Aktif ve Pasif DIBOX Devreleri Dibox Circuit

| Mayıs 15, 2023 Tarihinde güncellendi
Aktif ve Pasif DIBOX Devreleri Dibox Circuit

Müzisyenler için iki adet devremiz var Opamlı aktif ve trafolu pasif dibox Ayrıca DI-BOX Hakkında temel bilgiler

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

pasif_dibox.jpg

Aktif dibox devresinde stereo mono ve equaliser özellikleri var TL072 Opamp üzerine kurulu devre karmaşık görünsede PCB işinizi kolaylaştıracak Pasif dibox devresi ise adındanda belli oldukca pasif 😀 trafo ve dirençlerden oluşuyor yapımında zorluk çekmezsiniz

DI-BOX (Direct Injection Box) Hakkında

Müziktek forumlarından Cemal Abimizin bir yorumu

1. Balanssiz sinyali balansliya cevirmek
2. Dolayisi ile sinyali ikiye bolup gurultu seviyesini azaltmak
3. Empedans uygunlugu olusturmak

İki türlü DI BOX vardır. Pasif ve Aktif.

Pasif DI’in içinde sadece bir ses trafosu vardır. Bu trafonun girişinde 2 uç vardır (Sinyal ve Toprak) ve enstruman buraya baglanir. Çıkışında da 3 uç vardır ( +sinyal, – sinyal ve toprak) ve bu da mixerin XLR yani balanslı girişine gider. Pasif DI’in kalitesi ses trafosunun kalitesine bağlıdır. Dandinik bir tafo ile Jensen ya da Lundahl trafo arasindaki fark gibi.

Aktif DI box da da trafo yerine bu işi gören elktronik devre vardır. Bu devrenin kalitesi de devrenin içinde kullanılan elemanlar ve devrenin dizayn topolojisine bağlıdır. Dandinik bir 741 opamp ile yapilmis bir devre ile diyelim benim Sabit Başlıklar ve Makaleler kısmında yayınladığım mikrofon pre-amplisinde kullanılan 2520 opamp arasındaki fark gibi.

Melodik.net forumlarından Farma Abimizin bir yorumu

unbalaced bağlantıyı balanced hale getirir,

bağlantı örneği:elktro gitar-ts jack(mono)- kablo(kısa kablo kullanın ,dış etmenlerden etkilenir)-ts jack mono-dibox-trs jack(artık stereo jack veya xlr jack kullnamak zorundasınız)—-kablo(bu kablo artık dış etmenlerden etkilenmeyecek, kullanırısınız 30metre 50 metre)—-trs veya xlr jack—balanced girişi olan bir cihaz(kayıt aleti vs.)

böylece unbalaced kablolamada meydana gelen dış gürültü eklenme olayı ortadan kalkar ,bırrr sesi gider,kabloya tırnağınla vurduğundaki tık tık seslerini artık hoparlörlerden duyamaz olursun vs.vs., Elektro Gitaristler için iyi bişey,
Kendim kullanmadım ama bağlayacağınız cihazla di box arasındaki kablonun uzunluğunuda minumumda tutmak gerekecek,1-1.5metreyi gecen uzunluklarda dış etkenlerden gittikçe daha çok etkilenmeye başlıyor unbalanced kablolar,ama starquad(bu marka değil kablonun cinsidir,kaliteli kablo firmaları üretirler bu cinsi) unbalanced kabloları kullanarak bu 3 metreye kadar çıkarılabilir.

pasif’de içinde empedans trafosu oluyor ve bu trafonun kaliteli olması gerekiyor haliyle,
aktifdede bu trafonun yerine geçen elektronik bir devre oluyor ve bu devrede kullanılan parçların kalitesi ve dizaynı di box’un kalitesine etkiyor.

aktif-ve-pasif-dibox-devreleri

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/03/30 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir