Anahtarlamalı Güç Kaynakları

| Mart 27, 2021 Tarihinde güncellendi
Anahtarlamalı Güç Kaynakları

Anahtarlamalı Güç Kaynakları Hakkında Geniş Kapsamlı Bir Anlatım hazırlayan,emeği geçen kişilere teşekkürler

Modern elektronik aletler genellikle bir yada daha fazla da güç kaynaklarına ihtiyaç duyar. Günlük işlerimizi yaparken farkında olmadan kullandığımız güç kaynakları karşımıza bazen cep telefonumuzu şarj ederken bazen teyp dinlerken bazen de bilgisayarımızı kullanırken çıkar. İhtiyaç duyuldukları alanlara göre farklı boyutlarda , güçlerde olabilirler. Kimisi basit anlamda birkaç diyot ve kapasite içerirken kimisi de daha kararlı olması istendiğinden daha karmaşık olabilir. Hatta kimi işlevler için bazı entegre devreler içermektedirler. DC güç kaynakları genellikle iki tipe ayrılır. Linear regulatörler veya anahtarlamalı regulatorler Ve biz burada anahtarlamalı güç kaynağı (SMPS-Switching –Mode- Power -Supplies) dediğimiz bu devreleri inceleyeceğiz.

Anahtarlamalı Güç Kaynaklarının Temelleri
Anahtarlamalı Regulatörlerin Problamlari
Anahtarlama Duty-Cyle
Anahtarlama Frekansı
Tipik Anahtarlamalı Regulatör Devreleri
Yaygın Anahtarlamalı Regulatör Configleri
Sürekli ve Sürekli Olmayan Mod
Örnek Uygulamalar

Güç kaynağı tasarımcısı mühendisin birçoğu kontrol çevriminin stabilize edilmesi daha kolay olan sürekli olmayan modu kullanmayı tercih eder. TOPSwitch ile ,hazır çevrim kompanzasyonu yüzünden ,basit bir harici RC networkunu ,çalışma modunun çevrim bağımsızlığını stabilize etmek için kullanmak mümkündür

0.6 Krp 230 VAC için tavsiye edilir. Bu sayede daha yüksek voltaj seviyelerinde drain noktasındaki kapasitenin boşalmasının sebep olduğu daha yüksek ve geniş kenar akım sıçramalarına uyum sağlanır.

7.Adım Primer Dalga şeklinin Parametrelerinin Tanımlanması Iawg düşük hattaki ortalama DC akım basit olarak giriş gücünün Vmın e bölümüdür.

TOPSwitch çevresindeki ısı uygulamadan uygulamaya önemli ölçüde değişebilir. Tamamıyla ilişik fansız laptop adaptorleri güçde önemli sınırlamalar ortaya çıkartır. Bu güç kutunun dışında kabul edilebilir seviyededir, yüzey sıcaklığını aşmadan kutu içinde harcanır gağıtılır. Bu uygulamada soğutucular sadece kutu yüzeyindeki ısıyı dağıtmaya yardım eder. Verilen yüzey sıcaklığındaki gerçek güç yeteneği genellikle kutunun yüzölçümünü tanımlar. Tersi olarak , bir PC güç kaynağının soğutmayı sağlayan fanı vardır. Burada daha geniş bir soğutucu kafa daha yüksek güç dağıtılması için cevap olabilir.

Bu yüzden TOPSwitch deki kayıpları ilk anda tahmin etmek önemlidir ;verilen uygulamada uygun olup olmayacağını görmek için. İletim kayıpları ( Pıl) düşük hatta baskın kayıp faktoru olma eğilimindedir ve TOPSwitch data sheetlerindeki çıkış karakteristiğinin eğiminden 100 C de IRMS ve RDSON kullanarak hesaplanabilir. Eğer kayıplar kabul edilemez seviyede ise daha düşük bir RDSON lu daha geniş bir TOPSwitch , daha düşük güç israfı için seçilebilir.

Harici drain kapasitesi yüzünden düşük hattındaki anahtarlama kayıpları ihmal edilebilir ve önem verilmez .Eğer önemli harici kapasite CXT ise PCXT anahtarlama kayıpları da öngörülmelidir. Hatta düşük hat genellikle TOPSwitch kayıpları için en kötü durumdur. Bunu inceleyip doğruluğunu saptamak ihtiyatlıdır.( by iletim ve anahtarlama kayıplarının at düşük hatt hesaplanmasıyla ) Özellikle drainde önemli harici kapasite varsa İlk önce TOPSwitch deki en kötü hal bilinir.

En kötü haldeki durumuna hava etrafındaki maksimum kalıp(ölme) ısısı termal empedans kullanarak tahmin edilebilir.(içerdeki şart hava kapalı kaynaklar için kullanılır) from paketin die to tab/heat sink ,tetajc ( TOPSwitch datasheetinde tanımlanmıştır).ve çevreye ısı dağılımından tetaca ( genelde ısı dağılımı data sheetinde tanımlanmıştır) Eğer bir ısı dağıtıcı etiketi olmayan bir paket kullanılırsa 8 pinli DIP gibi ,sonrasında tipik bir kalıptan çevreye arasındaki olan ısı empedansı , teta ja bir board monte edilmiş parça için data sheetde böyle hesaplamalar için Bulunabilir. Tavsiye edilen tüm uygulamalarda kalıp sıcaklığının 100 C altında tutulmasıdır.

11.Adım Gereken Ip ye Karşılık Seçilen TOPSwitchin minimum Ilimit i kontrol et En az sürekli olan işlemler için eğer mümkünse Krp yi arttır. Düşük hatta sürekli modda çalışmanın kullanımı verilen bir çıkış gücü için gerekli tepe akımını azaltır.( Daha küçük bir TOPSwitch kullanımına izin vererek). Bununla beraber , eğer çok arzu edilirse TOPSwitch ile çekirdek boyutu arasında bir trade-off, Krp değerini arttırarak ayarlanabilir. Daha geniş Krp daha geniş bir TOPSwitchin maliyetinde daha küçük bir çekirdeğin kullanımına izin verir. Daha büyük Krp daha az sürekli modda çalışma ve daha düşük Lp indüktansı anlamına gelir. ( fakat aynı anda daha yüksek tepe akımına Ip ) ( mümkünse en küçüğü olacak şekilde ) .

Önemli ölçüde ekstra akım kabiliyeti sonuçlanacak bir tasarım için en uygun TOPSwitch seçilebileceği zaman bu konu oldukça önemlidir. daha yüksek bir Krp kullanarak azalmış bir çekirdek boyutu için bu ekstra akım kabiliyetini trade yapmak en iyisidir. Trafonun çekirdeğinin boyutunu etkilemeye ilaveten Krp ayrıca kaynağın verimliliğini de etkiler.

Daha geniş Krp daha yüksek primer RMS akımına sebep olur ve daha yüksek TOPSwitch iletim kayıplarına ( daha düşük IRMS ve düşük TOPSwitch kaybına yol açarken ). Dar fiziksel alan/ağırlık sınırlamalarının ve /veya verimlilik gereksiniminin olduğu uygulamalar için orta değer bir Krp değeri fiyat ve performans arasındaki optimum çözümü sunabilir.

Bu tasarım metodu mümkün olan en yüksek Krp yalnız bir kez seçilmiş ilk TOPswitch kullanmak içindir. Esneklik elbette diğer tasrım opsiyonları için mümkündür. Deneyimli mühendisler uygulamalarının özel gereksinimlerine dayanamamış olan Krp değerine göre kendi yargılamalarını yapmalıdırlar.

12.Adım Lp primer indüktansını Tanımla Her anahtarlama cycle ında primer den sekondere transfer edilen enerji basit olarak ½ Lp.Ip2 ile ½ Lp( Ip2-Il2) arasındaki farka eşittir. Primer indüktansı Lp Ip Krp fs Po nü ve Z ninbir fonksiyonu olarak gösterilebilir.

AN-18 Appendix A çeşitli güç aralıkları için tavsiye edilen çekirdek tiplerinin bir tablosunu içerir. Şunun farkına varın ki tabloda gösterilen ik trafo yapısı vardır. Tek çıkış veren tasarımlar için üçlü bir sekonder ( yalıtılmış ) trafo yapısını basitleştirir ve verilen çıkış gücü için en küçük boyuttaki çekirdek ve bobin kullanımına izin verir. Sınır sarımı , hem tekli hem de çoklu sekonderleri için uygun olanları daha geniş bobine gereksinim duyar ve bu yüzden daha uzun çekirdeklere. Eğer özel şekil faktorü gereksinimi yoksa en iyisi en küçük EE tipi çekirdek ile başlamaktır( for the power level) EE çekirdekler genellikle en az pahalı olan tiptir. Çekirdek tipinden sonra gelen iki haneli sayı çekirdeğin boyutunu mm cinsinden belirtir. 100 kHz lik işlemler için çekirdek materyalinin seçimi çok önemli değildir. TDK PC40 materyali iyi bir seçimdir , başlangıçtır.

14. Adım Primer Tabakaları Sayısını L ve Sekonder Sarım Sayısı Ns Ayarlanır
15.Adım primer Sarım Sayısı np ve bias sarım Nb hesaplanır
16.Adımdan 22. Adıma Bm Cma ve Lg Kontrol edilir

Bobin ve çekirdeğin seçimine ilaveten 9.parametrenin tamamı trafonun yapımından tanımlanmalıdır. Primer indüktansı Lp, çekirdek baraj uzunluğu Lg, primer için sarım sayısı Np,Nsve Nb primer için kablonun dış yarıçapı OD ve sekonder ODs, çıplak iletken çapı DIA ve sekonderin DIAs. Bias sarımına çok küçük akım taşıması nedeniyle ( genellikle 10 mA den az) kablo boyutu ( bias sarımının ) hiçbir zaman sorun olmaz.

Lp haricinde yukarıdaki parametrelerin hepsi birbirleriyle bağımlıdır. İyi bir başlangıç noktası sekonder sarım sayısı için bir rakam seçmektir. 100/115 VAC de çalışma için volt başına 1 230 VAC yada universal girişler için volt başına 0,6 sarım kullanmak iyi bir kabuldur. 115 VAC giriş ve 15 V luk çıkış voltajına ve doğrultucu üzerinde düşen 0,7 V D eklemesi için 16 sarımlık sekonder başlangıç değeri olarak kullanılabilir. Np primer sarım sayısı sekonder sarım sayısı ile Vor ve Vo+Vd oranıyla alakalıdır

Anahtarlamalı Güç Kaynakları Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-57.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/11 Etiketler: , , , , ,14 Yorum “Anahtarlamalı Güç Kaynakları

 1. Esra

  Selam.Yukarıdaki SMPS anlatımıyla ilgili linkiniz kırık.Saygılar..

  CEVAPLA
 2. ugurbarut

  selam ya elınde kolay bı devre varsa paylaasırmısın ben ups devresı yapmaya ugrasıom ona eklemeyı dusnuom da

  CEVAPLA
 3. Erhan

  üzgünüm ama çok kötü çıkmış Sanırım PDF den WORD e dönüştürmüşsünüz.

  CEVAPLA
 4. admin Yazar

  ben işlem yapmadım orjinalde .doc dosyası ama problem göremedim resimler oldukca net yazılarda öyle

  CEVAPLA
 5. Erhan

  Hızlı yanıtınız için teşekkür ederim.

  Enteresan gerçekten. DOC dosyasında neredeyse hiç resim görünmüyor 🙁

  CEVAPLA
 6. admin Yazar

  evet inceledim bazı resimler boş kısa sürede düzenlerim

  CEVAPLA
 7. murat

  lütfen admin bey bir an önce ya resimleri ekleyin ya da pdf i yükleyin lütfen

  CEVAPLA
 8. osman alkaner konya

  arkadaşlar TL496 entegresinin yerine kulanılabilen ya bir entegreye
  yada 3 volt dc 8,8 volt dc yüsetbilen bir konvektöre ityacım var böyle elinde şeması olan arkadaş yaza bilirmivarsa teşekürler bütün arkadaşlara.

  CEVAPLA
 9. hüseyin yılmaz

  Çok sağolun çok işime yaradı teşekürler

  CEVAPLA
 10. Emrah Azeroğlu

  oncelikle harika bir kaynak,fakat resimler eksik ve yazılar kaymış,lütfen düzenleyebilrseniz çok sevinirim….iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 11. Emrah Azeroğlu

  ilgilendiğin için teşekkürler,eğer bu konuyla ilgili(SMPS) başka bir kaynak eline geçerse,yada tavsiye edeceğin bi yer olursa sevinrim…

  CEVAPLA
 12. murat

  biz 2 arkadaş elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyiz. özel bir şirkette staj yapıyoruz. bizden sorumlu mühendis smps hakkında bir sunum yapmamızı istedi. ama genel olarak bahsetmemiz gerekiyor. burda üretilen kartlarda da smps uygulması yapılıyor. bu konuda bize bilgi verebilirmisiniz. yada bizi bir yere yönlendirirsenizde bizim için uygun olur. yardımınız için teşekkür ederiz. ancak biraz süre sorunumuz var. yani acil yardıma ihtiyacımız var. iyi akşamlar.

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir