Sesli İkaz Açık Kapı Uyarı Devresi Konuşmalı + .Wav Hex Çevirimi

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Sesli İkaz Açık Kapı Uyarı Devresi Konuşmalı + .Wav Hex Çevirimi

PIC12F675 24C512 Eeprom ve ses sinyalini güçlendirmek için kullanılan LM386 entegreleri ile yapılan konuşma modülü, sesli uyarı devresi çok az pasif malzeme ile kuruluyor. Uyarı, güvenlik, vb. projelerinde kullanılabilir. En yaygın kullanımı “Açık kapıyı” unutmamak veya her hangi bir işlem için elektronik bir sesli uyarı sistemi. Eeprom 24C512 hafızasına kaydedilmiş kısa bir mesajı oynatmak için PIC12F675’i kullanılmış. Kapı çerçevesine monte edilmiş bir reed switch ve yakına sabitlenmiş kapıya bağlı bir mıknatıs ile tetikleme yapılılabilir farklı projelerde buton vrya dil kontak anahtar kullanılabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Mesaj, kapı açıldıktan 1 saniye sonra başlar (c dosyası satır 234). Kapı açık tutulursa, mesaj her 15 saniyede bir tekrarlanır (.c dosyasında satır 238). Devrenin orjinalinde ses çıkışının seviyesini yükseltmek için LM386 amfi entegresi kullanılmış ben PCB tasarımında TDA7052 kullandım. Sesli uyarı projesine ait kaynak CCS C ve .hex kodları var.

 

audible-warning-open-door-warning-circuit-with-speech-wav-hex-conversion

Sesli Uyarı Sistemi Devre Şeması PCB

audio-warning-system-circuit-diagram-sesli-uyari-sistemi-devre-semasi

audio-warning-system-pcb-board-layout

Not: Sesli uyarı devresinde fazla malzeme gerekmediği için breadboard üzerine kurup test ettim. PCB çizimi Sprint layout 6 ile hazırlandı kaynak dosya ektedir. PCB kontrol edildi sorun görünmüyor ama yapıp test etmedim.

Devreyi çalıştırmak için PIC12F675 ve 24C512 Eeprom entegrelerine yazılım dosyalarını yüklemeniz gerekli elinizde Eeprom programlayıcı yoksa PICKIT 2 kullanıcıları Pickit-2 İle 24C512 Eeprom Program Yükleme yazısında ki bağlantı şekli ile 24C512 entegresine yazılım atabilir.

Eeproma ses dosyanı yüklemek için önce sesin işlenmesi, .hex formatına çevirmek gerekli bunun için çeşitli programlar kullanılıyor detaylar video da ayrıca aynı yöntem ile ses dosyalarını .bin, .e2p, .mot, .csm, .rom, .epp formayında kayıt edebilirsiniz.

Kaynak: picsource.com.br/archives/10555

Sesli uyarı sistemi PCB, kod dosyalarına ait alternatif;

acik-kapi-uyari-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2022/09/26 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir