurnaz programlamalar gerektirecektir.

Sadece uzaktan kumanda kullanıcısına şaka yapmama izin verecek hızlı ve kirli bir hack istedim, bu yüzden sadece darbeler arasındaki süreyi ölçmeyi ve bu değeri kaydetmeyi seçtim. Bu, program gönderilen tam frekansın veya komutun gerçekte ne olduğunu umursamadığından, herhangi bir uzaktan kumandanın kaydedilmesine ve oynatılmasına izin verir.

Çok hızlı 40 KHz modülasyonuyla başa çıkmak için, modülasyonu ortadan kaldıran ve geriye yalnızca milisaniye darbe dizisini bırakan hazır bir çözüm kullanılır. Bu uzaktan kumanda kod çözücü modülleri, ele geçireceğimiz cihazların çoğunda kullanıldıkları için çok yaygındır. Bu küçük 3 pimli blokların bir gücü, topraklaması ve çıkışı vardır ve modülasyonlarını soymak için RC5 darbelerini aramaktan başka bir şey yapmazlar.

Bu uzaktan kumanda modüllerinin birçoğunu çeşitli ölü cihaz ve elektronik tedarikçilerinden topladım ve hepsi temelde aynı şeyi yapıyor. Bazıları metal bir kutu içinde bulunurken, diğerleri kızılötesi ışığı girmek için bir tarafında kabarcık bulunan transistörler gibi görünür. Önemli olan tek şey, cihazda hangi pinlerin güç, toprak ve çıkış olduğunu anlayabilmenizdir.

Kaynak: lucidscience.com/pro-remote%20hijacker-1.aspx

atmega88-akilli-kumanda-devresi-iki-buton-kopyalama

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/12 Etiketler: , , , ,5 Yorum “Atmega88 akıllı kumanda devresi (iki buton kopyalama)

 1. tahir549tahir549

  güzel fakat 2 adet buton var ve orjinal kmanda yok akıllı kumandalarda o sinyali yakalamıyor sanırım özel bir kumanda starcom 9400 marka bir uydu alıcısı inter dgisat universal kumandayla bulamıyorum malesef bu kumandayla çok uydu kumandası işini hallettim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim kumandanın orjinali yok mevcut olan kumanda parça halinde kırık

  CEVAPLA
 2. Cemal ŞadoCemal Şado

  şimdilik 2 tane butonla yapılmış normalde çoğaltılır o butonlar

  CEVAPLA
 3. elektronikçielektronikçi

  kopyaladığı kodu eeproma yazıyor 512b eeprom bellek boyutu en fazla 4 buton yapılabilir , harici eprom kullanmak gerekebilir yada farklı mikroişlemci ,

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir