AT89S8253 Kontrollü TEA5767 Modül İle Radyo

| Haziran 14, 2023 Tarihinde güncellendi
AT89S8253 Kontrollü TEA5767 Modül İle Radyo

TEA5767 fm radyo modülü özellikle mp3 ve dijital radyolarda kullanılıyor ETE hocam daha önce “TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi” yazısında PIC16F628 ile kontrol edilen radyo projesini paylaşmıştı bu projede kullanılan mikrodenetleyici AT89S8253 ses çıkışı TBA820 amplifikatör entegresi ile yükseltilmiş. Devre üzerinde standart kontroller var ek özellikler eklenmemiş ama kurulaması çok şık olmuş

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

tea5767-radio-atmel-89s8253-microcontroller

5V ile çalışan (özellikle bilgisayarın USB bağlantı noktasından) monofonik bir “masaüstü” radyo alıcısının yapımıyla ilgilidir. Sistem, dokuz programdan birini ayarlamak ve değiştirmek için yalnızca iki düğme içerir. Program numarası, frekansı ve diğer bazı bilgiler yedi bölümlü tek bir ekranda sunulur. Sistemin yapımı çok basittir ve onu oluşturmak için gereken parçaların fiyatı düşüktür, bu sayede alıcı yeni başlayan elektronikçiler tarafından da yapılabilir.

Alıcının kalbi, TEA5767 çipine dayalı tuner modülüdür. Oldukça popülerdir, örn. mp3 çalarlarda ve cep telefonlarında. Çok iyi bir seçicilikle 2µV hassasiyet sağlar ve yüksek parazitli bir ortamda doğru alım sağlar. Bir santimetre kareden daha küçük bir alana sahip olan tahta, devrenin kendisini ve bir düzine kadar pasif elemanı içerir. I²C veri yolu üzerinden tuner ile iletişim, popüler 51 ailesinden Atmel 89S8253 mikrodenetleyici tarafından sağlanmaktadır.Güç amplifikatörü TBA820 yongasıdır ve harici bir amplifikatör ile işbirliği yapan bir tuner oluştururken elbette gereksizdir.

Sistem, 3-5V aralığında bir voltajla çalıştırılmalıdır, akım tüketimi, amplifikatörün ihtiyaçlarını saymadan birkaç miliamperdir. → Burada mikroişlemci güç kaynağı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Devre, evrensel bir kart kullanılarak oluşturulabilir, ancak hazır bir proje → kullanmak çok daha kolay olacaktır. Orada şu formatlarda veriler bulacağız: Baskı devre kartları üreten şirketler tarafından kabul edilen Gerber, Autotrax ve PDF. Güvenilmez olmaları ve bu projede kullanmanın pek mantıklı olmaması nedeniyle entegre devreler için soket kullanılmasını önermiyorum. Montaj çizimi aşağıdadır.

Kart üzerinde, şemada yer almayan, akım kaynağına göre yerleştirilmesi gereken güç kaynağı elemanları vardır. Etiketlenmemiş bobinler, tipik düşük güçlü güç bobinleridir. Küçük bir ferrit çekirdeğe birkaç düzine ince tel sararak bunları kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle, bağlantılar köprülerle değiştirilerek ihmal edilebilirler.

TBA820, 15V’tan yüksek olmayan bir voltajla çalıştırılabilir. Biraz daha fazla güce ihtiyacımız varsa (şemadaki çözümde olduğu gibi 0,5W’tan az yerine maksimum 2W), sistemin güç yolunu daha yüksek bir voltaja, örneğin dengeleyiciden önce bağlamak yeterlidir.

TEA5767 sistemine sahip modüller, çeşitli çıkış konfigürasyonlarında mevcuttur. Her durumda, bunlar tanımlanmalı ve baskılı devre yollarının çizimi buna göre değiştirilmelidir. Modül veri yolu seçimi sunuyorsa, I²C modunu zorunlu kılın

Programı seçtikten veya ayarladıktan sonra, mikroişlemci çalışmaz (donmuş durumdadır), bu sayede parazit yaymaz.

Dört adede kadar bağlantı noktasına sahip bir mikroişlemci seçimi, küçük 51 serisi yongalar arasında EEPROM belleğe sahip bir denetleyicinin olmaması nedeniyle belirlendi.

Alıcıyı açtıktan sonra, program otomatik olarak varsayılana geçer. Program numarası ekranda görünür.

Normal çalışma modu.

YUKARI’ya basmak program numarasını artırır.
AŞAĞI tuşuna basmak program numarasını azaltır.
UP tuşunu basılı tutmak, programlama (ayarlama) moduna girer.
AŞAĞI düğmesini basılı tutmak mevcut programı varsayılan programa ayarlar (alıcı açıldığında açılır).

Programlama (ayarlama) modu.

YUKARI’ya basmak, frekansı bir adım artırır.
AŞAĞI düğmesine basmak, frekansı bir adım azaltır.
UP tuşunu basılı tutmak frekansı sürekli olarak artırır.
AŞAĞI düğmesini basılı tutmak frekansı sürekli olarak azaltır.
AŞAĞI düğmesini basılı tutarken YUKARI düğmesine basmak, ilk ara frekansı seçer.
p sırasında AŞAĞI tuşuna basmak

Kaynak: as.elte-s.com/zrob/radio_tea5767.htm

at89s8253-kontrollu-tea5767-modul-ile-radyo

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/08/17 Etiketler: , , ,1 Yorum “AT89S8253 Kontrollü TEA5767 Modül İle Radyo

  1. bulutbulut

    Frekansları nasıl gösterdiğini tam olarak anlayamadım.Açıklama yapar mısınız?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir