1SH29B lambalı ton kontrol devresi

| Haziran 8, 2023 Tarihinde güncellendi
1SH29B lambalı ton kontrol devresi

Lambalı ton kontrol devresinde 4 adet 1SH29B lamba kullanılmış bass, tiz, gain ve ses kontrollerini yapabiliyor beslemesi 200v 15ma ve 5v 200ma dc ayrıa devre şemasında önemli bölgelerde akım ve voltaj bilgileri belirtilmiş pcb baskı devre çizimi yerleşimi oldukca iyi olmuş fazla akım çekmediği için yazar 10w trafo ile devreyi çalıştırmış. 1SH29B devresine ait sprint layout ile hazırlanmış pcb dosyasıda var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

lambali-ton-kontrol-tube-tone-control-1sh29b-tube

lambali-ton-22kontrol-tube-tone-control-1sh29b-tube

1SH29B ile gitar preamp

GitAmp1_Plan

Şekilde, gitar ön amfisinin devre şemasını göstermektedir. Dört amplifikatör aşaması neredeyse aynı şekilde yapılmıştır ve her biri bir katot devresinde 1SH29B ile çalışır. Tüp doğrudan ısıtıldığından, çalışma noktası bir katot direnci kullanılarak ayarlanamaz. Katot bağlantısı ve negatif ısıtma gerilimi bağlantısı (bağlantı 4 ve 6) bu nedenle doğrudan toprağa bağlanır. Anot direnci tüm aşamalarda 39 kOhm’dur. 1SH29B bir pentottur; Ancak bu devrede, yalnızca sözde triyot olarak kullanılır. Bu nedenle ekran ızgara bağlantıları G2, 22 kOhm üzerinden anot potansiyeline bağlanır.

Tüm amplifikatör aşamaları, 2,2 kOhm dirençler ve 10 µF elektrolitik kapasitörler aracılığıyla ayrıştırılır. HV besleme voltajı da kartta 220 µF’lik bir elektrolitik kondansatör tarafından bloke edilir. Tüm elektrolitik kapasitörlerin dielektrik dayanımı 385 volt olmalıdır. Tüplerin ısıtma bağlantılarının her biri 56 ohm’luk bir dirençle 5 volta bağlanır.

Girişte, L1, R1 ve C3 indüktörlerinden oluşan bir ağ, nispeten yüksek empedanslı amplifikatöre olabildiğince az sayıda yüksek frekanslı girişim sinyalinin ulaşmasını sağlar. İlk aşamadan sonra, genel amplifikasyon (kazanç) P1 potansiyometresi ile ayarlanır. Amplifikatör kademeleri 2 ve 3 arasında, potansiyometre P2 (bas) ve P3 (tiz) ile pasif bir ton kontrol ağı vardır. P4, üçüncü amplifikatör aşamasından sonra ses seviyesini (ses) ayarlamak için kullanılır. V4, bir çıkış amplifikatörü olarak bağlanır.

P1, P2 ve P3 potansiyometreleri, her biri iki kat direnç değerine sahip stereo potansiyometreler olarak devre kartında sağlanır. İki direnç hattı paralel olarak bağlanmıştır; bu daha fazla mekanik stabilite ile sonuçlanır. Poti P4, örneğin sonraki çıkış aşamasını açmak için kullanılabilen 5V’luk bir kontrol voltajını anahtarlamak için kullanılabilen entegre bir anahtara sahiptir. Çalışma göstergesi olarak bir LED de ısıtma voltajından beslenir.

1sh29b-lambali-ton-kontrol-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/06/10 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir