700W Amplifikatör 2SC5200 2SA1943 (Leach)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
700W Amplifikatör 2SC5200 2SA1943 (Leach)

Oldukca güçlü bjt transistörler (2SA1943 pnp 2SC5200 npn ) üzerine kurulu bir amplifikatör devresi çıkışında kullanılabilecek en düşük hoparlör omajı 2ohm 4ohm ile 450watt 8ohm ile 260watt güç veriyor çalışma voltajı simetrik +-80 volt dc giriş hassasiyeti 1,1 volt bant genişliği 10-180 000Hz -3dB

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

700watt-transistorlu-anfi-hifi-amplifikator-power-amplifier amplifier-cooler-sink-sogutucu-anfi-transistor-bjt-amplifikator-leach bjt-amp-circuit-2sc5200-2sa1943-anfi-devresi-leach power-amp-circuit-amplifier-circuit-schematic

DİKKAT 700 Watt Amplifikatör devresi yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin kondansatörlerin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı, koruyucu gözlük kullanın

Leach 700W amplifikatör

Amplifikatörü 700W’lık bir güce ayarlamak kolay görünüyor, ancak sürücü transistörleri değiştirildiğinde tüm devrenin yeniden frekans kompanzasyonu yapması gerektiğini unutmamalıyız. Uç transistörleri korumaya yarayan akım sigortasını ayarlamak da gereklidir. Eğimi, transistörleri SOAr karakteristiğinin izin verilen kısmında tutmalıdır. Her şeyden önce, gerekli tüm dirençlerin hesaplanması ve ardından ölçümlerin doğruluğunun doğrulanması gerekliydi, bu tatmin edici bir sonuçla sağlandı.

Amplifikatörün gerekli gücü istikrarlı bir şekilde iletebilmesi için gereken devre değişiklikleri

– Öncelikle seri bağlı 2k2 dirençleri daha yüksek güce sahip dirençler için Zener diyotlarla değiştirmek gerekir. 1/2W dirençler yeterli olacaktır, +-80V güç kaynağında kayıp 1W’dır.

– ayrıca, geri besleme döngüsündeki 1k2 direnci, 620 ohm’luk bir dirençle değiştirildi. Sonuç olarak, orijinal kazanç iki katına çıktı, yani şimdi amplifikatörün toplam kazancı 40’tır ve maksimum uyarım için 1V eff yeterlidir.

– ön uyarıcıdaki transistörler, daha güçlü MJE15032/33 ile değiştirildi, çünkü KF467/470’in izin verilen kollektör akımı 20mA’dır

– son aşamalardaki sürücülerin yerine son aşamadaki transistörlerin aynısı kullanılır.

– uç transistör sayısı 8 çifte çıkarıldı

– bu, sürücü aşamasında 47pF + 22k elemanına 10pF’lik bir kapasitör ekleyerek gerekli telafiyi gerektiriyordu. Bu, amplifikatörün hafif bir “yavaşlamasına” neden oldu, ancak bu, elde edilen parametreleri etkilemedi. Bu kapasitans, bu tip 2SA1943/2SC5200 terminal transistörleri için ince ayarlanmıştır. Dikdörtgen dalga formunun yükselen ve alçalan kenarlarında aşımlar olmadan amplifikatörün stabil çalıştığı minimum değer olması gerçeğiyle.

– son ayar, uç transistörlerin akım korumasının ayarlanmasıdır. Transistörün SOAr karakteristiğinden, izin verilen maksimum kollektör akımının bu voltajda, yani ideal soğutmada 1,5 A olduğu sonucu çıkar, bu nedenle gerçekte daha azdır. Bu nedenle, akım koruması bir branşman tarafından 12A olarak ayarlanmıştır. Bu şekilde koruma, transistörün SOAr karakteristiğini kopyalar. Kısa devre akımı, transistör başına yaklaşık 075A olan 6A civarındadır. Bu, SOAr karakteristiğindeki sınırın oldukça altındadır.

Mekanik yapısı nispeten basit, transistörler 66 mm yüksekliğinde, 44 mm genişliğinde ve toplam uzunluğu 260 mm olan iki soğutma profili üzerine yerleştirilmiştir. Bir soğutma tüneli oluşturacak şekilde birbirlerine döndürülürler. Soğutucular, transistörlerin pedsiz montajına ve dolayısıyla daha iyi ısı transferine izin veren naylon bir pedin üzerine yerleştirilmiştir.Amplifikatörün DPS’si tünelin üstünde ve transistörler DPS’nin altından lehimlenmiştir.

Teknik parametreler:

Çıkış gücü: 680W/2R, 450W/4R, 260W/8R
Minimum yük: 2R
Bant genişliği: 10 – 180.000Hz/-3dB
İzin verilen maksimum besleme voltajı: maksimum +/-80V
Gecikmeli bağlantı: yaklaşık 1,5 saniye
Maksimum uyarma için giriş hassasiyeti: 1.1V
aşma hızı: 35V/us

Kaynak: jendaelektro.ic.cz

700w-amplifikator-2sc5200-2sa1943-leach

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/02/09 Etiketler: , , , , , , ,17 Yorum “700W Amplifikatör 2SC5200 2SA1943 (Leach)

 1. esinti11111esinti11111

  güzel bir devre … paylaşım için teşekkürler

  CEVAPLA
 2. ekremekrem

  arkadaş bu devre calışıyormu…? gürültü oranı nasıl bunun.bildiğim gördüğüm katadarıyla bu icat2*9 pnp npn 18 transistörlü.bir düğün anfisinden de güçlü olması gerek

  CEVAPLA
 3. ilkerilker

  arkadaşlar bu devreyi yapan varmı çalışıyormu? Gürültü oranı nasıl? Ben öğrenciyim elektornik devreler üzerinde yeniyim ve acemiyim.. sağlam bir anfi yapmayı düşünüyorum..Bu devrede baya bi sağlam bir şeye benziyor..Emekleriminde boşa gitmesini istemiyorum..Anlayan kişilerin yardımcı olursa çok sevinirim..

  CEVAPLA
 4. S4LİHS4LİH

  transistörlere dikkat edilmeli en ufak birşey arızaya sebeb olur güzel çalışma bence hemen geliştirmeye başlıyorum bitirmek nasıl olursa paylaşırım görüşürüz..

  CEVAPLA
 5. mhmtmhmt

  kesin çalışıyorsa bana güçlü biR anfi lazım hemen geçeyim başına…

  CEVAPLA
 6. djcemdjcem

  Bu devre Startech markasının 650 watt x 2 power anfisinde kullanılıyor. bizzat test ettim güvenle yapabilirsiniz.

  CEVAPLA
 7. YUSUFYUSUF

  çok güzel bir paylaşım meraklısı için iyi bir devre oldukça kaliteli görünüyor ben hemen yapmaya başlayacaktım fakat mje transistörlerini bulmada sorun yaşıyorum hatta birçok malzemeleri bulamıyorum nereden temin edebilirim ya da yerine ne kullanabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. herkese iyi çalışmalar kolay gelsin

  CEVAPLA
 8. ibarhimibarhim

  arkadaşlar ben bu devreyi yaptım. baskı devreyi olabileecek en prof şekilde çıkardım. elemanları temin ettim kurdum vs.. ilk denemede çıkış traistörleri takmadan rf kartıyla testettim fakat sonuç alamadım. sizden ricam eğer bu devreyi çalıştırabilen varsa bana ayrıntılı resimlerini mail atsın lütfen [email protected] eğer ben çalıştrabilirsem a dan z ye herşeyiyle size bilgileri aktaracam. saygılar..

  CEVAPLA
 9. suyotosuyoto

  saya akan coba schema ini, saya akan melaporkan hasilnya,…

  CEVAPLA
 10. saintsaint

  good circuit indeed. one other thing, the schematic of the power supply ams surrounding gadgets like clip, protection, dc servo etc.

  CEVAPLA
  1. ozkanozkan

   Selâmün aleyküm. Devre kesinlikle çalıyor.Gürültü oranı yok denecek kadar az devre denendi test edildi bu haliyle.Yanlız dikkat etmeniz gereken bir nokta var MJE15033 Resimlerde görüldüğü gibi aliminyuma düz montajlanmıyor devrede yönü ters buda 2sa1943 transistörlerinde arızaya neden oluyor.Dikkatli olun saygılarımla iyi çalışmalar.

   CEVAPLA
 11. ibarhimibarhim

  bende çalıştı ama çıkışta -23volt gösterdi. ne yaptıysamda düzlmedi

  CEVAPLA
 12. ekremekrem

  23 volt derken ses gerilimini mi ölçtün.eğer öyleyse gayet iyi fena değil yani.peki sonuç ne anfi nasıl iyi çalışıyormu yapılmaya değer mi?

  CEVAPLA
 13. stst

  i am currently constructing it.i need the bias voltage at the pre-drive section to help me come up with the safe operating area of the output transistors.

  CEVAPLA
 14. StSt

  i am currently constructing it so i need the accessories as well to achieve the best

  CEVAPLA
 15. tolgatolga

  devre için kullandığınız güç kaynağı şeması vardı

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir