Akü, Akümülatör Eğitim Kitabı

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
Akü, Akümülatör Eğitim Kitabı

Otomobil veya kamyon akülerinin araçlarda bir çok işlevi vardır. En önemli görevleri marş motorunu çalıştırmak ve aracı hareket ettirmektir. Bunun yanında otomobilde alternatörün ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda ilk ateşleme, far lambalarının yanması, ısıtıcılar, havalandırma, radyo gibi sistemin diğer enerjiye ihtiyaç duyan bölümlerine elektrik sağlar. Ayrıca aküler aracın voltaj kontrol sisteminin bütünü oluşturarak araçtaki bilgisayar hafızalarını, far ve radyoları elektriksel dalgalanmalardan korur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Günümüzde araçlar yolculuk bittikten sonrada çalışmaya devam eden birçok elektrikli cihazdan oluşmaktadır. Bilgisayarlar ve saatler 24 saat akım çekmekte, araç hareket ettikten sonra çalışan fanlar zaman kontrollü olmakta ve yüksek akım çekmekte, sık kullanılmasalar da 30 watt ve daha güçlü radyolar ve kapıların açılması ile devreye giren çok sayıdaki aydınlatma lambaları elektrikle çalışmaktalar.

Aynı zamanda yakıttan tasarruf istekleri daha küçük, hafif ve verimli parçaların üretilmesi yönünde üreticileri zorlamaktadır. Daha fazla parça küçük motor bölümlerinde iç içe bir arada durmakta ve bu da motor kapağının altında sıcaklık yükselmelerine neden olmaktadır. Ve sıcaklıkta akümülatörün ömrünü kısaltmaktadır.

Bugünün otomobillerinde modern aküler zorlukla çalışmaktalar. Ne kadar akümülatörleri zorlarsak bağımlılığımız o kadar artmakta. Akü satıcı ve servislerinin akü hakkında gerekli bilgiye sahip olması müşterilerine vereceği güvenin artmasını sağlamakta buda ürünün satış veimajına katkı sağlamaktadır.

Bu el kitabıyla akülerin çalışmasını bakımını ve test edilmesini daha iyi anlayabileceksiniz buda müşterilerin talep ettiği kaliteli hizmeti vermenizi sağlayacaktır.

AKÜLERİN ÖLÇÜLERİ

Otomotiv akümülatörleri çeşitli ölçülerde ve performanslarda üretilmektedirler. Her akünün üzerinde kullanım gerilimini (12 V), kapasitesini ve akım şiddetini gösteren rakamlar bulunur.

Performans ölçümlerinde temel olarak iki yöntem kullanılır; nominal kapasite ve rezerv kapasite. Nominal kapasite genel olarak Avrupa ülkelerinde uygulanan tam şarjlı akünün beyan edilen kapasitesinin % 5 akımla ile boşaltılması sonucunda kutuplar arasındaki gerilimin 10.5’e düşmesi için geçen süre ile belirlenir ve bu değer 60 Ah nominal kapasiteli akümülatörlerde 20 saatten az değildir. Rezerv kapasite genellikle Amerika’da uygulanan tam şarjlı akümülatörün 25 A sabit akımla kutupları arasındaki gerilim 10.5 V’a düşene dek boşaltılması için geçen süredir. 60 Ah nominal kapasite boşalma süresi olan 95 dakika ile 95 RC (Rezerv Capacity) olarak gösterilirler.

Akım şiddetini gösteren rakamlar bir standardın soğukta yol verme test yöntemine göre değeri belirttiği için değerin yanında uygun olduğu standart belirtilir (Örneğin; EN, IEC, SA, DIN gibi).

AKÜNÜN PARÇALARI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ

AKÜNÜN PARÇALARI

Akümülatör kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine elektrik enerjisini de kimyasal enerjiye dönüşümlü olarak bir çok sefer çevirebilen cihazlara denir. Kurşun-asit akümülatörlerinde elektrot olarak kurşun ve kurşun oksitleri, elektrolit olarakta seyreltilmiş sülfürik asiti kullanırız. Şarjlanmış bir aküde (+) artı elektrodda kurşun dioksit (-) eksi elektrodda ise süngerimsi gözenekli yapıya sahip kurşun bulunur.

akumulatorun-parcalari-calisma-prensibi

Akü Kutu, kapaklar (1): Kutu ve kapaklar plastikten (Polipropilen kopolimerlerinden) üretilirler ve bunların görevi yeterli yalıtımı, sızdırmazlığı , mekanik ve kimyasal özellikleri korunması ve uzun süreli dayanıklılığı sağlamasıdır.

Akü Plakalar (2): Akümülatörlerin enerji vermesini sağlayan en önemli parça, plakalardır. İki çeşit plaka bulunur;artı ve eksi plakalar. Plakanın iskeleti ızgaradır. Izgaralar düşük miktarlarda antimuan veya kalsiyum içeren alaşım kurşundan dökülür veya genişletilmiş metal (expended metal) teknolojisi ile kalsiyumlu şeridin ezilerek genişletilmesi sonucunda üretilirler . Izgaranın üretim yöntemi ve kalıp dizaynı plakanın özelliklerini etkileyen faktörlerdir. Izgaranın üzerinin farklı nitelikteki hamurlarla sıvanması ile artı ve eksi plakalar elde edilir. Artı plakalar akımı veren plakalar oldukları için ve oksitlenme reaksiyonu bu plakada olur eksi plakalara göre her zaman daha kalın ve ağır üretilirler.

Ayıraçlar (3): Ayıraçlar eksi ve artı plakaların birbirine değerek kısa devre olmasını engelleyen ve aynı zamanda da elektriği taşıyan iyonların geçişine engel olmayan levha veya torba şeklinde plastik ayırıcılardır.

akumulatorun-parcalari-plakalar

Kutup Başları (5): Her kurşun-asit hücresi 2 Volttur. İstenilen akü voltajına bağlı olarak bunlar seri bağlanırlar. Bunun sonucunda artı plakaların bağlı olduğu uc artı kutuptur eksi plakaların bağlı olduğu uç eksi kutuptur. Kutupların üzerinde veya yanlarında işaretleri vardır ve artı kutup daha büyüktür.

Gaz Kapakları: Akümülatörün üretiminde kullanılan alaşımın özelliğine bağlı olarak her zaman Hidrojen ve oksijen gazı çıkışları vardır. Akü içerisindeki basıncın belirli değerlerin altında kalması gerekir . Bu amaçla gazın dışarıya çıkmasını sağlayan delikli kapaklara buşon denir.

Elektrolit (4): Elektrolit plakaların içerisine batırıldığı iyonların artı kutuptan eksi kutuba taşınmasını sağlayan sulandırılmış sülfirik asittir. Elektrolitin yoğunluğu akünün özelliklerini etkiler. Yüksek yoğunluklarda akü yüksek voltaj verir ancak kısa sürede yıpranmaya neden olur. Düşük yoğunluklu elektrolitler ise volt ve marş basma gücünün azalmasına neden olurlar.

Elektrolit yoğunluğunun ölçülmesinde Bome deyimi kullanılmaktadır. Bome derecesi ile yoğunluk arasındaki bağıntı aşağıdaki gibidir.

Akü eğitim el kitabı

Akü ölçüleri
Akü parçalari ve çalışma prensibi
Akü parçalari
Akünün Çalışma Prensibi

Akü çalışma prensibi

Akü tiplerine göre üretim aşamaları
Akü ve aracınız
Akü gerilimi
Akü ve sıcaklık
Akülerin depolanması
Depolama ve kuru şarjlı akülerin doldurulması
Akünün araca takılması

Akünün şarj edilmesı

Akünün bakımı
Hidrometre kullanılması
Sülfatlanmış Aküler
Aküden Aküye takviye
Arizalı Aküde yapılacak kontroller
Arizalı akülerin kontrolunda dikkat edilecek hususlar
Sağlam iade akülerin değişken yük test cihazi ile kontrolu
Bazı akü arıza tipleri
Akünün yaşı ve kod sistemi

Yukarıda özet ve içerik listesi verildi dökümanın tamamı;

Kaynak: yigitaku.com

aku-akumulator-egitim-kitabi

Şifre-Pass: 320volt.com

Ek olarak ilgili bir yazı; Akü ve Piller Hakkında

Yayım tarihi: 2014/05/06 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “Akü, Akümülatör Eğitim Kitabı

  1. DarlingtonDarlington

    Akümülatörlerin günümüzdeki kullanımı da sadece araçlarda kullanımı şekli ile de sınırlı kalmayıp,akıllı ev,(ev otomasyonunda), kesintisiz elektriğin her zaman olması gereken şartlarda (Hırsız alarmlarındaki kuru,jel bataryalar gibi üst güvenlik şartlarında) elektrikli bisiklet,mobilet,skooter,vb. hafif araçlarda,telekominikasyon enerji sistemlerinde kesintisiz olarak enerji sağlanmasında,ups,güneş ve rüzgar türbinlerinde,ayni araçlardaki gibi dalgalanmayı önleyici ve depolayıcı bir ara elemanı olarak,bazı küçük trafosuz şarj olan el fenerleri (Torch) vb. daha birçoğunu daşu anda hiç sayamayacağımız ve belki de aklımıza şu anda gelemeyen sayısız yerlerde uygulama sahası da vardır hepimizin de bildiği gibi.
    Bu tür cihazları ihtiva eden aküleri çalıştıranlar ve proje olarak da bu tür cihaz,makine,işyerlerinde aküleri direk kullanacak kişiler için “akü,akümülatör kullanımı eğitim el kitabı” içeriğinde yer alan ve akılarda her zaman yanlış kalmış olarak bilinen asıl doğruların,bilinçli olarak okunan bu kişilerce iyice de öğrenilmesi, hem akü ömrünü olduğundan çok daha fazla uzatacak,zamanından çok önce ömrünü tamamlamasını önleyecek,hem de akülerin daha uzun süre destek süresinden istifade edilerek (özellikle de ups’lerde) ülke ekonomisine olan olumsuz kaybı yönünden de düşünülürse eğer,bu yönüyle de büyük fayda sağlayacaktır.
    Bu nedenle de kurşunlu akülerin bu eğitimiyle ilgili dökümanlarının bilinçli olarak okunup incelenmeleri yoluyla da insanların bilinçlendirilmesi konusunda yapmış olduğunuz bu misyon (Aracılık) için ayrıca sizi yürekten kutluyorum sn.gevv.Saygılarımla.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir