Solomon 24V 48W Havya Kontrol Devresi LCD Göstergeli Dijital

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
Solomon 24V 48W Havya Kontrol Devresi LCD Göstergeli Dijital

Dijital havya devresi 5 Pin Solomon 24V 48W havyalar ile kullanılabiliyor sıcaklık aralığı 80 °C ila 450 °C arasında saniyede 3x ısıtma ve sıcaklık okumasının sürekli ayarlaması yapılabiliyor bekleme sıcaklığı 120 °C LCD arka ışığını kapatan otomatik bekleme modu var hızlı sıcaklık ayarı imkanı 50 °C atlama ayarı yapılabiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

İlk ısınma, çalışma durumları, termokuplun arızası veya bağlantısının kesilmesi durumunda ve ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında sesli uyarı veriyor (ayarı var, kapatılabilir) 15 dakika sonra ısıtma ve arka ışığı kapatır (otomatik kapanma). Sadece düğmeye basarak aktif edebilirsiniz.

Dijital havaya devresi ATmega8 mikro denetleyici üzerine kurulu havya ayarlaması için buton potans yerine enkoder kullanılmış bu sayede tek eleman ile ayarlama imkanı sağlanmış. Veriler 2X16 LCD Ekran üzerinde görüntüleniyor.

Havya uç sıcaklık kalibrasyonu imkanı vardır tüm ayarlar (sıcaklık dahil) Eeprom’da saklanır ve havyayı tekrar açtıktan sonra aktiftir. Enkoder butonuna basılı tutup havyayı açınca , sıcaklığın kalibrasyonunu ayarlamak mümkündür havya ucunun sıcaklığını multimetre ile ölçebilirsiniz. Okunan veriler biraz farklı olabileceğinden, okuma sıcaklığı 0,9 ila 1,1 ile çarpılabilir. Bu amaçla Excel’den bir grafikle yeniden hesaplama aracıda hazırlanmış.

Kalibrasyon sapmasının hesaplanması . Ölçülen değerleri ekrana kıyasla girdikten sonra (ölçümden önce kalibrasyonu 1.0 olarak ayarlamak iyidir!), Sonra excel ölçülen değerin katını hesaplar. Excel hesaplama dosyasında soldaki bölüm LCD ekranda görünen sıcaklık değerlerini listelemiş örneğin ekranda 100 derece görüyorsunuz ölçtüğünüz sıcaklık ise 120 bunu karşısındaki boş kutuya yazıyorsunuz kalibrasyon sabiti otomatik hesaplanıyor verdiğim örnek için 1.20 hesapladı.

Solomon 24V havya kontrol cihazında 12V-AC 2A ve 24V-AC 2A çift çıkışlı transformatör kullanılmış 12v kısmı 7805 entegresi ile regüle edilerek (5v) ATmega8, MAX6675, LCD beslemesi sağlanmış. 24VAC ise havya resistansını çalıştırıyor. 24V AC ATmega8 mikrodenetleyiciden MOC3041 (Triyak Çıkışlı Optokuplör) ile yalıtılmış rezistans BT136 triyak ile kontrol ediliyor. Termokupl üzerinden gelen ısıyı okumamak için MAX6675 K-Tipi Termokupl Sensör entegresi kullanılmış.

Elektronik Havya Devre Şeması

solomon-digital-electronic-soldering-iron-circuit-atmega8

Dijital havya kontrol devresinin ATmega8 kaynak Bascom ve hex kodları var ATmega8 sigorta ayarlarıda belirtilmiş ek olarak Eagle cad ile hazırlanan kaynak PCB, şema ve havya kutusunun panel çizimleride bulunuyor.

Tüm dosyalar ektedir. Ayrıca bir okurun devre uygulamasıda paylaşılmış. Devre bire bir aynı sadece PCB çizimi değiştirmis daha derli toplu olmuş.

solomon-solder-board

elektronik-havya-lcd-havyalar-24v-48w-solder-atmega-atmel

24volt-48watt-havya-atmega8-lcd-temp

Kaynak: paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/mikropajka_2011.html

atmega8-ile-24v-48w-lcd-gostergeli-dijital-havya

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/15 Etiketler: , , , , ,4 Yorum “Solomon 24V 48W Havya Kontrol Devresi LCD Göstergeli Dijital

 1. mehmetmehmet

  uflemelı havyalardakı atmega serısı entegre de yazılımları bulabılırmıyız ne tıp yazılım kullanılıyor tesekkur

  CEVAPLA
 2. TAYFURTAYFUR

  Ben bu devreyi yaptım, çalıştırdım. Fakat Rotary Encoder de ısı ayarı yapamıyorum, sadece 440 derece ve 450 derece arasında sıcaklık ayarı yapabiliyorum. Rotary encoderin çalışmasında veya kompanent seçiminde problem olduğunu düşünmekteyim.

  CEVAPLA
 3. MelihMelih

  Aliexpresten yanlişlikla 220V havya beklerken Lehim istasyonu kolu geldi..Bunu nasıl çalıştırırım düşüncesiyle yola çıktığımda buralara kadar geldim fakat konu biraz uğraşı gerektirmekten ziyade oldukça zahmetli..Ben bir dimmer devresi yapıp 24V AC de çalıştırmayı planlıyorum

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir