Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

Daha önce “Arabanıza Beyaz Led ile Lambalar” yazısın da özellikle arabanın iç aydınlatmasın da kullanılabilecek beyaz led lamba tasarımları paylaşılmıştı..Led lamba projesin de kullanılan ledlerin montajı kolay fakat düşük güçlü oldukları için çok fazla aydınlatma yapmıyorlar yinede klasik lambalara göre çok daha iyi ışık veriyorlar..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu led aydınlatma projesin de ise yüksek güçlü mosfet akım sınırlamalı SMD5630 5730 power ledler fren lambası için kullanılmış. Led sürücü devresin de kullanılan mosfet CEB6030 N-kanal mosfet kullanıldığı için alternatifi bol led modüllerin pcb çizimleri sprint layout PCB programı ile hazırlanmış kaynak dosyaları var. Akım sınırlaması R9-R10 dirençleri ile yapılıyor değerleri 1.5-OHM Power led modülleri farklı aydınlatma projeleri içinde kullanabilirsiniz.

Led Akım Sınırlama Devresi

Diyotlar VD1, VD2 “dur” ve “boyut” sinyallerini ayırır, Q1 ve Q3 transistörleri bir akım dengeleyici oluşturur, Q2 transistörü modlarını değiştirir.

Yerleşik ağın minimum kullanımı 12 V’tur. Devreyi ısıtmak için LED’leri mümkün olduğunda 10V’a yakın bir voltajla bir matris (küme) halinde birleştiriyoruz. VD1 / VD2 + Q1 + R5 / R4 zincirinde 2 volt bırakıyoruz.

B’ye (Kırma / Fren) gerilim gecikmesinde, Q2 transistörü açık, kanal gerilimi 0’a yakındır ve stabilizasyon akımı R5’in belirleyicisi tarafından belirlenir.

T(Kuyruk/boyut)’a Voltaj duyarlılığında, Q2 kapanır ve stabilizasyon akımı, R4+R5 dirençlerinin toplamı tarafından belirlenir.

Isıtma açısından en ağır mod, maksimum akım sabitlendiğinde “dur” olacaktır. Özellikle trafik sıkışıklığında hava sıcaksa. Gösterge loş bir şekilde parlıyor ve dönüş sinyali yanıp sönüyor – bu nedenle, bu modlarda daha kolay olacak.


Parca secimi hakkinda:

Schottky diyotlar, maksimum LED akımına (1A’ya kadar) ve 20-40V Voltaja dayanmalıdır.

Direnç R5, R5 = 0.7 / . 1A’e kadar olan akımlarda güç 1W veya 0.6A’ya kadar olan akımlarda 0.5W yeterlidir. I B – durma akımı istenir.

Direnç R4, boyutlar için tüm parametrelerin istenen parlaklığına göre R4 = 0.7 / IB – R5 formülüne göre esas alınır.

Transistör Q2, anahtar işletimi çalışır, bu nedenle 0.05 IRML0030, IRML2030, IRML6344’e uymalıdır.

Transistör Q1 1-2W’lık çalıştırması büyük bir güç dağıtmalıdır IRFL014, IRFL110, IRFL410, IRFL4105, IRFL4310, IRFR320, IRLL2703, IRLL2705, IRLR024, IRFU310’a uymalıdır. Paket SOT-223, güç 1W, Rds = 0.16.

Fiyat ve alanı en aza indirmek için IRF7301, IRF7303 ve IRF7341 montajlarını dağıtmak – güç 2W, Rds = 0.05, SO-8 paketi.

Devre Proteus – LED-IStab.DSN’de modellenmiştir. Aşağıda, 16V’luk bir evin ağ koridorundaki akımlar, Voltajlar ve güçler, 9V’luk LED’lerde bir düşüş ve LED’ler akımı farklı akımlar tablosu bulunmaktadır. Sonuçlar yaklaşıktır, ancak öğeleri seçmek için geniş bir yelpaze hakkında bir fikir verir.

araba-led-led-lamba-akim-sinirlama-power-led-mosfet


Led Lamba Uygulanmış Hali

power-led-driver-powerled-circuit-led-aydinlatma

Kaynak: http://radiokot.ru/circuit/power/converter/70/

akim-sinirlamali-power-led-fren-lambasi

Şifre-Pass: 320volt.com

Güncelleme; Yazar Ledli Fren Lambasının excel hesaplama dökümanını paylaşmıştı Türkçe çevirisini yaptım Hesaplama aracı girilen kaynak verilere göre LED`e seri bağlanacak direnç (Rt) değerini, gücünü (Pt) ve mosfete bağlanan şönt direncin değerini (Rw) gücünü (Pw) hesaplıyor bu sayede farklı akımlarda LED kullanımında direnç değerlerini belirleyebilirsiniz. Çeviri biraz yetersiz ama az çok iş görür. power-led-calc.zip

power-led-calculator-car-auto-leds

Yayım tarihi: 2017/05/14 Etiketler: , , , ,4 Yorum “Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

 1. mustafa Tezcanmustafa Tezcan

  İyi günler. CEB 6030 bulamadım ne internette ne de dükkanlarda

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Sizede iyi günler, ceb6030 yerine 45n03 kullanabilirsiniz düşük güçlü atx güç kaynaklarının 3.3v regüle katında bulunur (bir çoğunda) veya irfz44, irf3205, irf540 kullanabilirsiniz.

   CEVAPLA
 2. Mustafa TEZCANMustafa TEZCAN

  merhabalar
  ben piyasada eagle eye denilen ledlerle motosikletime bir fren lambası yapmak istiyorum. Uzun yıllardır da bu işlerle ilgilenmediğim için unutmuşum.
  bu devre yapmak istediğim şeye uygun mu?
  R9 ve R10 dirençlerini malzeme aldığım dükkan tanımlayamıyor onları ne diyerek alabilirim ya da arayabilirim?
  ceb6030 ya da yerine kullandığım devre elemanına soğutucu takmam gerekir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Mustafa TEZCAN Milas

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba, hazır satılanlar direkt bağlanabiliyor yani akım sınırlaması yapmaya gerek yok (satıcıların açıklamalarına göre) fren lambasını söküp yerine aldığınız kartal gözü ledi bağlayıp deneyebilirsiniz

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir