ATmega32 ile kumandalı çamaşır makinası kontrol kartı

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega32 ile kumandalı çamaşır makinası kontrol kartı

ATmega32 mikrodenetleyici üzerine kurulu oldukca ilginç ve profosyonel bir proje zaten bu tip gelişmiş projeleri ATMEL serisinde görüyorum Devrede bazı bölümler opto diyak MOC3043, MOC3023 ile izole edilmiş LCD ve led gösterge kumanda (tahminen rc5) kontrolü ve daha bir çok özellik var. Özellikle güç katı farklı projeler için örnek olabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Proje iki bölümden oluşmaktadır: mikroişlemciyi ve birkaç bileşeni bir arada gruplandıran bir alçak gerilim kartı. triyaklar dahil 230V şebekeye bağlı bir yüksek gerilim kartı, aynı zamanda şebeke ile alçak gerilim kısmı arasındaki galvanik izolasyon devreleri, yani optotriyaklar (MOC3043), röleler ve bir güç kaynağı trafosu. Sonuç olarak, bu kartın, alçak gerilim kısmı hiçbir koşulda 230V şebekeye temas etmeyecek şekilde büyük bir dikkatle yönlendirilmesi ve üretilmesi gerekir.

control-schematic-programmer-for-washing-machine-kumandali-camasir-makinasi-kontrol-karti

ATmega32 mikrodenetleyici tüm sistemi kontrol eder.

Motorun başlama – durma, hız ve dönüş yönü (fırçalı ve karbonlu “evrensel tip” motor)

Su giriş solenoid valfleri

Tahliye pompası

Isıtma rezistansı

4 satırlı, 20 karakterli LCD ekran (mavi).

Tüm renklerden bazı LED’ler

Su seviye sensörü (orijinal, kontaklı, onu bir basınç sensörü ile değiştirmeyi planlıyorum)

Motor mili üzerinde takometrik dinamo (orijinal)

Dirençli sıcaklık sensörü (orijinal)

50Hz şebeke fazı referans sinyali.

IR uzaktan kumanda alıcısı

Motor dönüş hızı mikrodenetleyici tarafından kontrol edilir. 230V besleme voltajı, ATmega tarafından kontrol edilen bir triyak tarafından kesilir. Nitekim doğrudan 230V ile beslenen motor, dönüş hızında çalışır.

Bu yüzden yıkamak için yavaşlatmanız gerekir. Ancak hız kontrolü gerekli hale getirilmiştir, çünkü tamburdaki ketenin dağılımı ve hareketinden dolayı tamburun her dönüşü sırasında tork BÜYÜK bir şekilde değişir. Bu nedenle motor ekseninde takometrik dinamonun varlığı.

ATmega tamburun gerçek hızını kalıcı olarak ölçer (programlanmış bir frekans ölçer işleviyle) ve bunu bir ayar noktasıyla karşılaştırır. Sonuç, hızı sabit tutmak için triyakın iletim açısını ayarlamak için kullanılır (hız servosu). Bu, programın en hassas noktalarından biridir.

Motorun dönüş yönü, stator bağlantısının rotora göre iki röle tarafından permütasyonuyla seçilir. Pompa ve solenoid valfler triyaklar tarafından kontrol edilir. Isıtma direnci 230V – 10A röle ile kontrol edilir. Mikrodenetleyici ve alçak gerilim devreleri (5V) 230V şebekeden izole edilmiştir:

230V – 2x6V trafo ile güç kaynağı sıfır geçiş algılama MOC3043 ile opto-triyaklar tarafından triyaklar. sıfır geçiş algılaması MOC3023 (anlık yanıt) OLMADAN bir opto-triyak ile motor gerilimini değiştirmek için triyak

power-schematic-programmer-for-washing-machine-kumandali-camasir-makinasi-kontrol-karti

atmel-makina-kontrol-kart-motor-camasir-makinasi

Kaynak: http://silicium628.chez-alice.fr/electron/lavelinge/lavelinge.html

atmega32-ile-kumandali-camasir-makinasi-kontrol-karti

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/09/06 Etiketler: , , ,2 Yorum “ATmega32 ile kumandalı çamaşır makinası kontrol kartı

 1. feyyazfeyyaz

  Merhaba gevv acaba bu çamaşır makinası uygulamalarından başka uygulama varmı elinde.

  CEVAPLA
 2. YukanYukan

  Adam çamaşır makinesinin sistemini çözmüş yetmemiş kodu yazmış sağlam devre tasarlamış uygulamış en kısa sürede denemek istediğim bir proje elimde motor var merak ediyorum nasıl çalışacak. Belki eklemeler yapabilrim.

  Paylaşım için teşekkürler.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir