Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

Daha önce “Arabanıza Beyaz Led ile Lambalar” yazısın da özellikle arabanın iç aydınlatmasın da kullanılabilecek beyaz led lamba tasarımları paylaşılmıştı..Led lamba projesin de kullanılan ledlerin montajı kolay fakat düşük güçlü oldukları için çok fazla aydınlatma yapmıyorlar yinede klasik lambalara göre çok daha iyi ışık veriyorlar..

Bu led aydınlatma projesin de ise yüksek güçlü mosfet akım sınırlamalı SMD5630 5730 power ledler fren lambası için kullanılmış. Led sürücü devresin de kullanılan mosfet CEB6030 N-kanal mosfet kullanıldığı için alternatifi bol led modüllerin pcb çizimleri sprint layout PCB programı ile hazırlanmış kaynak dosyaları var. Akım sınırlaması R9-R10 dirençleri ile yapılıyor değerleri 1.5-OHM Power led modülleri farklı aydınlatma projeleri içinde kullanabilirsiniz.

Güncelleme; Yazar Ledli Fren Lambasının excel hesaplama dökümanını paylaşmıştı Türkçe çevirisini yaptım Hesaplama aracı girilen kaynak verilere göre LED`e seri bağlanacak direnç (Rt) değerini, gücünü (Pt) ve mosfete bağlanan şönt direncin değerini (Rw) gücünü (Pw) hesaplıyor bu sayede farklı akımlarda LED kullanımında direnç değerlerini belirleyebilirsiniz. Çeviri biraz yetersiz ama az çok iş görür. power-led-calc.zip

power-led-calculator-car-auto-leds

Led Akım Sınırlama Devresi

araba-led-led-lamba-akim-sinirlama-power-led-mosfet

Led Lamba Uygulanmış Hali

power-led-driver-powerled-circuit-led-aydinlatma

Kaynak: http://radiokot.ru/circuit/power/converter/70/

alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-24988.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2017/05/14 Etiketler: , , , ,4 Yorum “Akım Sınırlamalı Power Led Fren Lambası

 1. mustafa Tezcan

  İyi günler. CEB 6030 bulamadım ne internette ne de dükkanlarda

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   Sizede iyi günler, ceb6030 yerine 45n03 kullanabilirsiniz düşük güçlü atx güç kaynaklarının 3.3v regüle katında bulunur (bir çoğunda) veya irfz44, irf3205, irf540 kullanabilirsiniz.

   CEVAPLA
 2. Mustafa TEZCAN

  merhabalar
  ben piyasada eagle eye denilen ledlerle motosikletime bir fren lambası yapmak istiyorum. Uzun yıllardır da bu işlerle ilgilenmediğim için unutmuşum.
  bu devre yapmak istediğim şeye uygun mu?
  R9 ve R10 dirençlerini malzeme aldığım dükkan tanımlayamıyor onları ne diyerek alabilirim ya da arayabilirim?
  ceb6030 ya da yerine kullandığım devre elemanına soğutucu takmam gerekir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Mustafa TEZCAN Milas

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   Merhaba, hazır satılanlar direkt bağlanabiliyor yani akım sınırlaması yapmaya gerek yok (satıcıların açıklamalarına göre) fren lambasını söküp yerine aldığınız kartal gözü ledi bağlayıp deneyebilirsiniz

   CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir