Arduino Nano İnternet Röle Kontrolü (ısı, nem ölçümü android)

| Haziran 23, 2023 Tarihinde güncellendi
Arduino Nano İnternet Röle Kontrolü (ısı, nem ölçümü android)

Yerel ağ veya internet üzerinden android işletim sistemli telefon ile arduino nano röle kontrolü yapabilir çeşitli cihazları açıp-kapatabilirsiniz ortamın sıcaklık, nem değerlerini uygulamada görebilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

İnternet Röle kontrol sistemi Arduino Nano üzerine kurulu ek olarak ENC28J60 ethernet modülü ve AM2302 nem-sıcaklık sensörü kullanılıyor.

Arduino Nano İnternet röle kontrol uygulamasının faydalı bir özelliğide arıza geri bildirim özelliği olması optokuplör ile izole edilmiş “Switch Input” bölümüne kontrol edilen cihazın arıza bildirim çıkışı bağlanabilir “Switch Input” üzerine uygulanan voltaj 5V DC’den 12V DC’ye kadar olabilir. Projenin büyük bir kısmı modüllerden oluşuyor tüm malzemeler delikli plakete yerleştirilmiş PCB hazırlanmamış kaynak kod ve şema çizimleri var.

eternet-arduino-nano-arduino-projeleri-enc28j60

Arduino Nano IP adresini ve bağlantı noktasını ayarlarını kendi ağınıza göre değiştirmelisiniz “NetworkRelay2_enc28j60.ino” dosyasında satır 88 “IPAddress ip (192,168,1,240);” bölümü

İsteğe bağlı olarak bağlantı noktasını değiştirmek isterseniz #ENfine ETHERNET_PORT 10000’den değiştirilebilir.

Arduino Nano Android yazılım ayarları;

enc28j60-web-relay-arduino-nano-am2302-schematic

Android cihazınızdaki ağ röle yazılımında, ayarlar’a gidin ve ağ röle devresinde kullanılan IP ve bağlantı noktasını ayarlayın ve Tamam’ı tıklayın. Yazılım otomatik olarak devreye bağlanmaya çalışacaktır.

Yazılım ana ekranında ON-OFF butonlarına tıklayın ve şifrenizi girin. Şifre doğruysa, düğmelerin kilidi açılır ve uzak cihazı açıp kapatabilirsiniz.

Aynı ekranda bir anahtar göstergesi var. Düğmeye donanım tarafında (CN1 Switch Input geri bildirim bölümü) basılırsa, gösterge daha önce olduğu gibi OFF (KAPALI) yerine ‘ON (AÇIK)’ yazısı ile KIRMIZI’dan YEŞİL’e rengini değiştirir. Düğmeye basmayı bırakırsanız, renk ‘KIRMIZI’ metin işaretiyle kırmızıya döner. Android yazılımına cevap vermek için 3 saniyelik bir gecikme var. Android yazılımı rölenin her 3 saniyede bir durumu değiştir.

Şifre değiştir” menüsünden varsayılan şifreyi (1234) değiştirebilirsiniz. Yeni şifre doğrulama şifresiyle eşleşirse, yazılım şifre değişim talebini kontrol devresine gönderecektir. Arduino eski şifrenin doğru olup olmadığını kontrol eder ve yeni şifreyi dahili EEPROM’a kaydeder.

Arduino Nano donanımında “Varsayılan ayarları geri yükle” düğmesi var (SW1). Bu düğmeye 3 saniye boyunca sürekli basarsanız, ‘1234’ varsayılan şifresi, önceki şifrenin üzerine EEPROM’da saklanır.

Kaynak: serasidis.gr/circuits/NetworkRelay/NetworkRelay.htm

Android yazılımı: play.google.com/store/apps/details?id=com.serasidis.NetworkRelay

arduino-nano-internet-role-kontrolu-isi-nem-olcumu-android

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2018/08/29 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir