Arduino TTL CMOS Serisi Entegre Test Cihazı

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Arduino TTL CMOS Serisi Entegre Test Cihazı

Arduino ile 7400 ve 4000 Serisi Entegre Test devresi. Elektronikte onarım yapmak karmaşık ve kapsamlı bir etkinliktir, bazen sorunu bulmak ve doğru çözümü uygulamak sonsuz veya imkansız bir göreve dönüşerek tamirciyi bunaltabilir. Dirençler, kapasitörler veya diyotlar gibi temel bileşiklerin çoğu, fabrikada nominal değerleri, sınırları, toleransları gösteren ibarelerle etiketlenmiştir; ancak cihazın doğru çalışmasından en çok sorumlu olan entegre devreler genellikle bazen bilinmemektedir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu yazıda, 7400 ve 4000 Serisi entegre devreleri tanımlamak ve analiz etmek için bazı ana işlevlerin olacağı Test Cihazını yapmaya çalışacağız.

IC, entegre veya çip olarak da adlandırılan Entegre Devreler, yarı iletken malzemeden yapılmış bir elektronik devreler kümesidir. Bu yapılar, metalik pinler yoluyla çipin iç devreleri ile dış arasındaki etkileşime izin veren küçük plastik kaplarla paketlenir.

IC (Integrated Circuit-Tümleşik Devre)’nin her pini, yonga üreten firmaların veri sayfalarında erişilebilen belirli bir fonksiyona ve özelliklere sahiptir. Veri sayfalarında bulunan bir başka değerli bilgi de doğruluk tablosudur. IC’ye girdi olarak uygulanan tüm girişlere bağlı olarak, entegre devrenin olası davranışını gösteren bir tablodur; doğruluk oranı her çıkışın durumunu verecektir.

ttl-4002-cmos-diagram

Örnek olarak yukarıdaki resim 4002 Entegresi’nin pin adlarının yanı sıra olası her nA, nB, nC ve nD Girişleri için nY Çıkış durumunu açıklayan doğruluk tablosunu gösterir. Tüm girişler L kabul edilirse çıkışlar da H olacaktır.

Test yaparken, bir çipi tanımlamak ve doğrulamak için çipin davranışını sırasıyla doğrulanabilir olarak karşılaştıracağız, o zaman hafızamızda hangi pimi sakladığımızı belirleyebileceğiz. Ancak, bu projede, sadece 7400 ve 4000 IC serilerini test ederek başlıyoruz.

Arduino TTL CMOS Entegre Test Cihazı Blok Şeması

arduino-ttl-cmos-tester-circuit-block-diagram

IC-Tester altı fonksiyonel yapıdan oluşmaktadır. En önemlisi, cihazımızın beyni olacak Arduino Mega 2560’dır. Mega 2560, Arduino kodunu belirleyeceği için bilgi alan ve gönderen diğer tüm yapıları kontrol edecek ve bağlayacaktır.

EEPROM, elektrikle silinebilir programlanabilir salt okunur ve kalıcı bellek olarak, test etmek istediğimiz entegre devrelerin doğruluk tablolarındaki tüm verileri tutacaktır. 24LC256 EEPROM’u kullanacağız.

Kullanıcı ile etkileşim ekranı olarak, 1602 LCD ekran ve kontrol keypad aracılığıyla yapılacağız.

Son olarak IC-Test cihazı ile test edilecek devre arasındaki iletişim, test edilecek entegre devrenin pinlerine bağlanacak olan IConnect modül üzerinden gerçekleşecektir.

Arduino TTL CMOS Entegre Test Devre Şeması

arduino-ttl-cmos-entegre-test-devre-semasi

Devreyi kurarken bir yanlışlık yapmamanız açısından muhakkak devre şemasını gözden geçirmeli ve ona göre dikkatli yapmalısınız.

Eeprom hariç bağlantıların çoğu, son kasa tasarımına bağlı olarak değiştirilebilir, Arduino’ya bağlantı değiştirmede sorun yoktur, ancak Arduino kodu bu nedenle değiştirilmelidir.

Her biri farklı bir çalışma modu için, biri analog diğeri dijital olmak üzere iki IConnect yapısı olduğunu unutmayın. Yani cihazımızda test/kontrol yapmak için iki ayrı soketimiz var.

Kullanıcı kontrolü ve LCD ile etkileşim için kullanılan her anahtar, kontrol düğmesine basıldığında yanacak olan kendi LED’ini atayacaktır.

Kod akış şeması:

flowchart-arduino-ttl-cmos-entegre-test-devre-semasi

Bir sonraki moda geçmek için seçim düğmesine veya aşağı düğmesine basarak ana düğmelerden dört çalışma moduna erişilebilir.

1. IC’nin test etmek için entegre devre ile nasıl etkileşime gireceğini belirleyin ve EEPROM, sonunda, bulunursa test edilen IC’nin adını bize verecek.

2. IConnect’i kullanarak IC’yi analiz edin, tüm pin durumunu elde eden devreleri test edecektir.

3. Verileri Görüntülemek için, EEPROM’a kaydedilmiş tüm verileri LCD’de gösterecektir.

4. IC’yi değiştirdiğinizde, IConnect aracılığıyla, herhangi bir tümleşik devrenin kısmen ikamesine ulaşarak devreye göndermek için istenen tüm girişleri sağlayacaktır.

Kaynak: instructables

arduino-ttl-cmos-entegre-test-cihazi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/06/17 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir