Arduino Uno Bisiklet Hız Göstergesi

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Arduino Uno Bisiklet Hız Göstergesi

Bisiklet Hız Göstergesi Arduino UNO modül üzerine kurulmuş bisiklet hız göstergesinin bilgileri 2×16 lcd üzerinde görünüyor devre beslemesi 9v pil ile sağlanmış. Hız hesaplama için mıknatıslı manyetik swic kullanılıyor Arduino Unoya bağlanan kısmı bisiklet kadro kısmına bağlı diğer bölüm ise jant üzerinde..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bisiklet hız göstergesi için ahşap kutu kullanılmış ve kablo bağları ile bisiklet gidon grubuna monte edilmiş ahşap kutunun dwg, stl, cdr formatında çizim dosyalarıda bulunuyor ek olarak arduino devre şeması ve kaynak kod var.

arduino-projeleri-arduino-uno-bisiklet-hiz-gostergesi-arduino-takometre

Arduino kullanarak yol hızınızı izleyin. Bu proje, bisikletin tekerleklerinden birinin hızını ölçmek için manyetik bir anahtar (aynı zamanda manyetik anahtar olarak da adlandırılır) kullanır. Arduino mil/saati hesaplar ve siz sürüş sırasında bu bilgiyi gidon üzerindeki LCD ekrana gönderir. Her türlü bisiklet/tekerlek ile uyumludur, cihazı kurulumunuz için kalibre etmek üzere ürün yazılımında tekerleğin yarıçapını girmeniz yeterlidir.

Üç anahtardan oluşur:
-biri 9V’luk bir güç kaynağına bağlanmak için
-biri LCD’nin arka ışığını açıp kapatmak için
-tekerlek bir tam dönüşü tamamladığında kapanan bir manyetik anahtar (açık anahtar olarak adlandırılır).

Parallex LCD, arduino’ya yalnızca üç pim kullanarak bağlanmak üzere tasarlanmıştır (şemadaki etiketleri ve diğer pimleri dikkate almayın). Bir ila 5V, bir toprağa ve üçüncü bir seri çıkışa (TX)- arduinoda, seri çıkış dijital pin 1’dir

Küçük indükleme anahtarı, bir anahtar ve bir mıknatıs olmak üzere iki parçadan oluşur. Anahtarın içinden çıkan iki tel vardır, anahtarın yanına bir mıknatıs geldiğinde küçük bir mekanik parçanın hareket etmesine ve anahtarın bir an için kapanmasına neden olur.

A0 ile protokol üzerindeki toprak arasına 10kOhm’luk (akım sınırlayıcı) bir direnç lehimleyin. Uzun telli tel parçalarını A0 ve 5V’a bağlayın – bu teller bisikletin etrafına sarılacak ve küçük indükleme anahtarına bağlanacaktır.

Hem mıknatısı hem de manyetik anahtarı elektrik bandıyla bisiklet tekerleğinize sabitleyin (her iki tekerlek de uygundur). Yukarıdaki resimlerde gösterildiği gibi, mıknatıs lastik tellerinden birine bağlanır ve manyetik anahtar bisikletin çerçevesine bağlanır. Bu şekilde, bisiklet tekerleği her döndüğünde mıknatıs anahtarın yanından geçer. Manyetik anahtarın uçlarını protokolünüzden gelen uzun kablolara bağlayın (yönlendirme burada önemli değil – bu sadece bir anahtardır)

Manyetik anahtarınızı test etmek için aşağıdaki kodu kullanın. Çark üzerindeki mıknatıs anahtarı geçtiğinde, arduino ~1023 yazmalıdır, aksi halde ~0 yazdırır. Kendi kurulumunuzu test etmek için Arduino IDE’de seri monitörü (Araçlar Seri Monitör) açın. Mıknatıs manyetik anahtarı etkilemiyor gibi görünüyorsa, yeniden konumlandırmayı veya hatta varsa daha güçlü bir mıknatıs eklemeyi deneyin.

Kaynak: instructables.com/id/Arduino-Bike-Speedometer

arduino-uno-hiz-gostergesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/24 Etiketler: , , ,2 Yorum “Arduino Uno Bisiklet Hız Göstergesi

 1. Mustafa Tuğrul ÜnlüMustafa Tuğrul Ünlü

  KM HIZ GÖSTERGESİ YANINDA YAPILAN TOPLAM KM’Yİ O ANKİ TURU VE SICAKLIĞI DA GÖSTEREBİLMEMİZ MÜMKÜN MÜ ACABA?

  CEVAPLA
 2. Cem YaşamCem Yaşam

  TOPLAM KM’Yİ O ANKİ TURU gösterebilirsiniz.
  sıcaklıgı okursunuz fakat 15km den sona hız göstergesi saçmalar. arduinonun hız yetişemiyor.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir