Arduino Pro Mini FM Radyo Projesi

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Arduino Pro Mini FM Radyo Projesi

Arduino için geliştirilmiş TEA5767 FM Radio modülü, PAM8403 Amfi modülü, Nokia 5110 LCD ekran modülü ve diğer parçalar kullanılarak son derece hoş görünümlü güzel radyolar yapılabiliyor. Özellikle el becerisi yüksek kişiler için antik görünümlü bir radyo uygulamasına yer vereceğiz bu yazımızda.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Uygulanabilirliği yüksek olan Arduino FM Radyo projesinde malzeme tedarik etmede bir sorun yok. Birçok ürün piyasada bilinen modüllerden oluştuğu için güzel bir hafta sonu uygulaması olabilir.

Radyomuz bir “rotary encoder” ile istasyon arama özelliğine sahiptir. Nokia 5110 ekran ile istasyon frekansını takip edebilirsiniz. Devremizin ilginç bir özelliği de, eğer bir radyoyu 5 dakikadan fazla dinlerseniz o istasyonu otomatik kaydediyor ve cihazı bir sonraki açışınızda kendiliğinden o istasyonda açılır.

Devreyi hazırlarken lityum pil’in voltajını 5Volt’a yükseltmek için Wemos Battery Shield boost dönüştürücü kullanılıyor. Bu da radyoda gürültüye neden olacağından güç çıkışına 330uF kondansatör uygulamak bu paraziti bastırıyor. Radyo modülünün ses çıkışı da PAM8403 amfi modülüne bağlanıyor. Böylelikle gayet tatminkar bir ses çıkışı alınıyor.

Anten olarak kaliteli bir anten seçmezseniz iyi sonuçlar elde edemeyebilirsiniz fakat yine de şarj için kullanacağınız USB kablosu bile anten görevi gördüğünden avantajınız çok…

arduino-tea5767-fm-radio-pam8403-nokia-5110-lcd-circuit

Yazar, devre kartları ve diğer tüm parçaların sabitleneceği çok hoş ve nostaljik bir kasa tasarlamış. Bu kasanın nasıl hazırlandığını 3D Baskı ve İşleme Sonrası hakkında detaylı açıklama, 3D dosyaları ve uygulama için gerekli diğer tüm gerekli bilgileri yazı sonuna eklediğimiz zip arşivinden veya kaynak siteden edinebilirsiniz. İsterseniz kendi belirlediğiniz bir proje kutusuna da koyabilirsiniz.

Kaynak: instructables.com

arduino-fm-radio-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/05/30 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir