Uzaktan kumandalı robot balık

| Mart 9, 2013 Tarihinde güncellendi
Uzaktan kumandalı robot balık

Mekanik aksam olarak çok iyi tasarlanmış bir robot balık robot işleri ile ilgilenen kişiler için feyz verebilecek bir çalışma robot balığın suda nasıl yüzdüğünü göremedik 🙂 ama karada gayet güzel çalışıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yayım tarihi: 2010/10/26 Etiketler: , ,7 Yorum “Uzaktan kumandalı robot balık

 1. muratmurat

  güzel bir balık olmuş şaşırtıcı bir tarafı varki bu balık aslında canlı değil ama hareket edebiliyor 🙂

  bu balık denizde iki sebeple yüzemez birincisi suya girince devreleri bozulur çünkü sudan izole edilmemiş ikinciside radyo frekansları suyun içine nufus edemez o yüzden o kumanda ile suyun içindeki balığa komut verilemez.

  CEVAPLA
 2. UserUser

  5-6 tana hobi servo ile çok güzel yapılmış. Çok karmaşık görünmüyor. Suda çalışabilmesi için PVC bir kılıf ve dengeleme ağırlıkları gerekir. En başta deneme için bir prezervatifin içine konup test edilebilir. RF suyun altına nufuz eder ama gücü bir miktar azalır. Harika fikirler edindim bu projeden, teşekkürler…

  CEVAPLA
 3. muratmurat

  rf suyun içine nufus edemez biraz araştırın isterseniz.

  CEVAPLA
 4. UserUser

  Kesin nüfuz edemez demek bir mühendisten beklenmeyen bir yaklaşım biçimidir. RF her ortama nufuz edebilir, güç kaybı ne kadar olur onu ölçmek gerekir. Su diyorsunuz, 10 cm derinlik mi 1 km derinlik mi? Tabili 1km derinliğe 500mW gibi bir güçle ulaşılabilir demiyorum. Önemli olan çıkış gücü, suyun iletkenlik ve EM geçirgenlik katsayıları hesaba katılmalıdır.

  CEVAPLA
 5. GökhanGökhan

  RF sinyalleri suya nufus eder. Aksi halde denizaltılarla iltişim sağlanamazdı.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir