Arduino Uno HC-SR04 Ultrasonik Sensörlü Radar Projesi

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Arduino Uno HC-SR04 Ultrasonik Sensörlü Radar Projesi

Bu yazımızda ultrasonik sensör kullanarak havalı bir Arduino Radar yapmayı öğreneceğiz. Arduino radarı, kısa menzil içindeki nesneleri tespit etmenizi sağlar. Bu projenin yapılması kolay ve eğlenceli. Bu projeyi okul bilim fuarında sergilemek veya Arduino Uno bitirme tezi için de kullanabilirsiniz. Bu radarı kolayca yapmanıza yardımcı olmak için video, görsel ve gerekli bütün açıklamaları yazının sonundaki zip arşivinden indirebilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Genel Bakış: Arduino radar devresini yapmak için üç temel bileşene ihtiyacımız var. Birincisi, sonar sensörü (ultrasonik sensör) tarafından gönderilen verileri işleyen Arduino Uno’dur. Sonar sensörü, daha sonra herhangi bir nesneden yansıtıldıktan sonra alıcı tarafından alınan ultrasonik ses dalgası üreten ve ileten bir vericiye sahiptir. Bununla birlikte, servo motor, belirli bir derecede dönen ve radarın nesneleri algılamasına yardımcı olan üçüncü bileşendir.

Bileşenler:

1.Arduino Uno Modülü
2.Servo motor (MG996)
3.HC-SR04 Ultrasonik sensör
4.Bredboard ya da plaket basabilirsiniz.
5.Atlama telleri

Önce, devrelerimizi sabitlemek için bir kart tahtasını kesmeliyiz yazar burada karton kullanmış daha sağlam kontrplak, sunta, ahşap, MDF lem gibi sabitleyicilerden de faydalanılabilir. (15cm x 8cm). Ardından, Arduino Uno ve servo motoru yapıştırıyoruz.

arduino-ultra-card-board-radar-glue-arduino-and-servo-motor

İkinci adımda, ultrasonik sensör (HC-SR04) için onu servo motora yapıştırmak için bir “L” şeklinde stand yapıyoruz. Ahşap çıtalardan faydalanabiliriz. Biraz süper yapıştırıcı (japon) kullanılabilir.

Şimdi, HC-SR04 sonar sensörünü Arduino Uno’ya bağlıyoruz. Sensörün VCC ve GND’sini Arduino’nun sırasıyla 5v ve GND’sine dikkat ederek bağlıyoruz. Daha sonra trig pinini 8’e ve echo pinini arduino’nun 9’una bağlayın.

arduino-ultrasonik-sensor-hc-sr04-servo-motora

Sensörü arduino’ya bağladıktan sonra MG996 servo motoru da bağlayacağız. Bu defa, servo motorun VCC ve GND’sini dikkatli bir şekilde bağlıyoruz. Servo sinyalini Arduino’nun pin 10’una bağlayın.

arduino-ultrasonik-sensor-servo-motor-devre-semasi

Arduino Radar Projesi için Gerekli Yazılımlar

Bu radar projesini çalıştırmak için arduino IDE ve Processing IDE’ye ihtiyacınız olacak. IDE’nin işlenmesi, arduino’dan gönderilen değerleri alacak ve nesne alanını (kırmızı işaretli) gösterecektir.

Gerekli tüm yazılım ve diğerleri yazımızın en altındaki ziptedir.

IDE işlemeyi kullanarak aralıktaki (40 cm) herhangi bir nesneyi kolayca tesbit edebiliriz. PC’nizde IDE yoksa indirin. Bu IDE’yi kullanmadan önce yazı tipini yapılandırmamız gerekecek. Bunun için Radar.zip dosyasında bulunan “OCRAEXT.TTF” dosyasını kurmamız gerekiyor.

Ardından, “araçlar”a gidin / Yazı Tipi oluşturun. Listeden “OCRAExtended” i seçin, yazı tipi boyutu 25’i seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Şimdi, COM Port numarasını bulmalıyız. Arduino IDE’ye gidin ve Com portunu bulun (fotoğrafta COM3). COM bağlantı noktası numarasını işlem kodunun 13. satırına (fotoğraftaki COM3) koyun. Son olarak, Çalıştır düğmesine basıldığında bir işlem penceresi gösterilir. Hem radarın servo açısını hem de nesne mesafesini gösterecektir.

arduino-com3-ocraextended

Kaynak: instructables.com

arduino-uno-ultrasonik-radar

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/06/03 Etiketler: , ,4 Yorum “Arduino Uno HC-SR04 Ultrasonik Sensörlü Radar Projesi

  1. batuhanbatuhan

    Hocam merhaba zip dosyasının parolasını bulamadım

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir