Pickit-2 İle 24C512 Eeprom Program Yükleme

| Şubat 7, 2018 Tarihinde güncellendi
Pickit-2 İle 24C512 Eeprom Program Yükleme

Bir proje için Atmel marka 24C512 eeproma hex dosyası yüklemem gerekti aksilikler de üst üste geldi iyi tecrübe oldu pickit 2 ile eeprom programlamasını da test etmiş oldum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Öncelikle kullandığım pickit 2 klon orjinal değil. Elimde DIP kılf 24C512 yok SMD kılıf vardı işin kötüsü bredboard üzerinde kullanmak için SMD-DIP çevirici PCB de yok sadece çevirici için PCB baskısı uzun iş dedim..

8 li entegre soketine lehimleyip kullanırım diye düşündüm bakınız; 8 Pin SOIC SMD Adaptörü

Ama uygulamaya gelince zor oldu çünkü eepromun bacakları baya inceydi sokete uydurmak için büktüğümde kırılma riski vardı bende soketin pin yuvalarına ince telleri lehimleyip 24C512 eepromu tellerin üzerine lehimledim

Bredboarda şöyle bir baktım standart entegre soketleri tam oturmuyordu nasılda unuttum dedim ama iş işten geçti neyseki elimde precision entegre soketi vardı onu bredborda yerleştirdim üzerine hazırladığım soketi taktım bir yandan bu kadar derme çatma işten kesin sonuç çıkmaz zaten ilk defa pickit 2 ile eeprom programlamaya çalışıyoruz diye düşünüyordum..

pickit-2-24c512-program

Neyse aşağıda ki şemada olduğu gibi bağlantıları yaptım harici 5v güç kaynağı kullanmadım pickit 2 üzerindeki 5v bağlantısı yapıldı şemaya ek olarak standart pickit 2 bağlantı görselinide ekliyorum.

Pickit 2 Eeprom Bağlantı Şeması

pickit-2-eeprom-connection-schematic-eprom-semasi

Pickit 2 bilgisayar bağlantısını yaptım mikrodenetleyiciler üzerinde olduğu gibi otomatik tanıma olayı yok “Device Family” bölümünden “EEPROMS” menüsünde “24LC” modeli seçtim.

pickit-2-device-family-eeprom-24lc512

Sonra “File” menüsünden “Import Hex” ile hex dosyasını gösterdim “Write” butonuna basıp yüklemenin bitmesini bekledim dosya boyutu büyük olduğu ve doğrulama yapıldığı için biraz uzun sürdü ama hiç bir hata olmadan yükleme tamamlandı devre üzerinde testlerde sorun çıkmadı ayrıca .BIN dosyası yüklemesi de yaptım sorun çıkmadı..

pickit-2-eeprom-hex-load

Not: Bağlantılar hassas olduğu için yükleme sırasında print screen tuşuna basmadım telefondan resim çektim

Bu arada yükleme bittikten sonra fark ettim pickit 2 programında “VDD Pickit 2” ayarı 5V fakat cihazda ki siviç 3.3v bölümünde unutmuşum 5 volta çekip tekrar denedim sorunsuz programlama yapıldı bir daha ki PCB baskı işinde bu devre ve SMD-DIP çeviriciler için bir kaç tane kart yapacağım ne zaman lazım olacağı belli olmuyor.

Not-2: Farklı bir uygulamada 24CXXX eepromun sadece “SDA” bacağına 2.2k direnc bağlanmış bunu denemedim ama farklı modellerde sorun yaşarsam deneyeceğim bir köşede bulunsun

pickit-2-93cxx-pickit-2-24cxx-pickit-2-93cxx-pickit-2-25cxx

Yayım tarihi: 2018/02/07 Etiketler: , , ,9 Yorum “Pickit-2 İle 24C512 Eeprom Program Yükleme

 1. MükreminMükremin

  24C512 eeprom Brenner 8 ile programlanabilir mi. Teşekkürler

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Sanırım brenner 8 ile eeprom program yüklemesi yapılmıyor. Resmi sitede bulunan desteklenen entegre listesinde sadece pic mikrodenetleyiciler var. Web üzerinde her hangi bir uygulama görmedim.

   CEVAPLA
   1. AdemAdem

    Doğrudan pickit’in ICSP portuna girecek şekilde basit bir adaptör kart yapılabilir.

    CEVAPLA
 2. SercanSercan

  Merhaba

  Eprom icin dosyasını hangi araçla hazırlıyoruz ?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba, pony prog kullandım http://www.lancos.com/ppwin95.html

   wav dosyasını açıp farklı kaydet bölümünden hex seçip kaydettim denemedim ama txt vb. diğer dosyalar içinde aynı yöntem kullanılabilir
   mplab da aynı işi yapıyormuş (denemedim)

   CEVAPLA
 3. GüneşGüneş

  Merhabalar,

  EXPKITS PICKIT 2 – MINI ile ACE24C128 EEPROM’a 2.2k direnç kullanarak başarılı bir şekilde yükleme gerçekleştirdim. Benim gibi amatör arkadaşlara pin bağlantılarını en az 3 kere dokunarak kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.
  İçerik için teşekkürler.

  CEVAPLA
 4. YunusYunus

  Pickit2 ile eepromlara bin dosyası yazamıyorum. Bin uzantılı dosyayı import edip write yaptığımda alttaki eeprom içeriğini gösteren kısım değişmiyor. Bu halde iken verify yaptığımda da failed oluyor.
  Aynı bin dosyasını hex editorde hex dosyasına çevirip import edince yazıyor.
  Başka bir eepromu bağlayıp içeriğini bin olarak export ettim. Ama dosyayı not defteri ile açıp baktığımda içeriği hex dosyası formatında. Ne seçersem seçeyim hex formatında export ediyor.

  Siz bin dosyasını başarılı bir şekilde yazdığınızı söylüyorsunuz. Bunu nasıl yaptınız.

  CEVAPLA
 5. AdemAdem

  93C’lerin 6 numaralı pini hafıza genişliğini ayarlar. Bu pin düşükken(GND) 8bit, yüksekken (VCC) 16 bit hafıza genişliği modu seçilidir. Bazı modeller sabit 8 veya 16 bit modunda imal edilmiştir. Bu modellerde 6 numaralı pin NC yani işlevsiz durumdadır.
  8bit ve 16 bit modunu destekleyen(dual mod) çiplere yükleme yaparken kullandığınız bin dosyasına göre org pinini doğru konuma ayarlamalısınız. Yoksa yazım hatalı olabilir.
  Bu detaya dikkat edin.

  CEVAPLA
 6. ipli jetonipli jeton

  Pickit2 için EEPROM soket adaptörü yaptım. EEPROM’u ilgili sokete takıp adaptörü de pickit2’ye takmak yeterli. Bunun biraz daha gelişmiş Zif soketli versiyonunu da planladım. Ama 24 pin dar tıp Zif soket temini zor olduğu için (bir tek AliExpress’te satılıyor, shipping’iyle gümrüğüyle dünyanın parasını tutuyor.) başka bahara kaldı.

  Vpp hattına buffer eklendi. Pickit2 yazılımı, EEPROM bağlı iken autodetect yapmaya çalışırsa EEPROM’a yanlışlıkla 12V gitmesini engeller. Buffer Vpp hattından gelen voltajı Vcc seviyesine indirir.
  Soldaki jumper 93xx aygıtlarında hafıza genişliğini ayarlar. Sağdaki jumper ise 24C aygıtları için gereken pull up direncini devreye sokar ya da devreden çıkarır.

  https://ibb.co/zGBLwpQ

  https://ibb.co/N9vqKWk

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir